Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Wchodzą zakazy podlewania. Gminy wydają postanowienia, są już pierwsze obostrzenia

Dopiero co zaczęła się wiosna, do upalnych dni lata wciąż jeszcze daleko, a już pojawiają się pierwsze problemy, wynikające z przedłużającej się suszy. Małe opady deszczu lub nawałnice, które nie pozwalają na dobre nawodnienie gruntów, sprawiają, że w ogórkach rośliny dosłownie walczą o życie i wcześniej niż zwykle zaczyna się wielkie podlewanie. Już pierwsze gminy ratują się, wprowadzając zakaz zużycia wody w celach gospodarczych w określonych godzinach. Jakie są kary za podlewanie? Co nam grozi za wylewanie cennej wody w okresach suszy? Sprawdziliśmy.

Wchodzą zakazy podlewania. Gminy wydają postanowienia, są już pierwsze obostrzenia
W wielu gminach obowiązuje już zakaz podlewania ogródków, w 2024 susza jest duża i podobnie, jak w latach poprzednich konieczne są działania chroniące dostępne zasoby. Fot. kstphotography/CanvaPro

Spis treści:

Zakaz podlewania ogródków w 2024 – susza jest duża

Gdy nie ma jeszcze lata, a już pojawia się problem z dostępnością wody, na wielu obszarach kraju wydawane są ostrzeżenia o suszy oraz prowadzona jest szeroko zakrojona edukacja, związana z racjonalnym gospodarowaniem cennymi zasobami. W skrajnych przypadkach wydawane są też lokalnie zakazy podlewania działek, ogródków, zlokalizowanych na nich tuneli foliowych z uprawami oraz większych terenów zielonych, jak np. boiska piłkarskie, a za złamanie tymczasowo wprowadzanych ograniczeń grożą kary.

Wielu z nas nie dostrzega problemów z dostępnością wody dopóty, dopóki nie zabraknie jej w kranie. Skutki braku wody odczuwają nie tylko rolnicy, sadownicy czy profesjonalni ogrodnicy, ale również zwykli mieszkańcy miast i gmin. Do szybszego opróżniania zbiorników retencyjnych oraz spadku ciśnienia wody dostarczanej do domów prowadzą m.in. takie czynniki, jak: 

  • długotrwały brak regularnie padających, nawadniających glebę deszczów,  
  • niski wskaźnik opadów w ciągu całego roku,  
  • ukształtowanie terenów gmin, 
  • skokowo rosnące zapotrzebowanie.  

Obecnie Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie o suszy glebowej, jednocześnie zwracając uwagę na to, że wysokie temperatury w maju oraz brak opadów utrzymujące się dłużej mogą prowadzić do ogłoszenia stanu suszy hydrologicznej. W praktyce opadów nie jest mniej, ale deszcze padają inaczej niż kiedyś. Nawałnice, ulewy z gradobiciem i lokalne podtopienia zastąpiły krótkotrwałe opady i wartościowe mżawki, które warunkowały równowagę wodnoglebową. Tej brakuje, dlatego w odpowiedzi na ostrzeżenia zakazy podlewania ogródków w 2024 roku już pojawiły się w wybranych gminach. 

Przeczytaj również: Są pieniądze na deszczówkę. Gminy też płacą za zbieranie wody deszczowej

Gdzie nie wolno podlewać ogródków – lista gmin

Zakaz podlewania wodą z wodociągów to efekt zbyt dużego obciążenia sieci i niskiego ciśnienia doprowadzającego wodę do domów. Gdy w kranach zaczyna jej brakować, ze względu na konieczność utrzymania ciągłości dostaw gminy stawiają ograniczenia.

Co dokładnie obejmują zakazy? W zależności od miejsca zakładają one czasowe zakazy podlewania działek i ogródków w godzinach 18:00-22:00, 17:00-22:00, 15:00-22:00, a gdzieniegdzie nawet 6:00-23:00. Wody z sieci wodociągowej nie można wówczas wykorzystywać np. do: 

  • podlewania i zraszania trawników, ogródków przydomowych oraz działkowych,  
  • nawadniania tuneli foliowych, szklarni i terenów zielonych, 
  • podlewania upraw i sadów, 
  • napełniania basenów, 
  • napełniania oczek wodnych.

baseny Napełnianie po brzegi wodą z sieci basenów stanowi duży problem w wielu gminach. Najlepiej robić to poza godzinami wodnego "szczytu" i zmniejszyć ilość wody np. o 1/3 pojemności basenu, nawet jeśli w tej kwestii nie ma jeszcze regulacji. Fot. photojuli/CanvaPro

Dokładnie instrukcje znajdziemy na stronach poszczególnych gmin w wydanych przez nie oświadczeniach. Niektóre jednostki wydały stosowne apele i prośby o zużycie wody wyłącznie do celów bytowych, jak np. gminy Nieporęt, Baruchowo czy Milanówek – to wciąż nie są oficjalne zakazy, ale sugestia, aby rozsądniej gospodarować dostępną wodą tak, żeby w trudnym czasie nasilającej się suszy wystarczyło jej dla wszystkich.

Gdy nie wolno podlewać ogródków? Oto lista gmin, w których przepisy już obowiązują: 

  • gmina Brześć Kujawski, 
  • gmina Boniewo, 
  • gmina Brwinów, 
  • gminy Koneck, 
  • gmina Borkowice. 

Oczywiście to nie jedyne miejsca na mapie Polski, gdzie samorządy przymierzają się do ograniczeń zużycia wody. Dla miasta i gminy Daleszyce zakazy podlewania zostały ogłoszone z terminem obowiązywania ograniczeń ustalonym na okres letni, od 1 czerwca 2024 do końca sierpnia. Postępowanie to w odpowiedzi na ostrzeżenia IMGW pokazuje, że w wielu innych rejonach możemy spodziewać się podobnych reakcji ze strony organów samorządowych.

Kary za podlewanie – co nam grozi?

We wprowadzonych przepisach nie chodzi o to, by obarczać odpowiedzialnością konkretne osoby i karać, ale nakłonić mieszkańców rejonów o najtrudniejszej sytuacji hydrologicznej do wykazania się większym zaangażowaniem w ochronę zasobów wodnych, a także wzajemnym szacunkiem. Tam, gdzie wprowadzono zakazy, wyraźnie podkreśla się fakt, że mają one służyć pomocy społeczeństwu i ochronie zieleni w szerszym ujęciu – każdy powinien mieć szansę na wykorzystanie należnych mu zasobów wody.

podlewanie Podlewanie upraw truskawek, grządek w warzywniku czy trawników w upalne dni w wielu miejscach skutkuje obniżeniem zasobów w zbiornikach retencyjnych oraz spadkiem ciśnienia wody w sieci. Susza to czas, gdy wodę należy oszczędzać. Fot. verastuchelova/malyshph/CanvaPro

Działanie na rzecz racjonalnego gospodarowania ma znaczenie szczególnie w miejscach, gdzie w obrębie jednej gminy miejscowości położone są na różnej wysokości. O ile w domach zlokalizowanych w dolinach ciśnienie pozostaje takie samo, o tyle wyżej już nie i wody zaczyna brakować nawet w połowie dnia, zaś w gorące weekendy potrafi nie być jej wcale.  

Wprowadzane kary za podlewanie mają nakłonić do zmiany postawy i wzbudzić większą empatię. Pierwszym reakcją gmin przy złamaniu nałożonych przez nie ograniczeń jest wydanie stosownego pouczenia. Jednak, jeżeli ktoś notorycznie będzie łamał zakazy, wysokość nałożonej kary może sięgnąć nawet 5 tysięcy złotych. W wielu gminach zakres odpowiedzialności został opisany w uchwałach i mówi o pociąganiu winnych do odpowiedzialności karno-administracyjnej w trybie przepisów o postępowaniu w sprawach o wykroczenia.

Co robić, by nie tylko nie nadużywać wody w czasie suszy, lecz także wspomóc działania gminy? Warto przełożyć podlewanie roślin w ogródku i warzywniku na godziny wieczorne lub poza zakres objęty zakazem. Jeśli masz taką możliwość, sięgaj po deszczówkę magazynowaną w beczkach lub innych zbiornikach. Pamiętaj, że również bytowe zużycie (długie kąpiele, ręczne mycie naczyń, pozostawianie odkręconego kranu np. przy myciu zębów) ma tu duże znaczenie, więc jeśli nie musisz, nie marnuj cennej wody.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Jak podlewać ogród latem? 10 zasad nawadniania roślin nie tylko w upały

Susza na działce wykańcza rośliny? Zrób sam system nawadniania, uratujesz pomidory w doniczkach i drzewka owocowe

Jak podlewać kwiaty doniczkowe w upały? Poradnik o podlewaniu roślin domowych latem

Jak często podlewać pomidory, ile wody potrzebuje jeden krzak? Podlewanie pomidorów w upały

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.