Spis treści:
- Mszyce w ogrodzie a pogoda. Kiedy się pojawiają?
- Jakie rośliny atakują mszyce?
- Naturalne sposoby na wiosenną mszycę
Rośliny w naszym ogrodzie warto regularnie oglądać. Im szybciej znajdziemy mszyce, tym sprawniej sobie z nią poradzimy. Nie pozwól, aby szkodniki zaatakowały cały ogród.
Mszyce w ogrodzie a pogoda. Kiedy się pojawiają?
Mszyce są niewielkie – ich ciało może osiągać wielkość 1-2 mm. Często jest je ciężko zauważyć gołym okiem. Pomimo małych rozmiarów mogą w krótkim czasie zrobić sporo zamieszania w naszym ogrodzie. Mają miękkie ciało, zwykle w kolorze żółtym, zielonym, czarnym lub różowym. Ważne jest, abyśmy potrafili je rozpoznać – dzięki tej umiejętności będziemy mogli dobrać odpowiednie sposoby ochrony roślin, aby skutecznie pozbyć się szkodników z ogrodu.
Pierwsze mszyce pojawiają się już na początku sezonu. Ich rozwojowi sprzyjają szczególnie łagodne zimy, a także ciepłe i suche wiosenne dni. Z kolei przymrozki, niskie temperatury oraz deszcze mogą skutecznie zmniejszyć ich populacje.
Przeczytaj również: Oprysk na bazie oleju parafinowanego. Najważniejszy oprysk na mszyce, przędziorki i inne szkodniki
Jakie rośliny atakują mszyce?
Nasz ogród może zaatakować wiele rodzajów mszyc. Przez to zaskakująco dużo roślin może paść ich ofiarą.
Często atakowane są iglaki, szczególnie przez gatunki ochojników. To mszyce, których obecność można rozpoznać po pojawianiu się na igłach wełnistych kolonii oraz galasów.
Mszyce lubią atakować kwiaty balkonowe. Możemy znaleźć ich kolonie na dolnej stronie liści oraz pędach pelargonii, werbeny, lwich paszczy czy fuksji. W ogrodzie mogą pojawić się na sadzonkach, które przywieźliśmy ze sklepu ogrodniczego lub szklarni, ponieważ rozwijają się w nich przez cały rok. Natomiast na rabatach mogą atakować bratki ogrodowe, dalie, szałwię, złocienie oraz uprawy szklarniowe.
Szczególnie uciążliwa może być obecność mszycy burakowej. Latem atakuje ona borówki, a wiosną jej żywicielem staje się kalina, trzmielina i jaśminowiec – osłabia je, atakując ich młode pędy. W maju oraz czerwcu może przenosić się na zielne rośliny ozdobne, takie jak cynie, nagietki czy nasturcje oraz warzywa, m.in. fasolę, buraki, czy bób. Jej obecność rozpoznamy po liściach, które stają się przez nią czarne o lekko matowym zabarwieniu.
Przez mszyce zagrożone są również drzewka owocowe. Najczęściej owady atakują brzoskwinie, morele, wiśnie oraz jabłonie. Zagrożone są szczególnie młode pędy. Obecność mszyc możemy na nich rozpoznać po marszczeniu się i deformacji liści.
Naturalne sposoby na wiosenną mszycę
Najprostsze, a jednocześnie najbardziej skuteczne sposoby na pozbycie się mszycy z ogrodu polegają na mechanicznym usuwaniu koloni owadów. Jeśli zauważymy na pędach pierwsze objawy ataku szkodników, powinniśmy jak najszybciej je wyciąć oraz zniszczyć. Zasada ta dotyczy szczególnie pędów krzewów owocowych, takich jak porzeczki, agrest, czy borówka, ale również innych roślin w naszym ogrodzie, m.in. jaśminowca, kaliny, czereśni, wiśni oraz iglaków. W przypadku cięć pamiętajmy, aby zabezpieczyć zranione miejsca maścią sadowniczą — ochronimy w ten sposób roślinę przed możliwymi powikłaniami.
Natomiast w przypadku pędów kwiatów ozdobnych oraz bylin warto ściągać kolonie mszyc ręcznie, dłońmi chronionymi przez rękawiczki.
Musimy pamiętać, że lepiej jest zapobiegać niż radzić sobie ze skutkami ataku mszycy. Dlatego warto zaplanować w naszym ogrodzie strategiczny układ roślin, który pomoże odstraszyć szkodniki. Warto na rabatach umieścić zioła, takie jak mięta, koper, czy hyzop, które odstraszą za pomocą zapachu oraz bodźców optycznych potencjalne szkodniki.
Na mszyce sprawdzą się też opryski. Można stosować je zapobiegawczo oraz po wystąpieniu problemu. Sprawdzą się wyciągi roślinne z pokrzywy, cebuli czy mniszka lekarskiego. Rośliny można też pryskać roztworem z szarego mydła w stężeniu 1-2 proc.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Nawożenie porzeczek zaczynam od marca. Robię dwa naturalne nawozy, krzaki uginają się od owoców
Jak założyć nowy trawnik na starym trawniku. Z rolki czy z siewu?
Pierwsze wysiewy do gruntu. Weź pod uwagę temperaturę w swoim regionie