Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Soda oczyszczona jako nawóz i oprysk. Ochrona przed chorobami i szkodnikami, wzmacniacz korzeni

Oprysk z sody oczyszczonej to jeden z najlepszych domowych sposób na ochronę roślin. Warto go stosować, gdy nie chcemy używać chemicznych środków ochrony. Sprawdzi się zarówno w walce ze szkodnikami, jak i chorobami oraz chwastami. Podpowiadamy, jak i kiedy zrobić oprysk z sody oczyszczonej.

Soda oczyszczona jako nawóz i oprysk. Ochrona przed chorobami i szkodnikami, wzmacniacz korzeni
Roztwory z sody oczyszczonej zwalczają choroby grzybowe roślin i nie tylko. Fot. mariiaboiko/123RF.com

Spis treści: 

Soda oczyszczona w ogrodzie – zastosowanie

Soda oczyszczona jest bardzo skuteczna w leczeniu chorób grzybowych, które występują u roślin. Wykazuje się wysoką skutecznością w zwalczaniu plamistości liści oraz mączniaka rzekomego i mączniaka prawdziwego. Te choroby najczęściej występują nie tylko wśród roślin doniczkowych, ale także wśród tych, które są uprawiane na polach i w ogrodach. Rozprzestrzeniają się w błyskawicznym tempie i przybierają postać białych nalotów na nadziemnych częściach roślin oraz na liściach.

Stosowanie oprysków z sody oczyszczonej to także świetny sposób na wytępienie chwastów. Tych mniejszych możemy pozbyć się ręcznie, jednak te większe są bardziej uciążliwe i cały czas „kradną” roślinom cenne składniki odżywcze. Sodę najlepiej wysypać w miejscu, z którego wyrwaliśmy chwasty, aby zapobiec ich ponownemu wzrostowi. Można także użyć jej na połączeniach płyt chodnikowych lub kostki brukowej.

Przeczytaj również: Mszyce znikają w 10 sekund. Przygotuj naturalny oprysk i stosuj bezpiecznie do warzyw i kwiatów

Plaga mszyc, przędziorków czy mączlików również jest sporym zagrożeniem dla roślin. Jednak i w tym przypadku możemy sięgnąć po bardziej ekologiczne środki w postaci roztworu z sody oczyszczonej i szarego mydła. Dodatek tego drugiego składnika oblepi ciało owada i uniemożliwi mu oddychanie. Oprócz oprysku z sody oczyszczonej warto także przemywać rośliny, gdy usuniemy tarczniki i miseczniki. Jeśli w ogrodzie lub w domu mrówki zaczynają siać spustoszenie, można również zastosować mieszankę sody z cukrem.

Z sody oczyszczonej można przygotować opryski. Z sody oczyszczonej można przygotować opryski na mączniaka. Fot. CanvaPro

Co można pryskać sodą?

Stosowanie oprysku z sody oczyszczonej na roślinach ozdobnych i uprawnych pomoże w walce ze szkodnikami oraz chorobami grzybowymi. Najwięcej skorzystają na tym:

  • Krzewy owocowe soda pomoże wytępić mączniaki na takich krzewach jak maliny, agrest, porzeczki, jeżyny i winorośl. Ochroni również ich liście przed grzybami.

  • Warzywa – mieszanka sody oczyszczonej i mąki jest polecana do ochrony warzyw, takich jak brokuły czy kapusta, przed szkodnikami. W przypadku ogórków i pomidorów dodatkowym atutem będą również plony o lepszej jakości.
  • Rośliny ozdobne – roztwór sody sprawdzi się również w walce z mączniakiem prawdziwym, który często atakuje róże. Natomiast opryskiwanie hortensji może pomóc w utrzymaniu niebieskiego koloru kwiatów przez neutralizację pH gleby.

Soda oczyszczona jest dobra dla tych roślin, ponieważ działa jako naturalny fungicyd i insektycyd, pomagając w zwalczaniu szkodników takich jak mszyce, a także chorób grzybowych bez użycia szkodliwych chemikaliów. Jest to szczególnie ważne dla roślin ozdobnych, które są cenione za estetyczny wygląd, oraz dla roślin uprawnych, gdzie stosowanie naturalnych metod ochrony pozwala uzyskać zdrowe plony. Warto również wiedzieć, że soda oczyszczona nie wyrządza szkody pożytecznym owadom, m.in. takim jak pszczoły.

Jak zrobić oprysk z sody oczyszczonej i kiedy go stosować?

Do przygotowania roztworu z sody oczyszczonej potrzebujemy tylko trzech składników. Sody, wody oraz tłuszczu w postaci szarego mydła, nietoksycznego płynu do mycia naczyń lub oleju spożywczego. Tłuste substancje zwiększają przyczepność mieszanki. Po jego przygotowaniu należy go dokładnie wymieszać. W jakich proporcjach przygotować roztwór? Oto kilka podpowiedzi:

  1. Zwalczanie szkodników – do 1 l ciepłej wody dodaj ¼ łyżeczki sody oraz kilka kropli płynu do mycia naczyń lub pół łyżeczki oleju spożywczego.

  2. Zwalczanie chorób grzybowych roślin – roztwór przygotowujemy z 1 l ciepłej wody, ½ łyżeczki sody oraz 5 ml szarego mydła.

  3. Zwalczanie chwastów – sodą posypujemy miejsca, które porastają chwastami, czyli kostkę brukową lub chodnik. Posypaną powierzchnię należy polać wrzątkiem.  

  4. Zwalczanie ślimaków – wokół roślin można rozsypać sodę oczyszczoną, która wysusza ślimaki po dostaniu się do ich organizmu. Należy robić to bardzo ostrożnie i bezpośrednio nie posypywać roślin.  

  5. Czyszczenie sprzętu ogrodniczego – sody można również używać jako środka czyszczącego. W tym przypadku należy zmieszać ją z wodą i dodatkiem octu.

Najlepszą porą do wykonania oprysku z sody oczyszczonej jest wczesny wieczór, ponieważ wtedy nasłonecznienie jest mniejsze, a temperatura powietrza jest niższa. Rośliny będą chronione przed szkodnikami i chorobami, jeśli zastosujemy oprysk raz na 3-4 dni. Regularność jest bardzo ważna, szczególnie w momencie, gdy zauważymy szkodniki lub pleśń na roślinach. 

Pamiętaj, aby stosować oprysk w rozsądnych dawkach, ponieważ w przeciwnym razie może to poskutkować uszkodzeniem roślin. Będą skuteczne, gdy zastosujesz je zgodnie z zaleceniami i w odpowiednich warunkach.

Z opryskami z sody oczyszczonej nie wolno przesadzać. Z opryskami z sody oczyszczonej nie wolno przesadzać. Fot. CanvaPro

Co można nawozić sodą oczyszczoną? Jak i kiedy to robić?

Soda oczyszczona może być używana jako nawóz dla szerokiego zakresu roślin, które preferują bardziej zasadowe pH gleby. Jej dobroczynne działanie wzmacnia korzenie, tym samym sprawiając, że roślina staje się bardziej wytrzymała m.in. na suszę. Te gatunki mogą wiele skorzystać z nawożenia sodą oczyszczoną:

  • Rośliny ogrodowe azalie i rododendrony lubią kwaśne gleby. Jeśli jednak są one zbyt kwaśne, soda pomoże w regulacji pH gleby. Natomiast hortensje zmieniają kolor kwiatów w zależności od pH gleby. Zatem nawóz z sody oczyszczonej, pomoże im uzyskać bardziej niebieskie odcienie kwiatów. W tym celu należy rozsypać sodę wokół podstawy rośliny, a następnie podlać wodą, aby mogła przeniknąć do gleby.

  • Ziemniaki – tolerują niewielkie ilości sodu w glebie. Nie jest on niezbędnym składnikiem dla większości roślin, jednak może być korzystny w niewielkich dawkach, szczególnie w glebach ubogich w potas. W przypadku ziemniaków sód może pomóc w poprawie struktury gleby, zwiększając jej przepuszczalność i tym samym ułatwiając dostęp do wody i składników odżywczych. Ponadto, sód może wpływać na poprawę smaku ziemniaków, ponieważ wpływa na akumulację cukrów w bulwach.

  • Rośliny doniczkowe po nawożeniu sodą palmy i fikusy zyskują lepsze warunki wzrostu, ponieważ preferują gleby lekko zasadowe. Nawóz z sody warto stosować w okresie od wiosny do jesieni co 2-3 tygodnie.

  • Rośliny uprawne – w przypadku jęczmienia, prosta, owsa i rajgrasu sód może zwiększyć ich tolerancję na suszę, powodując wzrost ciśnienia osmotycznego komórek roślinnych, co pozwala im lepiej zatrzymywać wodę. 

Nawożenie sodą oczyszczoną jest proste: wystarczy wymieszać 1 łyżeczkę sody oczyszczonej z 4 litrami wody i podlewać rośliny tym roztworem raz na 1-2 tygodnie. Tak przygotowany nawóz warto również wzbogacić o 1 łyżeczkę soli Epsom, aby podnieść jego wartość odżywczą.  

Pamiętaj, aby stosować nawozy z umiarem i obserwować reakcję roślin, ponieważ nadmiar jakiegokolwiek nawozu może zaszkodzić roślinom. Soda oczyszczona jest opcją szczególnie polecaną dla tych, którzy preferują naturalne metody uprawy.

Przeczytaj również: Nawożenie porzeczek zaczynam od marca. Robię dwa naturalne nawozy, krzaki uginają się od owoców

Z pomocą sody oczyszczonej można również przedłużyć życie ciętych kwiatów. Wystarczy, że do wazonu z wodą dodamy pół łyżeczki sody. Co ważne, spowoduje to zmiękczenie wody oraz zniweluje brzydki zapach.

Pamiętaj, że stosowanie sody oczyszczonej w ogrodzie powinno być dokładnie przemyślane i dostosowane do konkretnych potrzeb roślin oraz warunków panujących w ogrodzie. Zawsze warto przeprowadzić test na małej powierzchni, aby upewnić się, że roztwór nie zaszkodzi roślinom.

Źrodło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Te drzewa mogą być problemem. Całkowicie zacienią teren, mogą uszkodzić rury kanalizacyjne

Własne nowalijki z gruntu i inspektu. Kiedy je wysiewać i jakie warzywa wybrać?

Efektowne pnącze do obsadzania ogrodzeń, altan i pergoli. Gdzie sadzić i jak pielęgnować asarinę pnącą?

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.