Spis treści:
Jak pielęgnować laurowiśnię po zimie?
Laurowiśnia wschodnia zdobywa coraz większą popularność w naszym kraju. Doskonale nadaje się na żywopłoty, których ozdobą są nie tylko ciemnozielone, skórzaste liście, ale również pojawiające się w maju intensywnie pachnące kwiaty. To piękny, zimozielony krzew, warto jednak mieć świadomość, że jest rośliną dość kapryśną. Przede wszystkim ze względu na stosunkowo niską mrozoodporność – w najzimniejszych rejonach kraju laurowiśnia nie jest wystarczająco wytrzymała na działanie niskiej temperatury, aby przetrwać zimę bez okrycia. Zdarza się, że podczas srogiej, bezśnieżnej zimy przemarza również w innych częściach Polski.
Laurowiśnia po zimie wymaga szczególnej pielęgnacji. Jeśli jej pędy i liście zostały uszkodzone przez mróz, wczesną wiosną powinniśmy ją odpowiednio przyciąć. Nie musimy obawiać się tego zabiegu, ponieważ laurowiśnia na szczęście szybko się regeneruje. Po czym możemy poznać, że roślina przemarzła? Jasnym objawem powinno być dla nas brązowienie liści, a często także suchość i łamliwość gałązek. Jeśli łodygi są nadal częściowo elastyczne i zielone w środku, jest szansa na uratowanie rośliny. Wiosną pozbywamy się z laurowiśni wszystkich martwych pędów. Częściowo obumarłe skracamy do miejsca, w którym łodyga jest zielona.
Pielęgnacja laurowiśni po zimie powinna obejmować również podlewanie krzewów. To ważne, ponieważ podczas najchłodniejszych miesięcy w roku często cierpią na suszę fizjologiczną. Jest to zjawisko, na które narażone są rośliny zimozielone. Polega ono na tym, że nie mogą one pobierać wody z zamarzniętego podłoża, podczas gdy gatunki niezrzucające liści na zimę bardzo jej potrzebują. Zadbajmy o wiosenne podlewanie, aby wesprzeć regenerację laurowiśni. Pamiętajmy też, że ta piękna roślina wczesną wiosną wymaga zasilenia w składniki pokarmowe.
Zimą laurowiśnia mogła cierpieć na tzw. suszę fizjologiczną. Fot. CanvaPro
Przeczytaj również: Potrafią szybko zniszczyć trawnik. Wykorzystaj amerykańską metodę na pozbycie się pędraków
Czym nawozić laurowiśnię na wiosnę?
Laurowiśnia najlepiej rośnie w żyznej, obfitującej w próchnicę glebie. Ponieważ jest to roślina nieco wymagająca, dodatkowo musimy ją systematycznie nawozić. Zasilanie w składniki odżywcze jest ważne szczególnie wiosną, ponieważ wspomaga regenerację laurowiśni po zimie i gwarantuje jej zdrowy start na początku nowego sezonu. Do nawożenia tego gatunku możemy wykorzystywać gotowe nawozy wieloskładnikowe w dawkach sugerowanych przez producenta preparatu. Doskonałym pomysłem jest również zastosowanie nawozów organicznych, na które laurowiśnia świetnie reaguje.
Wczesną wiosną, już w marcu, możemy rozpocząć nawożenie laurowiśni kompostem, aby dostarczyć jej niezbędnych składników odżywczych oraz pobudzić do intensywnego wzrostu. W przypadku tej naturalnej odżywki nie ma ryzyka przenawożenia. Na początku sezonu kompostem warto wyściółkować podłoże wokół krzewów, rozkładając jego grubą warstwę. W ten sposób nie tylko zasilimy roślinę, ale także ograniczymy parowanie wody z gleby. Jako odżywkę możemy wykorzystać ekologiczny biohumus, który również świetnie sprawdza się w przypadku laurowiśni.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Wiosenna mszyca już zaatakowała róże. Zrób oprysk, który błyskawicznie niszczy szkodnika
Nawożenie rododendrona zacznij w marcu. Po tej odżywce zakwitnie jak nigdy wcześniej
Posadź w ogrodzie. Skończą się problemy z kretami i nornicami