Spis treści:
- Robinia akacjowa – charakterystyka gatunku
- Jakie są ciekawe odmiany robinii akacjowej do ogrodu?
- Uprawa robinii akacjowej w ogrodzie
- Jak pielęgnować robinię akacjową w ogrodzie?
- Zastosowanie robinii akacjowej
Robinia akacjowa – charakterystyka gatunku
Robinia akacjowa (Robinia pseudoacacia), czyli grochodrzew biały, to drzewo z rodziny bobowatych pochodzące z Ameryki Północnej. Wbrew powszechnym opiniom gatunek ten nie jest tożsamy z akacją, która naturalnie występuje w Australii, Afryce i Ameryce Południowej. Dziko rosnący występuje na terenie niemal całej Polski i osiąga od 12 do nawet 25 m wysokości.
Jako roślina ozdobna wykorzystywana jest w odmianach osiągających od zaledwie 3–5 m do nawet 10–15 m wysokości. Robinia akacjowa to miododajne i pachnące drzewo, które charakteryzuje się szorstką, bruzdowatą korą w kolorze ciemnoszarym, zbitą i szeroką koroną, a także pierzastymi liśćmi składającymi się z kilku do kilkunastu par eliptycznych listków. Kwitnie w maju i czerwcu, wytwarzając zwisające, pachnące grona w kolorze białym.
Czy robinia akacjowa jest inwazyjna? Rosnąc naturalnie – tak, ponieważ szybko się rozprzestrzenia i tworzy przyrosty korzeniowe.
Kwiaty robinii akacjowej silnie pachną i są miododajne. Fot.typo-grarhics/CanvaPro
Jakie są ciekawe odmiany robinii akacjowej do ogrodu?
Robinia akacjowa to gatunek występujący w szerokim wyborze odmian ogrodowych. Dzięki temu można z łatwością dopasować drzewo do różnych stylów aranżacji krajobrazu. Jakie odmiany robinii akacjowej do ogrodu wybierają najczęściej polscy ogrodnicy?
- „Frisia” – odmiana o złocistożółtych liściach utrzymujących barwę przez cały sezon, dzięki czemu efektownie rozświetla rabaty i przyciąga wzrok jako soliter. Osiąga wysokość ok. 10–15 m.
- „Purple Robe” – robinia o różowych, pachnących kwiatach i niewielkich wymaganiach pielęgnacyjnych, a jednocześnie niezwykłych walorach ozdobnych. Drzewo dorasta do ok. 8–12 m wysokości.
- „Twisty Baby” – odmiana znana również jako „Lace Lady”, odznacza się bardzo wolnym wzrostem oraz ciekawymi skręconymi gałęziami. Idealny wybór do małych ogródków, ponieważ osiąga do 3 m wysokości.
- „Umbraculifera” – robinia z ciekawą kulistą koroną, szczepiona na pniu. To jeden z najczęstszych wyborów do małych ogrodów, ponieważ dorasta maksymalnie do 5–6 m wysokości.
- „Monophylla” – cechami charakterystycznymi tej odmiany są przewieszające się gałęzie oraz nietypowy dla robinii kształt liści, które są krótsze niż w innych wersjach, a także złożone są tylko z kilku listków (listek szczytowy jest znacznie większy niż pozostałe). Dorasta do 10–15 m wysokości.
Odmiany robinii akacjowej różnią się między sobą pokrojem, siłą wzrostu i kolorem kwiatów. Fot.BasieB/CanvaPro
Uprawa robinii akacjowej w ogrodzie
Chociaż drzewo to ma nietypowy i nieco egzotyczny wygląd zarówno kory, jak i liści, tak naprawdę nie ma dużych wymagań.
- Gleba – robinia dobrze rośnie w glebach suchych lub umiarkowanie wilgotnych, o odczynie od lekko kwaśnego do alkalicznego – również niezbyt żyznych.
- Stanowisko – robinia preferuje stanowiska słoneczne, ale poradzi sobie także w cieniu, gdzie może jednak rosnąć mniej intensywnie i słabiej kwitnąć.
- Podlewanie – tylko młode rośliny wymagają regularnego nawadniania – szczególnie jesienią, aby roślina mogła przygotować się do okresu mrozów, a także w czasie letnich susz. Dorosłe, dobrze ukorzenione są jednak odporne zarówno na suszę, jak i przymrozki.
- Nawożenie – drzewa te zwykle nie wymagają nawożenia. Jeśli chcesz poprawić warunki i przyspieszyć wzrost robinii, możesz jednak stosować organiczne nawozy do wzbogacenia podłoża.
Przeczytaj również: Urocze, barwne pióropusze do ogrodu i donicy. Tawłuka - uprawa i pielęgnacja
Jak pielęgnować robinię akacjową w ogrodzie?
Robinia dobrze toleruje przycinanie podczas kształtowania korony czy usuwanie martwych i uszkodzonych gałęzi.
Drzewo to odznacza się sporą odpornością na suszę i zanieczyszczenia powietrza, co czyni ją idealną do sadzenia w miastach. Podczas surowych zim i długotrwałych okresów mrozu wymaga jednak osłon, ponieważ jej (zwłaszcza młode) pędy mają tendencję do przemarzania. Zalecamy więc okrywanie roślin agrowłókniną lub słomą, aby zapobiec uszkodzeniom od mrozu.
Oprócz walorów dekoracyjnych robinia akacjowa ma liczne właściwości lecznicze. Fot.seven75/CanvaPro
Zastosowanie robinii akacjowej
Zastanawiasz się, jakie jest najczęstsze zastosowanie robinii akacjowej? Drzewo to jest cenione przede wszystkim ze względu na walory dekoracyjne. Zarówno odmiany rosnące dziko, jak i ogrodowe zachwycają ciekawymi, motylkowymi kwiatami zwisającymi w gronach, szarą i zoraną bruzdami korą, a także delikatnymi, intensywnie zielonymi liśćmi. Gatunek ten jest też miododajny, co czyni je cenną rośliną dla pszczelarzy.
Kwiaty robinii akacjowej wykorzystywane są także w ziołolecznictwie – w odpowiednich dawkach – jako środek uspokajający i przeciwskurczowy. Drewno robinii akacjowej jest natomiast bardzo twarde, ciężkie i odporne na gnicie. Z tego względu chętnie wykorzystuje się je w meblarstwie oraz – zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie – także w budownictwie.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Jak zapobiegać robakom w śliwkach? Obserwuj drzewo i pryskaj naturalnym preparatem
Mszyce na różach. Jak te szkodniki wpływają na roślinę, jak pozbyć się mszyc z róż?
Domowy wzmacniacz do bukszpanu. Ładnie się rozrośnie i będzie cieszył swoim wyglądem