Porady ogrodnicze

Piękny krzew o różowych kwiatostanach. Przyjmie się w każdym miejscu

Krzew tamaryszek to jedna z chętniej sadzonych roślin w parkach i ogrodach. Wyróżnia się bardzo urodziwymi różowymi kwiatkami i łatwością w uprawie. Podpowiadamy, jak dbać o tamaryszka i kiedy go przycinać.

Piękny krzew o różowych kwiatostanach. Przyjmie się w każdym miejscu
Tamaryszek doceniany jest głównie ze względu na swoje kwiatostany. Fot. 123RF/PICSEL

Z artykułu dowiesz się:

Tamaryszek – podstawowe informacje

Tamaryszek (łac. Tamarix) to jeden z bardziej okazałych krzewów uprawianych w rodzimych ogrodach i w przestrzeniach publicznych. Doceniany jest głównie za zjawiskowe różowe kwiatostany, przywodzące na myśl wrzos. Jego piękny ażurowy pokrój, z drobnymi różowymi i zebranymi w grona kwiatkami, urzeka swoim urokiem.

Krzewy tamaryszka są dość rozłożyste i mają tendencję do pokładania się, więc warto mieć to na uwadze, planując ogród.

Naturalnym terenem występowania tamaryszków jest obszar Morza Śródziemnego, Azji Przedniej i Afryki Północnej. Właśnie w tych regionach można spotkać około 50 różnych, wielobarwnych gatunków tego krzewu, wyrastających na wysokość od 2 do nawet 10 metrów. Zwykle jednak, gdy mowa o popularnie występujących wariantach, mają one wysokość około 2 lub 3 metrów. Najniższy jest tamaryszek drobnokwiatowy.

Tamaryszek w Polsce – najpopularniejsze odmiany

W Polsce występują głównie trzy podstawowe odmiany tamaryszka. Zaliczają się do nich:

  • tamaryszek francuski (łac. Tamarix gallica),
  • tamaryszek pięciopręcikowy (łac. Tamarix ramosissima),
  • tamaryszek drobnokwiatowy (łac. Tamarix tetrandra).

Do 3-metrowej wysokości dorasta na przykład tamaryszek pięciopręcikowy „Rubra” o ciemnoróżowych kwiatach. Podobieństwo do niego wykazuje także odmiana „Pink Cascade”. Warto wiedzieć, że właśnie tamaryszki pięciopręcikowe wytwarzają sporej wielkości kwiaty zebrane w wiechy. Jest to zatem propozycja dla tych miłośników ogrodnictwa, którzy doceniają bardziej okazałe odmiany.

Z kolei w przypadku tamaryszka drobnokwiatowego kwiaty – na co wskazuje sama nazwa – są drobne. Pojawiają się zwłaszcza na końcach pędów tegorocznych. Podobne właściwości wykazuje tamaryszek francuski.

Zasadniczo jednak, różnice między wymienionymi odmianami tamaryszka, nie są zbyt duże.

Tamaryszek — uprawa

Tamaryszek nie jest trudny w uprawie. Jeśli tylko znajdziesz mu odpowiednie stanowisko w przydomowym ogrodzie, uzyskasz fantastyczną kompozycję na lata.

Krzew nie ma dużych oczekiwań i nadaje się do zasadzenia nawet w pełnym słońcu, na suchych i piaszczystych glebach. Dobrze radzi sobie nawet w bardzo zasolonej glebie, wytwarzając bardzo głęboki system korzeniowy. Toleruje on każdy rodzaj podłoża i każde pH – kwaśne i zasadowe. Przyjmie się tak naprawdę w każdej glebie.

Jedynym „mankamentem”, który musisz wziąć pod uwagę, jest nieodporność na mrozy. O ile w upałach krzew radzi sobie wyśmienicie, o tyle już temperatury poniżej zera będą dawać się mu we znaki. Szczególnie nieodporny będzie tamaryszek pięciopręcikowy, który nie jest zalecany do sadzenia na terenach wschodnich. Natomiast, jeśli twoja roślina będzie narażona na działanie mrozu na przykład przez tydzień, to jeszcze nic straconego. Tamaryszek ma szansę szybko się zregenerować, wypuszczając ze starych gałęzi liczne nowe pędy.

Tamaryszek nie jest odporny na mrozy. Fot. 123RF/PICSEL

Tamaryszek – przycinanie

Aby tamaryszki obficie kwitły, konieczne jest ich regularne przycinanie. Jak to robić? Pamiętaj o tych krokach:

  • usuwaj z krzewu obumarłe lub mocno zakrzywione pędy oraz gałęzie;
  • chcąc uzyskać dobre przyrosty u młodych roślin, skróć pędy o połowę;
  • w czasie przycinania gałęzi uważaj, żeby uszkodzić pnia;
  • nigdy nie pozostawiaj jakichkolwiek niedociętych drzazg;
  • unikaj zbyt radykalnych cięć.

Jeśli chodzi o to ostatnie, to uzasadnieniem tego jest fakt, że krzewy tamaryszka dość wolno się regenerują i przychodzi im to z dużym trudem. Lepiej działać ostrożnie niż niepotrzebnie narażać roślinę na uszkodzenie.

Kiedy ciąć tamaryszka?

  • Tamaryszek drobnokwiatowy powinno się przycinać po kwitnieniu. Przekwitłe pędy skróć o 1/3 długości. Stare pędy u podstawy możesz całkowicie usunąć. 
  • Tamaryszek pięciopręcikowy i tamaryszek francuski należy przyciąć wczesną wiosną - najlepiej na przełomie marca i kwietnia. Usuń wszystkie wiotkie i uszkodzone pędy, a te nadmiernie przerośnięte skróć nawet o połowę.

Co natomiast robić ze słabszymi, przekwitłymi pędami? Spokojnie możesz je skrócić do mocnego pędu bocznego.

Tamaryszek – jak sadzić krzew?

Jak sadzi się krzew tamaryszka w ogrodzie? Wystarczy poznać kilka prostych zasad. Jeśli chodzi o idealny czas na zasadzenie, to jest to wiosna lub jesień.

Krzew tamaryszka ma prawie zawsze dość głęboki system korzeniowy, zatem miejsce, w którym sadzisz roślinę, powinno być spulchnione w odpowiednim stopniu. Tylko w taki sposób tamaryszek dobrze się ukorzeni.

Tamaryszki bardzo efektownie wychodzą w roli soliterów. Musisz jednak odpowiednio zaplanować odległości od sąsiadujących roślin. W zupełności wystarczy połowa oczekiwanej szerokości korony tamaryszka.

Gdy już zaplanujesz miejsce wysadzania, przystąp do umieszczania rośliny w glebie. Przygotuj najpierw dołek, który powinien być około dwa razy większy niż bryła korzeniowa. Tę natomiast trzeba wcześniej nasączyć wodą.

Tamaryszki, choć bardzo odporne na wiele warunków, mają jednak dość delikatne korzenie. Samo sadzenie wykonuj więc z umiarem, delikatnie. Dotyczy to zwłaszcza młodych roślin, które wymagają od ogrodnika szczególnej ostrożności.

Kolejne tygodnie, a nawet miesiące po zasadzeniu, będą się wiązały z solidnym podlewaniem młodych krzewów. To bardzo ważne, bo w początkowym okresie wzrostu nawodnienie to podstawa. W późniejszych miesiącach nie będzie to już prawie wcale potrzebne – roślina poradzi sobie praktycznie samoistnie.

Tamaryszek na pniu

W jakiej formie najczęściej występują krzewy gotowe do zasadzenia w ziemi? W sklepach ogrodniczych nierzadko można zakupić tamaryszek na pniu. To specjalnie szczepione sadzonki, które pięknie zaprezentują się praktycznie w każdym ogrodzie.

Inną opcją będą tamaryszki w formie krzewów o pełnym pokroju.

Podlewanie i nawożenie tamaryszków

Opisywane krzewy mają to do siebie, że są bardzo odporne na susze. Zatem podawanie im wody ogranicza się głównie do podlewania w okresach bardzo długo utrzymujących się upałów w lipcu i sierpniu. Jeśli okresy ciepłej temperatury przeplatają się z deszczem raz na tydzień, to dodatkowe nawadnianie jest całkowicie zbędne. Pamiętaj również o tym, by do ewentualnego podlewania przystępować tylko w godzinach porannych.

Dobrą informacją dla mniej wprawionych amatorów ogrodnictwa jest to, że krzew tamaryszku nie wymaga dodatkowych czynności pielęgnacyjnych w postaci nawożenia.

Krzew tamaryszek – rozmnażanie i przesadzanie

Tamaryszek można rozmnożyć, pobierając zdrewniałe pędowe sadzonki. Te łatwo da się ukorzenić – potrzebna będzie zaledwie doniczka z ziemią. Tę metodę najlepiej wdrożyć w okresie wiosennym. W warunkach szklarniowych krzew tamaryszka jest w stanie urosnąć nawet do 1 metra do jesieni.

Natomiast przesadzanie tego krzewu nie jest rekomendowane. Ze względu na bardzo rozległy system korzeniowy, roślina bardzo źle znosi zmianę stanowiska. W nowym miejscu, z dużym prawdopodobieństwem, obumrze.

Tamaryszek — krzew na wymagające obszary

W ogrodnictwie krzew tamaryszek znajduje zastosowanie w kontekście wielogatunkowych krzewiastych kompozycji. Jest nie tylko piękny, ale też nadaje się do upiększania także tych niezbyt urodzajnych terenów, co zdecydowanie przemawia za jego wyborem.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.