Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Jak podlewać kwiaty doniczkowe w upały? Poradnik o podlewaniu roślin domowych latem

Podlewanie kwiatów doniczkowych w upalne dni wymaga regularności. Liczą się także wilgotność gleby, indywidualne preferencje oraz potrzeby danej rośliny. Dlatego warto zawsze zapoznać się z konkretnymi wymaganiami kwiatów doniczkowych, niemniej jednak jest kilka podstawowych zasad, jak podlewać kwiaty doniczkowe w upały. Podpowiadamy, co robić podczas wysokich temperatur, aby zapewnić im odpowiednie warunki do wzrostu i kwitnienia nawet podczas lejącego się z nieba żaru. 

Jak podlewać kwiaty doniczkowe w upały? Poradnik o podlewaniu roślin domowych latem
Podlewanie kwiatów doniczkowych w upały wymaga uważności i regularności. Fot.123RF/CanvaPro

Spis treści: 

Podlewanie kwiatów doniczkowych w upały. Zasady

Podlewanie kwiatów doniczkowych w upały to przede wszystkim regularna kontrola wilgotności gleby. Co zrozumiałe, suche powietrze sprawia, że ta w doniczkach wysycha bardzo szybko. Dlatego, zanim podlejemy kwiaty doniczkowe, należy sprawdzić, czy górna warstwa ziemi jest sucha i koniecznie należy unikać doprowadzenia do jej wyschnięcia. 

Jak podlewać kwiaty doniczkowe w upały? Liczą się indywidualne potrzeby roślin, ponieważ część preferuje stałą wilgotność gleby, inne wymagają krótkotrwałego przesuszenia pomiędzy podlewaniem. Podlewać kwiaty doniczkowe należy w taki sposób, aby uniknąć gnicia korzeni nadmiernym podlewaniem. Na przykład sukulenty mają zdolność magazynowania wody w swoich tkankach, dlatego nie wymagają intensywnego podlewania.

Podlewanie kwiatów doniczkowych powinno odbywać się w taki sposób, aby maksymalnie nawadniać roślin. Jedną z technik jest nawadnianie bezpośrednio do korzeni. Warto zainstalować specjalne linie kroplujące, które dostarczają roślinom optymalną ilość wody. Jak podlewać kwiaty doniczkowe w upały? Unikajmy moczenia liści w momencie mocnego nasłonecznienia, ponieważ promienie słoneczne mogą doprowadzić do poparzenia liści. Podlewanie roślin doniczkowych może odbywać się również poprzez korzystanie z doniczek z podwójnym dnem, dzięki czemu nagromadzony nadmiar wody uchroni korzenie przed gniciem.

Warto obserwować zachowanie rośliny. W momencie, kiedy ta zwija swoje liście, te stają się kruche, roślina więdnie lub zmienia kolor, może to być znak, że potrzebuje częstszego podlewania. Z drugiej strony brązowe przebarwienia i opadanie liści, które stają się wilgotne to znak zbyt obfitego podlewania. Warto również pamiętać, że kwiaty doniczkowe znajdujące się np. w łazience, gdzie relatywnie jest duża wilgotność, wytrzymają dłuższe przerwy w podlewaniu niż te w nasłonecznionym salonie.

podlewanie kwiatów doniczkowych w upały To, jak podlewać kwiaty doniczkowe w upały, zależy przede wszystkim od specyfiki danego gatunku rośliny. Fot.123RF.com

Kiedy podlewać kwiaty doniczkowe?

Kwiaty doniczkowe podlewać najlepiej w godzinach porannych. Dlaczego? Dzięki dostarczeniu dostatecznej ilości wody, roślina poradzi sobie w ciągu dnia z parowaniem z wody z nadziemnych części roślin, które jest najbardziej intensywne w południe. Podlewanie kwiatów doniczkowych wczesnym rankiem ma jeszcze kilka plusów. 

Podlewanie kwiatów rano to uniknięcie szoku termicznego, którego roślina doświadcza podczas podlewania w południe. Straty wody są jednocześnie mniejsze, a oprócz tego unikamy wspomnianego wcześniej ryzyka poparzenia liści, bo w ciągu dnia kropelki wody działają niczym soczewki skupiające promienie. Kiedy podlewać kwiaty doniczkowePoranne dostarczanie wody to także uniknięcie ryzyka rozwoju grzybów, bo wilgoć nie utrzymuje się długo na kwiatach.

Przeczytaj również: Paprotka żółknie i marnieje? Domowa odżywka sprawi, że bardzo szybko się rozrośnie

Zraszanie kwiatów doniczkowych

Podlewanie kwiatów latem warto wzbogacić o zraszanie. Tu jednak znów zalecana jest ostrożność, ponieważ nie każda z roślin toleruje tego typu zabiegi. Jakie kwiaty lubią zraszanie? To przede wszystkim egzotyczne odmiany jak palmy, fitonie, skrzydłokwiaty, draceny, pilee, filodendrony, begonie oraz paprocie. Oczywiście zabieg ten powinien odbywać się z dala od promieni słonecznych.

Zraszanie kwiatów doniczkowych nie służy tym roślinom, które pokryte są kutnerem, czyli drobnymi włoskami. Zamiast tego, warto takie odmiany wspomóc podczas upałów, nawilżając powietrze. Można to zrobić, chociażby poprzez postawienie w pobliżu doniczki miski z zimną wodą. Ewentualnie można nalać zimną wodę do podstawy doniczki i uzupełnić keramzytem. 

Jak zmieniać stanowisko kwiatów podczas upalnych dni?

Zacznijmy od tego, czego należy unikać. Choć wydaje się to zdroworozsądkowe rozwiązanie, nie należy przenosić kwiatów doniczkowych do piwnicy. Taka zmiana stanowiska roślin do miejsca, w którym z reguły jest chłodniej niż na przykład w salonie, finalnie nie sprzyja ich rozwojowi. Nawet kwiaty doniczkowe, które preferują cień, nie powinny przebywać w całkowitym zaciemnieniu.

Czy zmieniać stanowisko kwiatów podczas upalnych dni? Ponownie, warto dowiedzieć się czegoś więcej na temat konkretnego gatunku. Część z odmian preferuje neutralne rozwiązanie, dlatego podczas wysokich temperatur należy ustawić je w miejscu rozproszonego światła, na przykład blisko okna z firankami, ale nie na samym parapecie. Takie stanowisko podczas upalnych dni służy na przykład begoniom i storczykom.

Czy zmieniać stanowisko kwiatów balkonowych? Bezpośrednie uderzenie promieni może zaszkodzić również tym roślinom, którym słońce służy. Podczas upałów warto w ciągu dnia, chociaż na chwilę zdjąć kwiaty z balustrady. Zasada jest taka, aby te najwyższe rośliny i jednocześnie najbardziej wytrzymałe zasłaniały te najniższe. Należy również unikać sytuacji, kiedy rośliny lubiące cień były eksponowane bezpośrednio na słońce

Źródła: opracowanie własne/gardenersworld.com

Przeczytaj również: Rośliny o wyjątkowej mocy. Jakie kwiaty warto mieć w domu

Nie wyrzucaj skórek bananów. Dzięki nim rośliny łatwiej zniosą mrozy lub suszę na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.