Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Róże z odrostami - poważny problem w ogrodzie. Jak zatrzymać ekspansję róży rozłogowej?

W małym ogrodzie ich ekspansywność stanowi poważny problem, jednak na otwartej przestrzeni warto pozostawić im swobodę i pole do popisu. Róże rozprzestrzeniające się za pomocą odrostów to moje wielkie odkrycie, dzięki któremu w ogrodzie mam prawdziwą, różaną oazę. Które gatunki róż wytwarzają odrosty? Sprawdź, gdzie warto je sadzić i jak zapanować nad odrostami róż, gdy nie chcesz, by wyszły daleko poza wydzieloną dla nich rabatę.

Róże z odrostami - poważny problem w ogrodzie. Jak zatrzymać ekspansję róży rozłogowej?
W dużym ogrodzie krzewy różane mogą tworzyć kolorowe ściany, ale w małym trzeba ograniczyć ich wzrost. Jak zapanować nad odrostami róż? Fot. skymoon13/CanvaPro

Spis treści:

Róże z odrostami – jak odróżnić pędy podstawowe od dzikich?

Wiele popularnych gatunków róży tworzy odrosty sporadycznie, a ich uprawa jest prosta i nie wymaga stałej kontroli wzrostu krzewów. Rosną one powoli, rozkrzewiają się łagodnie i utrzymują dość zwarty, równy pokrój. Jednak istnieją odmiany róży, które rozprzestrzeniają się za pomocą odrostów – robią to dość nieoczekiwanie, porastając kolejne partie rabaty, wychodząc poza przeznaczoną dla nich strefę.

Nie zawsze chcemy, aby krzewy zdominowały ogród. Jednak w niektórych przypadkach pozostawienie różom z odrostami swobody pozwala na stworzenie tajemniczego ogrodu, w którym to natura stawia ograniczenia, a my jedynie podziwiamy jej dzieła. Zdolność niektórych odmian róż do rozrastania się poprzez wytworzone w tym celu rozłogi lub kłącza pozwala na zastosowanie ich tam, gdzie mamy dużo wolnej, niezagospodarowanej przestrzeni.

Jeśli chcesz stworzyć jednogatunkową, ale np. kilkuodmianową rabatę bez granic, która wypełni pustkę w różnych częściach ogrodu, te rośliny będą, jak znalazł. Z powodzeniem zasadzisz je i pozwolisz im swobodnie się rozrastać np.: 

  • na wzniesieniach, skłonach i skarpach, 

  • wzdłuż murów i na dużych skalniakach,

  • jako żywopłot kwitnący.

róże Zielona ściana stworzona z krzewów róży z odrostami będzie nie do pokonania dla ludzi oraz zwierząt. Jeśli szukasz sposobu na barwne ogrodzenie, ten sprawdzi się doskonale. Fot. Dainis Zvingulis/CanvaPro

Jednak decydując się na róże z odrostami, jak odróżnić pędy podstawowe od dzikich, by prawidłowo je prowadzić, a także przycinać, gdy zajdzie taka konieczność? Przycinanie jest istotne m.in. wtedy, gdy róże te tworzą gęstniejący soliter na środku trawnika czy wewnątrz naturalistycznego patio. Wówczas raz na jakiś czas musisz przyciąć pędy, które zaczynają uciekać poza kulisty obrys rośliny i powodują zaburzenie symetrii całej kompozycji. Pędy dzikie wyrastające z podkładek to z kolei niechciane obciążenie dla krzewów, dlatego należy umieć poprawnie wskazać je do wyłamania. Usunięte w ten sposób u podstawy, z której wyrastają, przestaną osłabiać młodą roślinę.

Oto podstawowe różnice, które pozwolą ci ocenić, z jakimi odrostami masz do czynienia.

Pędy podstawowe

  • są zwykle proste, mało elastyczne i dość grube, 
  • wypuszczają liście, które wybarwiają się bardziej intensywnie na ciemne kolory, 
  • wypuszczają znacznie więcej okazałych kwiatów. 

Dzikie odrosty podkładek

  • wyrastają u podstawy krzewu okulizowanego, bezpośrednio z systemu korzeniowego, dlatego, aby je rozróżnić, należy podkopać krzew, sprawdzając, czy ma się do czynienia z dzikim pędem; 
  • są cieńsze, nieco jaśniejsze i mniej produktywne; 
  • zabierają roślinie właściwej światło, wodę i cenne składniki pokarmowe. 

Pędy podziemne róży

  • tworzą się naturalnie u niektórych gatunków róż i prowadzą do jej rozprzestrzenienia się w ogrodzie, 
  • kształtują dalszy wzrost krzewu nie tylko wzwyż, lecz także we wszystkich kierunkach, nadbudowując szkielet kwitnący równie produktywnymi, zdrowymi i okazale kwitnącymi pędami, 
  • ze względu na swój naturalny wzrost wymagają specjalnego ograniczenia mechanicznego zarówno nad ziemią, jak i pod powierzchnią gleby, gdzie rozwijają kolejne pędy rozłogowe.

Przeczytaj również: Dlaczego róże nie kwitną? Jak pobudzić róże do kwitnienia?

Które gatunki róż wytwarzają odrosty?

Jeśli nie chcesz, aby róże rozrastały się, jak chcą, dominując każdą kompozycję, moja rada jest taka: nie wybieraj gatunków z naturalną skłonnością do rozprzestrzeniania się poprzez odrosty. Jest wiele innych, pięknych i łatwych w prowadzeniu odmian, które zajmą dokładnie tyle przestrzeni, ile im przydzielisz, a tym samym sprawdzą się w maleńkim ogrodzie. Nie eksperymentuj z odmianami tworzącymi w naturalny sposób liczne odrosty, bowiem zapanowanie nad nimi będzie mozolne, a nawet regularnie powtarzane zabiegi korygowania pokroju oraz cięcia rozłogów mogą nie przynieść oczekiwanych efektów.

Jeśli jednak ich ekspansywność uważasz za atut i chcesz oddać różom część swojego ogrodu, nie wahaj się ich posadzić. W większości tworzą estetycznie rozłożysty pokrój i naprawdę bajkowo kwitną, a wiele z nich dodatkowo roztacza wokół wspaniałe aromaty subtelnej słodyczy.

rosa Niektóre odmiany róż z odrostami są tak atrakcyjne, że warto rozważyć oddzielenie odrostów w celu rozmnożenia okazów i zasadzenia sadzonek w innej części większego ogrodu. To prosty sposób na powiększenie kolekcji. Fot. vasare/CanvaPro

Które gatunki róż wytwarzają odrosty podziemne i rozrosną się gęstą okrywą, jeśli tylko nie ograniczysz ich mechaniczną barierą? Oto najciekawsze z nich: 

  • odmiany róży gęstokolczastej, np. 'Altaica', 'Hispida', 'Plena' czy 'Repens', 
  • odmiany róży pomarszczonej, np. 'Pink Pavement', 'Rotes Meer', 'Snow Pavement',  
  • odmiany pochodzące do róży francuskiej, np. 'Versicolor', 'Officinalis', 'Tuscany Superb',
  • róża błyszcząca R. nitida
  • niektóre róże historyczne, np. 'Harison’s Yellow',  
  • róża okrywowa holenderska R. x rugotida 'Dart’s Defender'

Interesującą opcją są róża girlandowa oraz róża alpejska, u których rzeczone odrosty występują niezwykle rzadko, a w razie potrzeby bez trudu da się je usunąć.

Mocno rozkrzewione okazy mają wysokie wymagania wodnoglebowe, a przy tym duże zapotrzebowanie na przestrzeń, dlatego nie powinieneś łączyć ich z innymi krzewami ani tym bardziej niewielkimi bylinami. Konkurencja w pobieraniu niezbędnych roślinom związków odżywczych i wody to tylko kropla w morzu problemów, ponieważ róże z odrostami potrafią dosłownie wrastać w inne rośliny, prowadząc do ich gwałtownego obumarcia. Nie łącz ich na rabacie z gatunkami cebulowymi, bulwiastymi, z roślinami kłączowymi, bylinami okrywowymi czy poduszkowymi. Najlepiej róże ekspansywne sadzić w ich własnym towarzystwie.

Jak zapanować nad odrostami róż?

Stworzenie ciekawego projektu ogrodu z różami rozprzestrzeniającymi się poprzez odrosty wymaga zakreślenia granic, których nie będą w stanie przekroczyć te najbardziej ekspansywne gatunki. Dobrym sposobem jest sadzenie ich wzdłuż murka, drewnianego, wysokiego ogrodzenia lub ściany budynku. Warto rozważyć zamknięcie przestrzeni specjalnie w tym celu stworzoną barierą mechaniczną, jeśli mają dekorować otwartą przestrzeń.

Zapanowanie nad odrostami róż i ograniczenie ich swobody do akceptowalnej powierzchni wymaga zaplanowania ogrodowej aranżacji nieco wcześniej oraz przystosowania miejsca do ich wymagań. Bariery warto tworzyć nie tylko nad podłożem, lecz także zamykając strefę róży pod ziemią np. ułożoną specjalnie w tym celu, kamienną obręczą. Na etapie sadzenia krzewu przygotowując dołek pod sadzonkę, wykop należy rozszerzyć i wyłożyć ściany szerokiego dołu kamieniami. Taka rama utrzyma roślinę w ryzach.

Niechciane odrosty możesz usuwać, jednak cięcie zagęszczonych u podstawy pędów o ostrych kolcach to zabieg czasochłonny i trudny w realizacji. Jeśli w twoim ogrodzie występują miejsca o luźnej glebie, narażonej na negatywne działanie wiatrów, zamiast zamykać różom drogę do rozkrzewienia, lepiej pozostaw im pewną swobodę. Zadziałają glebochronnie, trwale i skutecznie okrywając teren narażony na niszczenie.

róże W pełni kwitnienia wysokie, rozłożyste krzewy różane wypełniają ogród kolorami i zapachami, a przy tym wyraźnie dzielą go na strefy. Taka kolorowa ściana to piękna dekoracja, a przy tym skuteczny sposób na zapobieganie niszczeniu gleby. Fot. Natalia Garmasheva/Marina Gordejeva/CanvaPro

Pamiętaj też, że rozłogi różane to najlepszy materiał do rozmnożenia ulubionych krzewów bez kupowania sadzonek. Jeśli zechcesz powiększyć kolekcję róż w innym miejscu, wystarczy, że sięgniesz po szpadel i pewnym, mocnym ruchem przedzielisz pędy, oddzielając w ten sposób nową sadzonkę. Tak pozyskany materiał pozwoli ci zasadzić nowy, zdrowy krzew w innej części ogrodu, w której dotychczas brakowało pięknie kwitnących, gęsto rosnących roślin.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Róże okrywowe - najpiękniejsze odmiany, uprawa i pielęgnacja. Gdzie najlepiej sprawdzą się róże okrywowe?

Róże pnące szybko rosnące. Najpiękniejsze odmiany i pielęgnacja

Jak ukorzenić róże? Trzy sposoby i trzy terminy na rozmnażanie róż

Mszyce na różach. Jak te szkodniki wpływają na roślinę, jak pozbyć się mszyc z róż?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.