Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

To najlepszy moment na ukorzenienie starca popielnego. Latem młode sadzonki ozdobią rabaty

Starzec popielny to niewielki zimozielony półkrzew, który swoim pięknym ulistnieniem urozmaica i ozdabia rabaty ogrodowe, tarasy i balkony. Podpowiadamy, jakie wymagania ma roślina i jak prawidłowo ją uprawiać.

To najlepszy moment na ukorzenienie starca popielnego. Latem młode sadzonki ozdobią rabaty
Starzec pięknie ozdabia rabaty, balkony i tarasy. Fot. Pexels

Z artykułu dowiesz się:

Starzec popielny – charakterystyka

Starzec popielny (Jacobaea maritima) w rejonie Morza Śródziemnego rośnie jako wieloletni półkrzew. Jego inne nazwy to krostnica biała lub srebrna, jesion roślinny, a także mróz. Zwykle występuje w handlu pod nazwą botaniczną Senecio cineraria, ponieważ od 2008 roku jest uznawany za gatunek rodzaju Jacobaea.

Starzec popielny osiąga wysokość do 60, a nawet 80 centymetrów, szerokość krzewu dorasta do około 30 centymetrów. Ze względu na wrażliwość na mróz, w naszej szerokości geograficznej uprawiany jest zazwyczaj jako roślina jednoroczna. Można ją również uprawiać dłużej, ale nie w gruncie, a w donicach, które na zimę będą umieszczane w cieplejszym miejscu.

Żółte kwiaty rozwijają się jednak dopiero od drugiego roku. Liście krostnicy białej są jajowate i pierzaste, mają kolor srebrnoszary, często z zielonym połyskiem.

Przeczytaj również: Te rośliny mają najbardziej kolorowe liście. Twój ogród będzie bajkowy

Starzec popielny to niewielka ozdobna krzewinka. Fot. 123RF/PICSEL

Starzec popielny — wymagania i pielęgnacja

Starzec popielny jest łatwy w pielęgnacji. Roślina preferuje ciepłe i słoneczne miejsca. Wynika to z faktu, iż pochodzi z regionu Morza Śródziemnego. Jest tam ciepło i słonecznie — i właśnie takich warunków oczekuje krostnica biała.

Jeśli umieści się ją na balkonie od strony południowej, będzie to dla niej idealna lokalizacja. Jeśli jednak taras przez większość czasu jest w cieniu, starzec popielny prawdopodobnie nie będzie się tam dobrze rozwijał. Jako podłoże wystarczy zwykła ziemia kwiatowa lub kaktusowa. Należy jednak upewnić się, że nie zawiera zbyt dużo azotu.

Okres kwitnienia przypada na okres od maja do sierpnia. Kwiaty są małe i żółte, pojawiają się w drugim roku uprawy, w gronach i są całkiem ładne. Wiąże się z tym jednak wada starca popielnego: roślina wkłada dużo energii w formowanie kwiatów, przez co wzrost liści jest zaniedbany, a krzew staje się bardzo rzadki.

Nie jest konieczne przycinanie rośliny. Jeśli niektóre liście będą zbyt mocno odstawały od bryły, można je odciąć.

Ponieważ roślina nie toleruje mrozu, należy ją w odpowiednim czasie przenieść do domu. Starzec popielny może następnie hibernować w pomieszczeniach w temperaturze od 5 do 10 stopni i w jasnym miejscu. Możliwa jest również lokalizacja w ogrzewanych pomieszczeniach, jednak nie należy umieszczać rośliny bezpośrednio nad grzejnikiem, ponieważ zbyt wysoka temperatura może spowodować, że starzec popielny zostanie zaatakowany przez szkodniki. Zimą należy go podlewać regularnie, ale niezbyt mocno. W im chłodniejszym miejscu jest starzec popielny, tym mniej trzeba go nawadniać.

Przeczytaj również: Te rośliny odstraszają muchy! Warto uprawiać je na balkonie i w ogrodzie

W okresie letnim starzec zakwita. Fot. 123RF/PICSEL

Jak podlewać starzec popielny?

Roślinę w okresie od wiosny do jesieni należy regularnie podlewać, ale należy unikać przelewania, ponieważ może to prowadzić do zgnilizny korzeni.

Osoby, które mają tendencję do przelewania roślin, powinny używać przepuszczalnej gleby kaktusowej lub dodać trochę granulatu glinianego do ziemi doniczkowej. Zapotrzebowanie wody Jacobaea maritima jest średnie. Oznacza to, że gleba powinna zawsze wysychać między podlewaniem, ale nie do końca. Niemniej jednak w ciepłe letnie tygodnie możne wymagać codziennego podlewania. Zwłaszcza gdy skrzynka balkonowa, doniczka lub wiadro są ustawione w pełnym słońcu. Ze względu na ryzyko zgnilizny korzeni, nagromadzona wilgoć nie może być tolerowana przez długi czas.

Jeśli starzec popielny jest stale na słońcu, całkiem możliwe, że trzeba będzie go nawadniać codziennie, w przeciwnym razie ziemia może wyschnąć.

Starzec popielny – nawożenie

Krostnicę białą należy nawozić od kwietnia do września maksymalnie raz w miesiącu. Najlepiej podawać nawozy kaktusowe o niskiej zawartości azotu. Wystarczy jednak, jeśli zrobi się to w drugim roku po przesadzeniu lub posadzeniu. W pierwszym roku składniki odżywcze w świeżej glebie są wystarczające dla rośliny.

Jacobaea maritima można nawozić pałeczkami lub płynnym nawozem, każdym w połowie stężenia. W pierwszym roku po przesadzeniu nie jest wymagany nawóz. Następnie wystarcza miesięczna dawka wariantu płynnego od kwietnia do września, w połowie stężenia lub doniczka wyposażona w pałeczki na początku sezonu wegetacyjnego. Jeśli starzec popielny nie był przesadzany przez ponad dwa lata, nawóz stosuje się zgodnie z zaleceniami producenta.

Starzec pięknie komponuje się z kolorowymi liśćmi. Fot. 123RF/PICSEL

Starzec popielny — rozmnażanie

Starzec popielny może być rozmnażany za pomocą sadzonek lub siewu. Najlepiej zabiegi takie wykonywać wiosną.

Idealne na wysiew lub sadzenie jest jasne i słoneczne miejsce. Lekki półcień jest również tolerowany, jeśli starzec popielny otrzymuje tam światło słoneczne przez co najmniej dwie godziny dziennie.

Aby zrobić szczepkę, należy wziąć liść, który odcięło się od rośliny matecznej u podstawy. Następnie umieszcza się go w ziemi doniczkowej, która musi być zawsze wilgotna, lub w szklance wody. Po kilku tygodniach powinno utworzyć się wystarczająco dużo korzeni, aby młoda roślina mogła przenieść się do doniczki.

Rozmnażanie przez siew powinno odbywać się bezpośrednio w ziemi doniczkowej wczesną wiosną - w lutym, marcu lub kwietniu. Należy upewnić się, że jest w jasnym i ciepłym miejscu. Idealnie byłoby, gdyby słońce dodatkowo ogrzewało ziemię. Najlepszą lokalizacją jest parapet. Gdy do maja młode rośliny osiągną wystarczający rozmiar, można je przenieść do osobnej doniczki i wynieść na zewnątrz.

Przeczytaj również: Kiedy siać warzywa i przesadzać je do gruntu? Praktyczny terminarz. Na plony nie będziesz długo czekać

Starzec popielny można uprawiać w donicach na balkonach i tarasach, jak i bezpośrednio w ziemi na rabatach. Fot. 123RF/PICSEL 

Starzec popielny — choroby i szkodniki

Choroby i szkodniki rzadko atakują roślinę, ale jest to możliwe.

  • Mszyce mogą atakować starca popielnego. W tym przypadku powinno się użyć roztworu mydła potasowego. Należy dodać 50 gramów mydła potasowego do jednego litra wody, a następnie spryskać nim roślinę. Wywar z pokrzywy lub sok z czosnku lub cebuli może również unieszkodliwić mszyce.

  • Mączniak prawdziwy i mączniak rzekomy również mogą występować na starcu popielnym. Ten pierwszy może być potraktowany mieszaniną wody i mleka w stosunku 9:1. Można również się go pozbyć, rozpuszczając sodę oczyszczoną lub proszek do pieczenia z odrobiną oleju spożywczego w wodzie. Mączniaka rzekomego można zwalczać wywarem ze skrzypu polnego lub – jeszcze prościej – wywarem czosnkowym. Zapobiegawczo należy upewnić się, że liście otrzymują wystarczającą ilość światła i powietrza.

Warto przy tym pamiętać, że starzec popielny zawiera trujące alkaloidy. Dlatego jako środek ostrożności, należy zawsze nosić rękawiczki podczas dotykania go lub dokładnie umyć ręce po kontakcie z nim, aby nie dostały się do błon śluzowych.

Należy zdawać sobie sprawę również tego, że alkaloidy mogą wywoływać alergie po spożyciu. Dlatego jeśli w domu, gdzie występuje starzec popielny, mieszkają dzieci lub zwierzęta, powinno się przenieść rośliny poza ich zasięg lub całkowicie z nich zrezygnować.

Mimo to warto zdecydować się na taką roślinę w swoim ogrodzie czy na balkonie. Cechuje się ona niezwykłym wyglądem. Jej piękne, finezyjne liście będą niezwykłą ozdobą zielonego zakątka.

Jak przygotować wodę do podlewania kwiatów doniczkowych? na INTERIA.TV.

Przeczytaj: 

Juka karolińska: Jak ją pielęgnować?

Reklama

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.