Porady ogrodnicze

Coca – cola na mszyce. Jak i czy warto stosować?

Mszyce pojawiają się już na początku lata i stanowią duży problem, ponieważ deformują roślinę, obniżając jej wartość dekoracyjną. Jedną z domowych metod na zwalczanie mszyc jest użycie coca – coli. Dlaczego coca – cola zwalcza mszyce? Jak stosować ten napój?

Coca – cola na mszyce. Jak i czy warto stosować?
Wyjaśniamy, jak zwalczyć mszyce przy pomocy napoju typu cola. Fot. 123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Mszyce to niewielkie owady, których ciało mierzy od 2 do 5 mm. Mimo małych rozmiarów potrafią spowodować duże szkody na roślinach - mszyce są roślinożerne.  

Te maleńskie szkodniki przyczyniają się do osłabienia wzrostu roślin, zniekształcenia pędów i obniżenia plonowania. Szkodniki te również wysysają soki roślinne i częściowo wydalają je, tworząc na roślinie biały nalot, który przyciąga mrówki, grzyby sadzonkowe i inne grzyby chorobotwórcze. Mszyce mogą być także nosicielami chorób wirusowych.  

Jakie właściwości ma napój typu cola? 

Napoje typu cola są chętnie pite przez dużą część społeczeństwa. Zawierają jednak bardzo dużo cukru, bo aż 21 kostek w litrze napoju. 

Cola podnosi kwasowość soków żołądka, wywołując flatulencje. Według badań, jej częste picie zwiększa ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe. Ponadto może przyczynić się do wyniszczania nerwu ocznego, a także podrażnień skóry i oczu. 

Napoje typu cola chętnie wykorzystywane są w życiu codziennym. Używane są m.in. do:

  • mycia silników; 
  • eliminowania rdzy; 
  • przeczyszczania i udrażniania rur. 

W Indiach coli używa się do zwalczania plag, ponieważ jest dużo tańsza i efektywniejsza od pestycydów. W Polsce cola często stosowana jest przez ogrodników, jako środek na mszyce.  

Napój typu cola może być stosowany do zwalczania mszyc. Fot. 123RF.com 

Coca – cola na mszyce 

Cola posiada duże ilości cukru, kwas fosforowy oraz kofeinę. Jej skład może przyczynić się do skuteczniej walki z mszycami. Zawarte w niej duże ilości cukru są wabikiem dla mszyc, dzięki niemu zidentyfikujemy szkodniki i skutecznie je wyeliminujemy. Kofeina zaś działa jak środek owadobójczy — mszyce po jej spożyciu tracą zdolność do poruszania się i obumierają. Z kolei kwas fosforowy w napoju pomaga w niszczeniu ciała mszyc, tym samym ograniczając ich dalsze rozprzestrzenianie.  

Pamiętajmy jednak, aby nie nadużywać napojów typu cola w dużych ilościach na nasze rośliny. Ich nadmiar może przyczynić się do ich osłabienia, a także większego ryzyka wystąpienia chorób.  

Jak stosować coca na mszyce? 

Ogrodnicy zalecają stosowanie coli ze specjalnymi preparatami na mszyce, aby całkowicie zniszczyć szkodniki.  Napój możemy stosować również bezpośrednio na mszyce, czyli spryskać szkodniki, których ciało zostanie rozpuszczone przez kwas fosforowy. 

Napój możemy stosować również zapobiegawczo, umieszczając colę w płaskim naczyniu w miejscu, gdzie występuje największe natężenie mszyc. Zadziała na nie wabiąco, będą próbowały dostać się do niego.   

Przeczytaj również: 

Odstraszy myszce jak gaz łzawiący. Ogrodnik podał przepis na niezawodny oprysk

Ziemiórki żerują w twoich kwiatach? Trzy domowe mikstury zwalczające uciążliwe muszki

Szkocja. Posiadłość z wyspy Fetlar na sprzedaż. Kosztuje mniej niż małe mieszkanie

Popularny napój gazowany nie tylko ugasi pragnienie. Nietypowe zastosowanie na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Coca – cola na mszyce. Jak i czy warto stosować?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.