Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Rośliny na skalniak. Wieloletnie, zimozielone, płożące, niewymagające w uprawie

Skalniak to doskonały pomysł na urozmaicenie naszego ogrodu. Nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, dlatego jest idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą oszczędzić cenny czas. Warto wybierać przede wszystkim takie rośliny, które dobrze radzą sobie w trudnych warunkach glebowych i klimatycznych. Co posadzić na skalniaku, aby się dobrze prezentował? Poznaj najciekawsze gatunki.  

Rośliny na skalniak. Wieloletnie, zimozielone, płożące, niewymagające w uprawie
Poznaj ciekawe rośliny na skalniak. Zachwycają różnorodnymi kolorami i formami. Fot.yannikap/123RF.com

Spis treści:

Jak sadzić rośliny na skalniaku?

Skalniak w ogrodzie z reguły jest mało wymagający w pielęgnacji, a główne zabiegi ograniczają się zazwyczaj do zwalczania chwastów, sporadycznego nawadniania i nawożenia. Choć w takim miejscu najlepiej czują się gatunki wysokogórskie, można zdecydować się właściwie na dowolne kwiaty i krzewy. Rośliny na skalniak można sadzić w grupach albo pojedynczo w roli soliterów. Najlepiej wyglądają jednak posadzone w grupach – po kilka sztuk jednego gatunku lub odmiany. Najlepiej, jeśli wybrane przez nas rośliny kontrastują z kamieniami i ze sobą wzajemnie pod względem kolorów, kształtów, rozmiarów i faktur.

Zanim posadzimy rośliny na skalniaku, warto najpierw rozłożyć je w doniczkach w planowanych miejscach, a następnie zerknąć na całość z większej odległości. Pozwoli to zobaczyć całą kompozycję i ewentualnie coś jeszcze zmienić przed sadzeniem. Należy trzymać się również reguły, że wysokie rośliny sadzimy z tyłu lub pojedynczo, a niskie w małych grupach z przodu. Podłoże powinno być przepuszczalne. Najlepsza jest mieszkanka ziemi kompostowej, podłoża torfowego, gruboziarnistego żwiru i piasku. Po posadzeniu rośliny obficie podlewamy i wysypujemy żwir na powierzchnię ziemi.

Idealne miejsce na skalniak w ogrodzie to punkt cechujący się dużym nasłonecznieniem, dlatego w jego okolicy lepiej nie sadzić drzew. Możemy go stworzyć również na stoku północnym i wschodnim, jednak musimy tu wybrać rośliny cieniolubne. Skalniak w ogrodzie powinien być wkomponowany w ogród, tworzyć z nim harmonijną całość i być spójnym elementem całej kompozycji. Dlatego jeśli w ogrodzie występują naturalne wzniesienia, to właśnie na nich warto go założyć. 

ciekawe rośliny na skalniak Na skalniaku można posadzić byliny, rośliny cebulowe, iglaki, a nawet niewielkie drzewka ozdobne. Fot.Gratysanna/CanvaPro

Ciekawe rośliny na skalniak

Jeśli chodzi o ciekawe rośliny na skalniak, to wybór jest ogromny. Wśród nich wyróżniamy:

 • Rośliny alpejskie – kwiaty i krzewinki występujące w górach powyżej granicy lasu i kosodrzewiny. Wymagają bezpośredniego i długotrwałego nasłonecznienia, dlatego należy sadzić je od południowej lub południowo-zachodniej strony skalniaka. Najlepsza dla nich ziemia to przepuszczalna, o niskiej żyzności oraz odczynie obojętnym lub zasadowym. Do roślin alpejskich należą m.in.: jaskier, skalnica bazaltowa, szarotka alpejska, goryczka bezłodygowa czy kostrzewa pstra.

 • Rośliny cebulowe – zdobią ogrody skalne wczesną wiosną. Sadzimy je z boku, aby po przekwitnięciu, kiedy są mało dekoracyjne, nie przyciągały niepotrzebnie uwagi. Wśród nich warto wymienić tulipany botaniczne, ranniki, przebiśniegi, narcyzy, szafirki, szachownice oraz krokusy.

 • Byliny  to rośliny wieloletnie, które wyróżniają się efektownym kwitnieniem lub dekoracyjnymi liśćmi. Na skalniaku lepiej umieścić obok siebie różne gatunki i odmiany, kwitnące w różnym czasie. Dzięki temu przez całe sezon będzie kolorowo. 

 • Iglaki –  najlepiej wybierać odmiany płożące. Zwykle sadzi się je u podnóża skalniaka, aby po czasie nie zagłuszyły innych roślin.

 • Drzewka ozdobne iglaste lub liściaste – lepiej posadzić je z tyłu skalniaka tak, aby stanowiły dla niego tło i uzupełnienie. Dobrze wyglądają karłowe i płożące krzewy i drzewa liściaste, np. pięciornik, irga pozioma, pigwowiec, brzoza karłowa, leszczyna pogięta lub klon palmowy, który jest też często stosowany do ogrodów w stylu orientalnym.

Warto też wiedzieć, że skalniak to także świetne miejsce dla ziół, np. tymianku czy oregano, które oprócz walorów dekoracyjnych, pięknie pachną i przydadzą się w kuchni.

Przeczytaj również: Najlepsze rośliny okrywowe, które zapobiegają chwastom. Wybierz i posadź w swoim ogrodzie

Rośliny wieloletnie na skalniak

Wybierając rośliny wieloletnie na skalniak, warto dobrać je tak, aby stanowiły ozdobę ogrodu przez większą część roku. Niektóre gatunki są zimozielone, dzięki czemu doskonale wyglądają także zimą. Warto pamiętać, że kluczem do sukcesu jest dobrzenie roślin do warunków panującym na danym obszarze. Ilość światła słonecznego, wilgotność czy dostęp do składników pokarmowych – to wszystko ma znaczenie. Rośliny wieloletnie na skalniak najlepiej sadzić w grupach. Szczególnie polecane są takie gatunki, jak:   

 • bergenia sercolistna (Bergenia cordifolia),
 • dąbrówka rozłogowa (Ajuga reptans),
 • dzwonek karpacki (Campanula carpatica),
 • floks, inaczej płomyk szydlasty (Phlox subulata),
 • goździk postrzępiony, czyli goździk pierzasty (Dianthus plumarius),
 • rojnik (Sedum),
 • rozchodnik (Sempervivum),
 • skalnica Arendsa (Saxifraga x arendsii),
 • ubiorek wiecznie zielony (Iberis sempervirens),
 • zawciąg nadmorski (Armeria maritima),
 • żagwin ogrodowy (Aubrieta cultorum).

rośliny wieloletnie na skalniak Wybierając roślinę wieloletnią na skalniak, zwróć uwagę na warunki panujące na danym obszarze. Fot.julietphotography/123RF.com

Trawy na skalniak

Aby nadać swojemu skalniakowi bardziej naturalny wygląd, warto posadzić także trawy ozdobne. W krajobrazie górskim występują one powszechnie, odgrywając ważną rolę. Trawy na skalniak pełnią różne funkcje. Mogą być wypełniaczem miejsc niewidocznych i mało atrakcyjnych, stanowić zielone tło dla kolorowych bylin, być roślinami akcentowymi czy nawet pełnić główną rolę dekoracyjną jako solitery. Znakomicie pasują zarówno do ogrodów wiejskich czy naturalistycznych, jak i nowoczesnych lub formalnych. Najciekawsze gatunki traw na skalniak to:

 • imperata cylindryczna (Imperata cylindrica),
 • kostrzewa popielata (Festuca glauca),
 • miskant chiński (Miscanthus sinensis),
 • owsica wieczniezielona (Helictotrichon sempervirens),
 • sesleria skalna (Sesleria albicans),
 • strzęplica sina (Koeleria glauca),
 • turzyca Buchanana (Carex buchananii),
 • trawa pampasowa (Cortaderia selloana),
 • trzcinnik ostrokwiatowy (Calamagrostis acutiflora),
 • wydmuchrzyca piaskowa (Leymus arenarius).

iglaki na skalniak Na skalniaki nadają się niskie odmiany iglaków. Fot.krrad/123RF.com

Iglaki na skalniak

Iglaki na skalniak trzeba odpowiednio dobrać, ponieważ za jakiś czas mogą tak się rozrosnąć, że przyczynią się do zasłaniania, a nawet do zamierania innych, delikatniejszych roślin. Najczęściej wybiera się gatunki i odmiany płożące, zwarte krzewy oraz niskie drzewa, takie jak: jałowce, żywotniki (tuje), cyprysiki, sosny, świerki oraz modrzewie. Jakie iglaki na skalniak wybrać?

 • cyprysik groszkowy (odmiany 'Filifera Aurea Nana', 'Boulevard', 'Sungold'),
 • jodła balsamiczna ('Piccolo', 'Nana'),
 • sosna górska, czyli kosodrzewina ('Mops', 'Humpy'),
 • jałowiec łuskowy ('Dream Joy'),
 • jodła koreańska ('Brevifolia'),
 • świerk biały ('Conica', 'Daisy’s White'),
 • jałowiec płożący ('Blue Chip', 'Blue Forest'),
 • jałowiec łuskowy ('Blue Spider').

Artykuł został uzupełniony i zaktualizowany. Po raz pierwszy ukazał się 26.07.2021 roku.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Ma liście jak skrzydła anioła. Starzec srebrnolistny – odmiany, uprawa i pielęgnacja

Bylinowe pewniaki do ogrodu dla początkujących. Są bezobsługowe, pięknie i długo kwitną

Złotymi kwiatami rozświetli każdy ogród. Jak uprawiać i pielęgnować złotospor wirginijski?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.