Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Łubin - piękny i pożyteczny. Uprawa i zastosowanie łubinu w ogrodzie

Łubin to roślina, którą zdecydowanie warto mieć w swoim ogrodzie. Ma szereg drogocennych właściwości, wpływających nie tylko na kondycję naszej gleby i roślin, ale i również na nasz organizm, ponieważ nasiona łubinu są także jadalne. Sprawdź, jak uprawiać łubin i jakie zastosowanie ma ta roślina.

 

Łubin - piękny i pożyteczny. Uprawa i zastosowanie łubinu w ogrodzie
Lubin to piękna roślina, która pozytywnie wpłynie na ogród. Fot.123RF.com

Spis treści: 

Łubin – właściwości

Łubin to roślina, która ma wiele właściwości, dlatego jest tak chętnie uprawiana w ogrodach. Nie jest ona trudna w pielęgnacji, a potrafi naprawdę zdziałać cuda. Oto najważniejsze właściwości łubinu, które sprawiają, że warto posadzić tę roślinę u siebie w ogrodzie:  

  • Łubin powoduje, że gleba jest lepiej napowietrzona. Wpływa to na ułatwienia podsiąkania wody i rozwój korzeni, które zostaną posadzone na miejscu łubinu.
  • Łubin poprawia strukturę gleby i powoduje, że jest mniej podatna na zagęszczanie.
  • Obecność łubinu podnosi zawartość składników organicznych w glebie.
  • Łubin wzbogaca glebę o azot w wyniku symbiozy z bakteriami, które wiążą azot z powietrza. Oznacza to, że stanowi on naturalne źródło azotu.
  • Głęboko sięgające korzenie łubinu pomagają rozluźnić glebę w niższych warstwach, równocześnie przenosząc stamtąd składniki mineralne do wyższych warstw. Sprawia to, że rośliny uprawiane po łubinie będą miały lepszy dostęp m.in. do potasu, fosforu oraz wapnia.
  • Łubin może być także stosowany jako przerywnik rozwoju szkodliwych grzybów i nicieni.

łubin Łubin poprawia strukturę gleby i powoduje, że jest mniej podatna na zagęszczanie. Fot.123RF.com

Łubin – gatunki

Łubin znany jest już od czasów starożytnych i od tego czasu świetnie rozprzestrzenił się na całym świecie m.in. na całym pasie śródziemnomorskim, ale również w Ameryce i Australii. Spotkać można wiele gatunków tej rośliny, a oto najpopularniejsze z nich:  

  • Łubin zmienny – nazywany jest również andyjskim. Ma jasnozieloną barwę i zaliczany jest do roślin jednorocznych. Może osiągać nawet 1,5 metra wysokości i produkuje okazałe białe kwiaty, które podczas kwitnienia zmieniają swój kolor na ciemnofioletowy.

  • Łubin żółty – jest to równocześnie najsłodszy i najpopularniejszy gatunek łubinu. Jest rośliną jednoroczną i osiąga 60 cm wysokości. Łubin żółty jest miododajny oraz kwitnie przez całe lato. W naszym klimacie występuje również jako roślina dzika.

  • Łubin wąskolistny – nazywany jest także łubinem niebieskim. Charakteryzują go gęste grona niebieskich lub fioletowych kwiatów. Ten gatunek jest rośliną trującą w całości – niebezpieczne są zarówno jego owoce, jak i nasiona.

  • Łubin trwały – określany również ogrodowym, najczęściej uprawiany jest jako roślina ozdobna, ponieważ wytwarza piękne fioletowo-niebieskie kwiatostany. Zdarza się jednak, że odmiany tego gatunku występują z białymi, czerwonymi lub dwukolorowymi kwiatami. Roślina jednak kwitnie bardzo krótko, bo tylko od czerwca do lipca. Łubin trwały jest również trujący, ale w mniejszym stopniu niż łubin wąskolistny.

Uprawa łubinu

Uprawa łubinu nie jest skomplikowana, ale wymaga od nas podstawowej wiedzy co do pielęgnacji i wymagań tej rośliny. Przede wszystkim wybierając miejsce dla łubinu, musimy dobrze przemyśleć lokalizację, ponieważ roślina nie lubi przesadzania. Najlepiej umieścić ją na stanowisku słonecznym lub w półcieniu. Podłoże dla łubinu powinno mieć umiarkowaną wilgotność oraz odczyn pH zasadowy lub obojętny.

Jeśli chodzi o sadzenie łubinu, to ukorzenione już sadzonki umieszczamy w docelowym miejscu dopiero po przymrozkach, czyli najlepiej w połowie maja. Natomiast z nasion łubinu możemy przygotować rozsadę, która będzie rozwijała się pod osłonami. Wtedy wysadzamy ją do ogrodu dopiero w czerwcu lub na początku lipca. Zachowujemy podczas wysadzania co najmniej kilkunastocentymetrowe odstępy, ponieważ są to intensywnie wzrastające rośliny, które zaczynają gnić w bliskim sąsiedztwie.

łubin  Uprawa łubinu nie jest skomplikowana, ale wymaga od nas podstawowej wiedzy co do pielęgnacji i wymagań tej rośliny. Fot.123RF.com

Istotną informacją jest także to, że uprawa łubinu w jednym miejscu może być prowadzona do sześciu lat. Oprócz tego podczas pielęgnacji musimy zadbać również o ochronę rośliny przed chorobami. Najczęściej łubin atakowany jest przez chorobę grzybową, jaką jest antraknoza. Zwalcza się ją fungicydami. Możemy także zastosować oprysk jeszcze w fazie siewki, co pozwoli zapobiec chorobom w przyszłości. Oczywiście nie możemy również zapominać o regularnym odchwaszczaniu rośliny, a szczególnie łubinu żółtego.

Musimy mieć również świadomość tego, że łubin ze względu na wysoką zawartość azotu przyciąga wiele szkodników. Wobec tego warto rozpocząć działania profilaktyczne, zabezpieczające roślinę przed ślimakami, przędziorkiem i mszycami. Natomiast po przekwitnieniu pędy łubinu należy wyciąć, dzięki czemu w nowym roku roślina wypuści całkiem nową łodygę.

Zastosowanie łubinu

Oprócz powyżej wymienionych właściwości łubin może znaleźć wiele zastosowań. Przede wszystkim może pełnić funkcję dekoracyjną, a równocześnie rozsiewać po całym ogrodzie słodki, piękny zapach.

Dodatkowo łubin stosowany jest również jako forma paszy – mieszany jest z pszenżytem i podawany zwierzętom. Co więcej, łubin świetnie sprawdza się jako metoda na przywrócenie wysokiej zawartości materii organicznej w glebie. Związane jest to z tym, że stanowi wspaniałe źródło próchnicy i pod tym względem może z nim rywalizować jedynie obornik. Wobec tego, jeśli zauważymy, że nasza ziemia zaczyna się wyjaławiać, warto dać jej roczny odpoczynek z łubinem, który pozwoli przywrócić jej dawną świetność.

Nasiona łubinu – właściwości

Nie tylko sam łubin ma wiele właściwości, ale i również niezwykle przydatne są nasiona tej rośliny. Okazuje się bowiem, że ich spożywanie między innymi wpływa korzystnie na układ krwionośny i chroni organizm przed miażdżycą.

Oprócz tego w nasionach łubinu znajdują się substancje obniżające wysoki poziom złego cholesterolu we krwi. Dodatkowo nasiona mogą regulować poziom cukru we krwi, zapewniać prawidłową pracę jelit oraz zapobiegać zaparciom.

Nasiona łubinu polecane są również osobom, które są na diecie odchudzającej, ponieważ białko obecne w ziarnach łubinu świetnie wpłynie na prawidłową pracę mięśni, a w połączeniu z błonnikiem sprawi, że po posiłku dłużej czujemy się najedzeni.

Łubin jest również źródłem antyoksydantów, które chronią organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników i mają właściwości antynowotworowe oraz przeciwstarzeniowe. Dodatkowo spożywanie łubinu zalecane jest osobom, które mają zbyt wysokie ciśnienie krwi. Nasiona zawierają również wiele witamin i minerałów, które wpływają dobrze na kondycję skóry, włosów i paznokci.

Przeczytaj również: 

Najpiękniejsze i najdłużej kwitnące odmiany lawendy. Jak uprawiać lawendę?

Piękna roślina o intensywnie żółtych kwiatach. Jak pielęgnować pełnik europejski?

Jak zadbać o sadzonki ziół w domu? na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.