Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Co zrobić z odpadami po przycięciu tui? Ogrodnik pokazał genialne sposoby na ich wykorzystanie

Wiecznie zielona tuja to smukła, szybko rosnąca i łatwa w utrzymaniu roślina ogrodowa. Idealna na formowanie żywopłotów, okazuje się także źródłem zielonej materii niezwykle cennej do produkcji ekologicznego kompostu. Zamiast wyrzucać gałązki i igły, warto dowiedzieć się, jak można efektywnie wykorzystać je w ogrodzie do zrobienia kompostu. Ogrodnik zdradził swój patent!

Co zrobić z odpadami po przycięciu tui? Ogrodnik pokazał genialne sposoby na ich wykorzystanie
Co zrobić z odpadami po cięciu tui? Nie wyrzucaj, idealnie nadają się np. na ściółkę. Fot. lacost/123RF.com

Spis treści:

Kiedy można przycinać tuje?

Przycinanie tui można wykonywać od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Najlepszy czas to jednak wczesna wiosna (marzec/kwiecień) i lato (czerwiec, najpóźniej sierpień), kiedy roślina jest w fazie aktywnego wzrostu. Ważne jest, aby unikać cięcia przed nastaniem mrozów, gdyż może to prowadzić do uszkodzeń rośliny. Ranne pędy nie zdążą zregenerować się przed nadejściem chłodów i to prosta droga do choroby.

Regularne przycinanie tui pozwala zachować ich kształt i zdrowie. Dzięki cięciu żywopłot staje się gęstszy, co sprzyja jego funkcji jako naturalna bariera i element dekoracyjny ogrodu.

Przeczytaj takżePrzycinanie tui na początku lata. Które odmiany wymagają teraz cięcia i jak je formować?

Jak przycinać tuje?

Każdy ma swoją technikę przycinania tui, ale ogrodnik, który prowadzi kanał "Jak fajnie mień ogródek" na YouTube pokazał sposób, który praktykuje od lat. Zgodnie z jego sugestią drzewka lepiej przycinać często, ale w małych ilościach. Takie podejście ma kilka zalet. Po pierwsze, roślina lepiej się regeneruje po małych cięciach. Po drugie, małe kawałki zielonej materii organicznej są łatwiejsze do zagospodarowania. Używając ostrego sekatora, można delikatnie formować roślinę, usuwając uszkodzone lub przerośnięte gałązki. Najlepiej przycinać tuje w słoneczny dzień, aby rany szybko schły i nie były narażone na choroby grzybowe.

Doświadczony ogrodnik radzi, by tuje przycinać często, ale małymi partiami. Fot. Bilder von Yum/CanvaPro

Co zrobić z odpadami po przycięciu tui?

Pozostaje jeszcze pytanie, co zrobić z obciętymi gałązkami i fragmentami tui. Oczywiście można umieścić je w worku na odpady bio, ale nie będzie to ani jedyna, ani tym bardziej najlepsza opcja.

Znacznie lepiej jest wykorzystać zielone odpadki do zrobienia kompostu, który będzie ekologiczny, tani i skuteczny przy ściółkowaniu konkretnych odmian roślin. Ogrodnik wskazuje, że najbardziej polubią go borówki amerykańskie, maliny i wrzosy.

Przeczytaj równieżJak kompostować odpady organiczne bez kompostownika? Przepis jest prosty i ma same korzyści

  • Kompostowanie

Świeża zielona materia organiczna, której składnikiem są resztki tui, świetnie nadaje się do kompostowania. Aby jednak kompostowanie było efektywne, warto przestrzegać kilku zasad, o których mówi ogrodnik:

  • najlepiej, aby dla świeżych odpadów z tui stworzyć osobny kompostownik,
  • świeże gałązki powinny być mieszane z już rozłożonym kompostem, co przyspiesza proces kompostowania i zapobiega tworzeniu się zbrylonej masy, która trudno się rozkłada,
  • kompostownik z tui powstaje dość długo, nawet około roku, dlatego ważne jest, aby był on dobrze napowietrzony i regularnie mieszany. 

Tuje można przycinać najpóźniej w sierpniu. Fot. iglwch/123RF.com

  • Ściółkowanie

Drobne ścinki igieł i gałązek, które już uległy procesowi rozkładu, można rozłożyć wokół roślin, które preferują kwaśny odczyn gleby. Ściółka z tui jest szczególnie korzystna dla roślin takich jak wrzosy, borówki amerykańskie i maliny. Igły tui powoli się rozkładają, dostarczając glebie kwasów organicznych, które te rośliny uwielbiają.

Dodatkowo ściółka pomaga zatrzymać wilgoć w glebie, redukuje wzrost chwastów i chroni korzenie przed ekstremalnymi temperaturami.

Przeczytaj równieżŚciółkowanie malin na początku lata. Czym podsypać krzaczki, aby mieć duże zbiory?

  • Ozdoby ogrodowe

Kreatywni ogrodnicy mogą wykorzystać gałązki tui do tworzenia różnych ozdób ogrodowych. Można z nich zrobić naturalne girlandy, wianki czy małe płotki ozdobne. Tego typu dekoracje są nie tylko ekologiczne, ale także dodają uroku ogrodowi, domowi czy tarasowi.

Według ogrodnika prowadzącego kanał na YouTube, drobne gałązki powstające po ścięciu resztek gałęzi z tui świetnie nadają się do kompostowania. Raczej nie łącz ich z innymi składnikami kompostownika (trawa, chwasty), lecz przechowuj oddzielnie. Zyskasz w ten sposób bardzo wartościowy materiał na ściółkę głównie dla roślin lubiących podłoża kwasowe. 

Źródło: Deccoria.pl.

Przeczytaj również:

Przesadzanie i rozmnażanie oleandrów. Jak pielęgnować oleandry, by długo kwitły?

Jak zamaskować szambo w ogrodzie? Jakie rośliny posadzić obok i jak o nie dbać?

Rośliny na skalniak. Wieloletnie, zimozielone, płożące, niewymagające w uprawie

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.