Spis treści:
Kolorowy ogród jesienią
Schyłek lata nie musi oznaczać końca sezonu w ogrodzie. Choć wiele roślin pełnię kwitnienia ma już dawno za sobą, część z nich dopiero jesienią ukazuje swe najpiękniejsze oblicze. O tej porze roku, gdy rabaty powoli pustoszeją, a letnie kwiaty odchodzą w zapomnienie, warto wprowadzić do ogrodu lub na balkon gatunki, które ożywią przestrzeń. Wybierając odpowiednie rośliny, możemy cieszyć się barwnymi kwiatami aż do pierwszych przymrozków lub nawet dłużej, jeśli będą odporne na chłód.
Wiele gatunków zachwyca imponująco długim kwitnieniem. Istnieją takie, które zawiązują nowe pąki przez cały sezon – od wiosny, aż do pierwszych mrozów, dodając przydomowym zakątkom mnóstwa uroku. Ogród jesienią może być kolorowy nie tylko za sprawą złocistych liści drzew i krzewów. Możemy posadzić w nim kwiaty, które są w rozkwicie dopiero o tej porze roku. Dzięki nim działka przed domem, a także balkon i taras mogą wyglądać atrakcyjnie, gdy większość roślin dawno przekwitła.
Planując jesienną aranżację, możemy zdecydować się na kwiaty w ciepłych barwach, od pomarańczy po purpurę, miłe dla oka pastele czy chłodne odcienie niebieskiego i fioletu. Bogata paleta kolorów pozwoli stworzyć piękną kompozycję z drzewami oraz krzewami o przebarwiających się liściach. Jeśli zamiast gatunków sezonowych wybierzemy byliny, będziemy mogli cieszyć się ich nieodpartym urokiem przez lata.
Rudbekie to jedne z kwiatów, których nie powinno zabraknąć w jesiennym ogrodzie. Fot. ppart/123RF.com
Przeczytaj również: Sadzenie bodziszków jesienią. Najpiękniejsze odmiany i pielęgnacja
Kwiaty, które kwitną dopiero jesienią
Niektóre gatunki kwiatów kwitną dopiero jesienią. To właśnie o tej porze roku wyglądają najbardziej atrakcyjnie, a ich intensywne kolory ożywiają ogród, który powoli przygotowuje się do zimowego snu. Na jakie gatunki kwitnące jesienią warto się zdecydować? Poniżej przedstawiamy kilka najciekawszych propozycji.
- Chryzantemy – późna pora kwitnienia jest największym atutem tych pięknych kwiatów. Kojarzone z Dniem Wszystkich Świętych rośliny nadają się nie tylko do dekorowania grobów bliskich, ale również jesiennych rabat w ogrodzie czy skrzynek balkonowych. Do wyboru mamy dziesiątki pięknych gatunków i odmian chryzantem, które różnią się między sobą wyglądem, wielkością i kolorem kwiatów.
- Astry jesienne – występują w całej gamie odcieni – pastelach, fioletach czy czerwieniach. Sprawiają, że ogród tętni życiem długo po tym, gdy lato się skończy. Możemy posadzić zarówno wysokie astry jesienne, jak i niskie, które możemy potraktować jako rośliny okrywowe.
- Wrzosy – te niewielkie krzewinki, gęsto obsypane delikatnymi kwiatami, zdobią ogród od sierpnia lub września do października. W zależności od odmiany kwitną na biało, jasnoróżowo, ciemnoróżowo lub fioletowo. W ogrodzie możemy posadzić je wiosną lub jesienią, obowiązkowo w kwaśnej ziemi.
- Rozchodniki okazałe – pełnia kwitnienia tych łatwych w uprawie roślin przypada na końcówkę lata i jesień. Rozchodników okazałych nie trzeba często podlewać, ponieważ doskonale znoszą suszę. Ich białe, różowe lub ciemnoróżowe kwiaty są miododajne, co jest niezwykle cenne jesienią, gdy w ogrodzie brakuje źródeł nektaru dla zapylaczy.
- Zawilec japoński – jego kwiaty w odcieniach bieli i różu pojawiają się od końca lata aż do przymrozków. Nadaje się do sadzenia w ogrodzie na słonecznych lub półcienistych rabatach, a także w doniczkach balkonowych.
- Zimowit jesienny – ta piękna roślina cebulowa, przypominająca nieco wiosenne krokusy, zakwita dopiero we wrześniu. Do wyboru mamy zimowity o białych, różowych, fioletowych i purpurowych kwiatach.
Jesienią rozchodnik okazały zapiera dech miododajnymi kwiatami. Fot. yli1525743/123RF.com
Najdłużej kwitnące kwiaty do ogrodu
Szukając roślin, które ozdobią ogród jesienią, warto zwrócić uwagę na te gatunki, które kwitną imponująco długo. Niektóre z nich zaczynają kwitnąć wiosną lub latem i kontynuują zawiązywanie pąków aż do przymrozków. Te wyjątkowe rośliny nie tylko cieszą oko, ale również przyciągają owady zapylające wtedy, gdy na działce jest coraz mniej kwiatów. Najdłużej kwitnące kwiaty są nieocenione, jeśli zależy nam na pięknym ogrodzie przez cały okres wegetacji. Które z nich warto posadzić u siebie?
- Celozja – tę roślinę o kłosowatych, barwnych kwiatach warto posadzić na balkonie, by zdobiła go od lipca do jesieni.
- Liriope szafirkowata – ta kępiasta bylina kwitnie od późnego lata aż do jesiennych przymrozków. Atrakcyjne są nie tylko jej liliowe kwiaty, ale również zimozielone liście, które przypominają źdźbła trawy.
- Dalia ogrodowa – jej piękne kwiaty są barwnym akcentem na rabatach od lipca do października.
- Begonia stale kwitnąca – możemy ją uprawiać w donicach na balkonie lub bezpośrednio w gruncie. Obsypuje się kwiatami od początku lata aż do mrozów.
Gazania imponująco długo kwitnie. Fot. terezie/123RF.com
- Jeżówka purpurowa – roślina ta zaczyna kwitnąć już w czerwcu lub lipcu. Warto ścinać z niej przekwitłe kwiatostany, by wytwarzała nowe kwiaty aż do późnej jesieni.
- Kobea pnąca – to łatwe w uprawie pnącze kwitnie bardzo długo – przez całe lato do października. Jego dzwonkowate, pachnące kwiaty mogą być białe, fioletowe lub niebieskie.
- Lobelia przylądkowa – tworzy gęste kępy, które są utkane niewielkimi kwiatuszkami w kolorze białym, niebieskim, różowym bądź fioletowym. Choć wyglądają na delikatne, utrzymują się od czerwca do mrozów.
- Dzielżan ogrodowy – ta piękna bylina kwitnie od czerwca do października. Jej kwiaty z zaokrąglonym koszyczkiem mają prawdziwie ogniste barwy.
Lobelia przylądkowa silnie się krzewi i obficie kwitnie do przymrozków. Fot. ljubovb/123RF.com
- Niecierpek nowogwinejski – to roślina jednoroczna kwitnąca od lata do jesieni. Kwiaty mogą być różowe, białe, czerwone lub nawet dwukolorowe.
- Gazania – w naszym klimacie uprawiana jest jako roślina jednoroczna. W pełnym słońcu wytwarza kwiaty od czerwca do jesiennych przymrozków.
- Wilec purpurowy – to pnącze zachwyca fioletowymi albo niebieskimi kwiatami od lipca do października.
- Rudbekia błyskotliwa – ta niewymagająca bylina kwitnie przez całe lato aż do późnej jesieni.
Nadejście jesieni nie musi oznaczać pożegnania z pięknymi kwiatami. Wybierając rośliny, które zawiązują pąki dopiero o tej porze roku lub decydując się na gatunki o imponująco długim okresie kwitnienia, możemy cieszyć się pełnym kolorów ogrodem nawet pod koniec sezonu.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Tulipany powtarzające kwitnienie. Posadź je, będą kwitły latami
Bezobsługowe byliny do każdego ogrodu. Na koniec lata w ogrodzie wyglądają najpiękniej
Hortensje będą kwitły do późnej jesieni. Tak przygotujesz najlepsze zabezpieczenie dla krzewów