Spis treści:
- Kiedy warto założyć nowy trawnik?
- Czy można założyć nowy trawnik na starym?
- Nowy trawnik na starym - z rolki czy z siewu?
- Zakładanie nowego trawnika na starym krok po kroku
Kiedy warto założyć nowy trawnik?
Stary trawnik trudno utrzymać w doskonałym stanie. Kilka, a nawet kilkanaście sezonów może znacznie odbić się na jego kondycji. Przechodzone choroby jak pleśń śniegowa, czy ataki szkodników pozostawiają na darni swoje ślady, które z czasem mogą się przyczynić do jej złego stanu.
Jeśli na twoim trawniku wyrasta coraz więcej chwastów i mchu, obserwujesz coraz większe żółknięcie źdźbeł i dziury w swojej darni, możesz spróbować przeprowadzić renowację starego trawnika. W tym celu na wiosnę wyczesz darń, pozbywając się martwych źdźbeł i skoś trawnik. Następnie usuń chwasty i mech. Możesz to zrobić ręcznie lub za pomocą preparatów chemicznych. Przeprowadź wertykulację i aerację, w razie potrzeby dosiej trawę w pustych miejscach. Na koniec odżyw swój trawnik zarówno nawozami azotowymi, jak i fosforowymi, które wzmacniają korzenie.
Likwidacja starego trawnika i założenie nowego często jest jedynym sposobem na odnowienie darni. Fot.123RF.com
Czy można założyć nowy trawnik na starym?
Jeśli zabiegi renowacyjne nie podziałają, czas na wymianę całego trawnika. Czy można założyć nowy trawnik na starym? Oczywiście. Dzięki takiemu zabiegowi będziesz cieszyć się nową darnią w tym samym miejscu. Aranżacja twojego ogrodu się nie zmieni. Ważne jest jednak odpowiednie przygotowanie podłoża, ponieważ wysiew nasion lub rozłożenie trawy z rolki na wciąż rosnących kępach nie jest najlepszym rozwiązaniem. Szybko pojawią się chwasty obecne na starym trawniku, a nowa darń nie będzie idealnie równa.
Jak założyć nowy trawnik na starym? Możesz to zrobić na dwa sposoby. Przez wysiew nowej trawy lub rozłożenie trawnika z rolki. Oba sposoby zapewnią ci świetne efekty i pozwolą założyć nowy trawnik na starym.
Nowy trawnik na starym - z rolki czy z siewu?
Istnieją plusy i minusy każdego sposobu zakładania nowego trawnika na starym. Siew z nasion jest znacznie bardziej pracochłonny. Ponadto na efekty swojej pracy poczekasz kilka miesięcy. Jednak wybierając ten sposób zakładania trawnika, masz znacznie więcej możliwości. Wybierasz mieszankę traw dopasowaną do terenu i ziemi. Możesz wybrać gatunki o głębszym systemie korzeniowym, które dobrze przyjmują się na terenach suchych i piaszczystych. W sklepach ogrodniczych znajdziesz także mieszanki traw do ziem gliniastych czy miejsc zacienionych.
Przeczytaj także: Jak założyć trawnik z rolki krok po korku. Szyba i skuteczna metoda na zielony dywan w ogrodzie
Jeśli chcesz nieco przyspieszyć zakładanie nowego trawnika na starym przez siew, możesz wybrać mieszankę traw samozagęszczającą. Nasiona wiechliny trwałej czy kostrzewy czerwonej są odporniejsze na niską temperaturę, więc możesz siew rozpocząć dużo wcześniej. Ponadto szybciej kiełkują i wypuszczają rozłogi boczne, dzięki którym z jednego nasiona powstaje wiele kęp trawy. Dzięki nim unikniesz także prześwitów w trawniku w następnych latach, ponieważ trawa sama się zregeneruje i zarośnie nowymi kępkami.
Gdy masz mało czasu, ponieważ pomysł o zakładaniu nowego trawnika na starym przyszedł dość późno - postaw na trawę z rolki. Sposób ten jest znacznie szybszy i mniej pracochłonny. Już po kilku tygodniach twój ogród zyska idealnie równą i gęstą darń. Trawnik z rolki możesz zakładać przez cały rok. Pamiętaj jednak, aby rolki traw rozłożyć na ziemi 24 godziny od dostarczenia.
Minusem tego rozwiązania jest mała odporność trawnika na warunki atmosferyczne i gorsze warunki glebowe. Nie masz kontroli nad gatunkiem trawy, która została wysiana. Prawdopodobnie za kilka lat będziesz musiał ponownie zlikwidować stary trawnik i założyć nowy. Minusem jest także wysoki koszt zakładania trawnika z rolki.
Przeczytaj także: Przygotowanie ziemi pod trawnik. Tak przygotujesz miejsce przed domem krok po kroku
Zakładanie nowego trawnika na starym krok po kroku
Niezależenie od tego, czy wybierzesz trawnik z rolki, czy z nasion, pierwszym i najważniejszym etapem zakładania nowego trawnika na starym jest przygotowanie podłoża. Od tego w dużej mierze zależy trwałość nowego trawnika i efekt.
Krok 1. Usunięcie starej darni. Aby założyć nowy – musisz usunąć najpierw stary trawnik. Najlepiej zrobić to mechanicznie przy pomocy kilofa i łopaty lub glebogryzarki. Kępy wyrwanej trawy i chwastów możesz wyrzucić na kompost.
Krok 2. Przekopanie gleby. Gdy ziemia jest już oczyszczona z kamieni, kęp trawy i chwastów, możesz założyć siatkę na krety, jeśli masz problem w swoim ogrodzie z tymi szkodnikami. Dobrze jest glebę dobrze przekopać ręcznie lub za pomocą glebogryzarki. Dzięki temu dobrze ją napowietrzysz i rozbijesz większe grudki ziemi.
Krok 3. Nawożenie kompostem. Ten etap pracy jest dobrym czasem na poprawę struktury gleby i jej użyźnienie. Możesz wykorzystać do tego kompost. Dzięki niemu uzupełnisz braki w ziemi i odżywisz ją. Dobrze sprawdzi się także torf uzupełniony o nawóz startowy do trawników.
Krok 4. Wyrównanie podłoża. Ostatnim etapem przygotowania ziemi do zakładania nowego trawnika jest wyrównanie podłoża. Warto najpierw dobrze wyrównać powierzchnię grabiami, a następnie przewalcować ziemię.
Jeśli zdecydowałeś się na wysiew trawnika z nasion, pamiętaj, aby na siew wybrać dzień bezwietrzny i suchy. Nasiona rozrzucaj krzyżowo ręcznie. Możesz do tego użyć siewnika. Następnie przykryj je cienką warstwą ziemi, aby zabezpieczyć je przed wiatrem i ptakami.
Nowy trawnik na starym możemy założyć zarówno z siewu, jak i z rolki. Fot.123RF.com
Zakładanie nowego trawnika na starym z rolki jest dużo prostsze. Pasy trawnika układaj jak cegły w murze. Pamiętaj, aby każdy następny fragment dobrze przylegał do już położonego. Na sam koniec podlej trawnik delikatnym strumieniem wody.
Źródło: Deccoria.pl
Przeczytaj także:
Żółte i suche placki na trawniku. Jak uzupełnić dziury w trawniku? Niezawodne sposoby
Trawnik bez chwastów, żółtych placków i nawożenia. Jak zasiać i dbać o trawnik z mikrokoniczyną?
Wapnowanie trawnika jesienią. Jak wapnować trawnik, jakie wapno jest najlepsze?