Porady ogrodnicze

Naturalne sposoby na ślimaki nagie w ogrodzie. Ekologiczne opryski, bariery i pułapki

Ślimak nie jest stworzeniem mile widzianym w ogrodzie. Jednak nie każdy stanowi zagrożenie. Jeśli wśród grządek pojawi się ślimak winniczek, gajowy czy też ogrodowy, nie musisz się martwić. Problem zaczyna się, kiedy odkryjesz szkody wywołane przez ślimaki nagie. Wtedy należy działać szybko i skutecznie. Zobacz, jak!

Naturalne sposoby na ślimaki nagie w ogrodzie. Ekologiczne opryski, bariery i pułapki
Dobrym rozwiązaniem jest stworzenie nasadzeń z roślin, które działają na ślimaki odstraszająco. Fot.123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Ślimaki nagie – charakterystyka

Ślimaki są w ogrodzie dosyć częstymi gośćmi. Lubią wilgotne i zacienione miejsca, więc najczęściej bytują w zaroślach i niższych partiach roślin. Jeśli pojawiają się pojedynczo, mogą być pożyteczne, ponieważ żywią się nadgniłymi fragmentami roślin i opadłymi owocami. Niestety w przypadku, gdy odwiedzają twój ogród masowo, stają się ogromnym problemem.

Najbardziej żarłoczne są ślimaki nagie, takie jak pomrowik plamisty, ślinik lutyzański i ślinik zmienny. Zwykle mają matową skórę o zabarwieniu brązowym do czarnego. Mogą osiągać do kilkunastu centymetrów długości. Bytują w nocy ze względu na brak skorupy, która mogłaby je chronić przed warunkami atmosferycznymi panującymi w dzień. Uwielbiają deszczową pogodę i wtedy są najbardziej aktywne. Ślimaki muszlowe, jak gajowy i ogrodowy, mogą także powodować szkody, ale nie mają one dużego znaczenia.

Kiedy zobaczysz na swoich roślinach podłużne dziury i śluz, masz prawie pewność, że szkody powstały w wyniku obecności dużej ilości ślimaków. Zwróć na to uwagę szczególnie wiosną, ponieważ ich inwazja może być wtedy bardzo dotkliwa. Pamiętaj, że rośliny, które zostaną zaatakowane, mają obniżoną odporność na choroby i szkodniki, dlatego trzeba działać szybko.

ślimaki Zawsze zaczynaj od działania prewencyjnego, aby późniejsza walka ze ślimakami była łatwiejsza. Fot.123RF.com

Jakich roślin nie lubią ślimaki?

Ślimaki są wszystkożerne, jednakże jest wiele roślin, których z różnych względów nie lubią. Miej to na uwadze, projektując swój ogród. Dobrym rozwiązaniem jest stworzenie nasadzeń z roślin, które działają na ślimaki odstraszająco. Należą do nich między innymi:

 • krwawnik pospolity,
 • bodziszek wspaniały,
 • lawenda wąskolistna,
 • szałwia,
 • czosnek,
 • cząber ogrodowy,
 • bylica piołun,
 • wiesiołek krzewiasty.

Pamiętaj, że nic nie zdziałasz, sadząc te rośliny pojedynczo. Dopiero kilka czy nawet kilkanaście sztuk rosnących blisko siebie będzie skuteczną barierą przed ślimakami. Postaraj się je wkomponować również w środku ogrodu, dzięki czemu zapewnią ci jeszcze lepszą ochronę. Jako ciekawostkę przyjmij fakt, że część z podanych roślin odstrasza również owady. Komary i meszki będą szerokim łukiem omijać np. lawendę wąskolistną.

Pułapki i bariery na uciążliwe ślimaki

Jeśli ślimaki dostały się do twoich upraw i szkody zaczęły już być widoczne, rozważ ręczne wyłapywanie szkodników. Jeżeli masz mały ogródek, nie powinieneś długą myśleć nad tą czynnością. Ślimaki nagie są najbardziej aktywne między godz. 21 a 1 w nocy.

Jak się ich pozbyć?

 • Zacznij od przygotowania się do działania poprzez zwiększenie ich aktywności i nakierowanie do konkretnego obszaru ogrodu. W tym celu wieczorem podlej obficie ogródek i ustaw pułapki w postaci kopczyków z plastrami buraków, jabłek, czy też marchwi.

 • Następnie załóż rękawiczki jednorazowe i czekaj na ślimaki. Wyłapuj je pojedynczo, najlepiej do wysokiego wiaderka z wieczkiem. Nie są szybkie, ale z otwartego wiaderka będą w stanie uciec.

Jeśli zadziałasz w ten sposób kilka razy, efekty powinny przyjść szybko i twój ogród będzie bezpieczny.

Jeśli nie jesteś zainteresowany nocnym polowaniem, spróbuj stworzyć kilka sztucznych barier. Dobrze, jeśli posypiesz obrzeża ogrodu i przestrzeń między grządkami skorupkami jajek. Ślimaki nie lubią niczego, co może je zranić. Skutecznie zadziała również rozsypanie między roślinami wapna palonego, za którym również nie przepadają.

Pamiętaj, że mimo tendencji do pojawiania się wiosną, ślimaki mogą zaatakować przez cały sezon, szczególnie jeśli panuje deszczowa pogoda, a temperatura jest raczej niska. Dlatego bardzo ważna jest obserwacja roślin i zabiegi, które pomogą ci w jeszcze lepszej ochronie ogródka i przyszłych zbiorów.

Przeczytaj również: Zwalcza choroby i szkodniki pomidorów niczym chemiczne środki ochrony roślin. Jak stosować oprysk z mleka?

Roztwór mleka i wody warto stosować zarówno jako oprysk, jak i nawóz do podlewania roślin Fot. 123RF/PICSEL

Czy ślimaki nagie są wrażliwe na opryski?

W warunkach domowych możesz przygotować wywary lub wyciągi z popularnych roślin, które skutecznie działają na wiele szkodników uprawowych. Jest to dobry sposób na odstraszenie ślimaków, dla których twoje rośliny staną się znacznie mniej apetyczne. Opryski wykonuj raz na kilka dni, a efekty przerosną twoje oczekiwania. Nie tylko nie dopuścisz do ogrodu ślimaków, ale też zapobiegniesz chorobom grzybowym i odstraszysz takie szkodniki jak uciążliwe mszyce i przędziorki.

Weź 10 nieobranych ząbków czosnku, zalej je 10 l wody i odstaw na 2 tygodnie do sfermentowania. Otrzymasz gnojówkę. Jeśli chcesz działać szybciej, nie czekaj i od razu ugotuj mieszaninę. Możesz ją przechowywać nawet przez 2 tygodnie i stosować od razu.

Drugą wartą uwagi opcją jest piołun. 150 g ziela zalej 5 l wody i pozostaw do sfermentowania. Następnie przecedź płyn i stosuj oprysk kilkukrotnie, co 2-3 dni.

Inne zabiegi zmniejszające liczebność ślimaków

Są zabiegi, które będą dla ciebie ogromnym wsparciem w walce z plagą ślimaków. Uważnie obserwując rośliny i reagując na każdy niepokojący objaw, masz pewność, że twoje zbiory będą takie, jak sobie założyłeś. Codzienna praca i czujna pielęgnacja zawsze będą dobrą podstawą działania.

 • Nawadnianie

Przede wszystkim pamiętaj, że w pewnym stopniu możesz kontrolować wilgotność swojego ogrodu. Jeśli więc ślimaki żerują w nocy, podlewaj ogród rano. Nigdy nie rób tego w ciągu dnia, ponieważ padające na nadziemne części roślin słońce w połączeniu z kroplami wody może sprawić, że wystąpią poparzenia.

 • Pielęgnacja trawnika

Jeśli zadbasz o swoje podwórko, twoje problemy będą znacznie mniejsze. Istotne jest regularne koszenie trawnika, pozbywanie się skupisk desek, odpadków budowlanych i bałaganu, gdzie ślimaki lubią się ukrywać. To samo tyczy się niepotrzebnych zarośli. Pozbywaj się nieporządku i dbaj o zdrowie całego ogrodu, dzięki czemu trudno będzie w nim znaleźć jakiegokolwiek szkodnika, który mógłby realnie zagrozić twoim plonom. Wtedy też znacznie łatwiej będzie ci zaobserwować niepokojące objawy i będziesz wiedział, że nie wynikają one z błędów w uprawie i pielęgnacji.

 • Prace ziemne

Często spulchniaj glebę między grządkami, co pozwoli ci na usunięcie ewentualnych jaj ślimaków i ich młodych osobników. Regularnie wykonując ten zabieg, pozbędziesz się też chwastów, które przy okazji wyrwiesz i wyrzucisz. Jako działanie prewencyjne możesz stosować gnojówki. Ślimaki nie znoszą preparatów ekologicznych z papryki, ziela piołunu i czosnku. Stosując je, zapobiegniesz też chorobom grzybowym systemu korzeniowego.

 • Naturalni wrogowie

Jeśli lubisz działania proekologiczne i masz czas i miejsce na domki lęgowe, zainteresuj się umieszczeniem kilku na swojej posesji. Ślimaków będzie znacznie mniej lub nie pojawią się w ogóle, jeśli zaprosisz do ogrodu ptaki, żaby lub chrząszcze.

 • Chemiczne środki ochrony

Stosowanie chemicznych środków ochrony roślin w przypadku inwazji ślimaków jest ostatecznością. Niektóre substancje dostępne w sklepach są szkodliwe nie tylko dla ślimaków, ale też dla zwierząt domowych i człowieka.

Zawsze zaczynaj od działania prewencyjnego, aby późniejsza walka ze ślimakami była łatwiejsza, a uszkodzenia roślin znacznie mniejsze. Powodzenia!

Przeczytaj również: Niezawodne przepisy na opryski domowej roboty. Przepędzą mrówki, mszyce a nawet ślimaki

Domowe przepisy na opryski są stosowane w ogrodach od wielu lat. 123RF/PICSEL

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

Użytkownik deccoria

Może ktoś z was mógłby pomóc mojej znajomej która choruje na schizofrenię. Wyślij sms o treści pomoc 7094 na numer 75165 koszty to 6.15 złoty. Fundacja Avalon. Małgorzata mieszka sama i niema żadnej rodziny. Miej serce, patrz sercem. ️ ️

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Naturalne sposoby na ślimaki nagie w ogrodzie. Ekologiczne opryski, bariery i pułapki"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.