Porady ogrodnicze

Fioletem zalewa rabaty. Kiedy i jak wysiewać heliotrop?

Heliotrop to piękna, niezwykle aromatyczna roślina, którą można uprawiać zarówno na rabacie, jak i na balkonie czy tarasie. Jej intensywny zapach przypomina wanilię i roznosi się wokół od czerwca aż do pierwszych przymrozków. W naszym klimacie heliotrop uprawiany jest jako roślina jednoroczna. Jeśli zdecydujesz się na jej zasadzenie, warto zacząć od wcześniejszego przygotowania rozsady. Kiedy i jak wysiewać heliotrop? Oto kilka kluczowych elementów, na które warto zwrócić uwagę, dzięki czemu ogród pokryje się morzem kwiatów.     

Fioletem zalewa rabaty. Kiedy i jak wysiewać heliotrop?
Heliotrop uprawia się z przygotowanej wcześniej rozsady. Fot.123RF.com

Spis treści:

Heliotrop – ozdoba rabat

Heliotrop to bylina z rodziny ogórecznikowatych, która pochodzi z Ameryki Południowej, a mianowicie z górzystego Peru. Na świecie występuje około 300 gatunków tej rośliny, natomiast najpopularniejszym w naszym kraju jest heliotrop peruwiański (znany także jako ogrodowy). To niewielkich rozmiarów krzewinka, która nadaje się do uprawy zarówno w gruncie, jak i w donicach czy skrzynkach. Ma krzaczasty pokrój i w zależności od odmiany osiąga wysokość od 20 do 60 cm. Wytwarza duże, jajowate, ciemnozielone liście, które są pokryte drobnymi włoskami.    

Bez wątpienia, największą ozdobą heliotropów są kwiaty, które pojawiają się w okolicach czerwca oraz mogą utrzymywać się aż do pierwszych przymrozków. Są one drobne, rurkowate (kształtem przypominają niezapominajki), zebrane w baldachowate kwiatostany w kolorze purpurowym, fioletowym lub niebieskim (rzadko białym). Ich wielką zaletą, poza wyglądem, jest ich intensywny zapach, który przypomina wanilię. Z kolei niektórzy uważają, że aromat heliotropu przypomina… ciasto z wiśniami. Nie bez powodu jego angielska nazwa to „cherry pie”. Rośliny te przyciągają pszczoły i motyle, jednocześnie odstraszając komary.   

heliotrop Główną ozdobą heliotropu są piękne, intensywnie pachnące kwiaty. Fot.CanvaPro

Kiedy wysiewać heliotrop?

W naszym klimacie heliotrop uprawiany jest przeważnie jako roślina jednoroczna, ale istnieje możliwość jego przezimowania. Zanim posadzimy roślinę na miejsce stale (do gruntu czy doniczek), należy wcześniej przygotować jej rozsadę. Z racji tego, że nasiona kiełkują dosyć długo, jeśli chcemy cieszyć się pięknem heliotropu przez długi czas, lepiej nie zwlekać z wysiewem nasion. Optymalnym terminem siewu będzie luty lub marzec, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby zrobić to już w styczniu. Dlatego, aby móc cieszyć się kwiatami już w czerwcu, warto pilnować terminów siewu.     

Jak wysiewać heliotrop na rozsadę?

Produkcję rozsady heliotropu zaczynamy od wyboru odpowiednich pojemników i podłoża. W sklepie ogrodniczym można kupić gotową ziemię do wysiewu nasion, która zapewni młodym siewkom odpowiednie warunki do wzrostu. Alternatywnie można wykorzystać mieszankę ziemi kompostowej, piasku i torfu w stosunku 2:1:1. Przygotowane pojemniki wypełniamy ziemią i lekko ją zwilżamy. Nasiona heliotropu wysiewamy tak, by znalazły się płytko nad powierzchnią podłoża. Nie przykrywamy ich ziemią, a tylko lekko dociskamy do podłoża (np. deseczką). Po wysianiu nasiona delikatnie je zraszamy, po czy, przykrywamy folią lub przezroczystą plastikową pokrywką (aby utrzymać wilgotność podłoża). Aby nie doszło do rozwoju pleśni, regularnie wietrzymy wysiane rośliny. Optymalna temperatura do kiełkowania nasion heliotropu to 18-20 st. C.    

kiedy wysiewać heliotrop Nasiona heliotropu wysiewamy w lutym lub marcu. Fot.123RF.com

Jak pielęgnować heliotrop po posadzeniu?

Nasiona heliotropu kiełkują po 14-20 dniach od wysiewu. Zdejmujemy wtedy folię z doniczek. Należy też pamiętać o regularnym, ale umiarkowanym podlewaniu. Po 6-8 tygodniach (w okolicach kwietnia), młode siewki osiągną wysokość kilku centymetrów. Wtedy należy je przepikować do większych, pojedynczych doniczek (o średnicy około 9 cm). Czynność tę należy przeprowadzić ostrożnie, aby nie uszkodzić delikatnych korzeni.

Rozsadę heliotropu wysadzamy na miejsce stale dopiero w drugiej połowie maja (lub na początku czerwca), gdy minie ryzyko wystąpienia wiosennych przymrozków. Jeśli sadzimy rośliny w większej grupie, należy pozostawić im odpowiednią przestrzeń do rozwoju. Dlatego odległość między sadzonkami powinna wynosić 30-40 cm.   

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Zapomniany kwiatek z babcinego ogrodu. Bodziszek kwitnie całe lato, ślimaki go omijają

Jak wysiać groszek pachnący? Unikaj tych błędów, by w ogrodzie było pełno kolorowych kwiatów

Jego gwiaździste kwiaty zdobią ogród już w marcu. Uprawa i pielęgnacja śnieżnika

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.