Porady ogrodnicze

Jak podlewać ogród latem? 10 zasad nawadniania roślin nie tylko w upały

Podlewanie jest jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych w ogrodzie, zwłaszcza w okresie letnim. Wysokie temperatury sprawiają, że proces parowania wody z gleby przebiega wyjątkowo szybko. Korzenie roślin nie mogą wówczas efektywnie pobierać niezbędnej do życia wody i składników odżywczych, co sprawia, że niektóre okazy nie mogą przetrwać pełni lata. Trzymaj się tych ważnych zasad przy podlewaniu roślin, a szybko zobaczysz efekty. 

Jak podlewać ogród latem? 10 zasad nawadniania roślin nie tylko w upały
Podlewanie ogrodu latem to niby prosta sprawa, jednak często popełniamy przy tym błędy. Fot.pixabay.com
REKLAMA

Spis treści:

Kiedy podlewać rośliny?

Najważniejszym aspektem dbania o ogród latem, zwłaszcza w upalne dni, jest regularne podlewanie roślin w ogrodzie. Brak wody hamuje wzrost roślin oraz może powodować ich karłowacenie, szybsze przekwitanie, a nawet zasychanie. Przy podlewaniu ogrodu latem szczególnie istotna jest przede wszystkim pora dnia, w jakiej tego dokonujemy. Aby nie szkodzić roślinom, należy unikać nawadniania w godzinach największego nasłonecznienia (czyli 10-16), gdyż woda szybko wyparuje. Ważne jest również, aby lać wodę bezpośrednio na ziemię, a nie na liście, ponieważ słońce może poparzyć mokrą powierzchnię i uszkodzić roślinę.

O jakiej porze podlewać rośliny? Ogrodnicy zalecają nawadnianie ogrodu wczesnym rankiem (do godz. 8, zanim słońce zacznie mocno świecić) lub wieczorem (po godz. 17). Wówczas woda przestaje tak szybko parować i wspomaga nawilżaniu ogrodu, a słońce nie sparzy roślin. Warto jednak zaznaczyć, że zbyt późne nawadnianie ogrodu, zwłaszcza w czasie chłodnych nocy, może doprowadzić do gnicia korzeni, a także zwiększa ryzyko występowania chorób grzybowych.

Jak podlewać ogród latem Nigdy nie podlewaj roślin w pełnym słońcu, gdyż może to spowodować poparzenie liści i marnowanie wody. Fot.123RF.com

Jaką wodą podlewać rośliny latem?

Przy podlewaniu roślin latem duże znaczenie mają również jakość wody oraz jej temperatura. Do nawadniania ogrodu najlepiej nadaje się woda opadowa, tzw. deszczówka. Przede wszystkim jej stosowanie jest ekologiczne, gdyż dzięki temu oszczędzamy wodę wodociągową, co z kolei przekłada się też na nasze rachunki. Ponadto deszczówka jest wodą miękką, bezpieczną i wartościową dla roślin, bo nie zawiera np. chloru czy fluoru, które dodawane są do wody kranowej. Dlatego warto zastanowić się nad jej zbieraniem. Do tego celu idealnie nadają się tradycyjne beczki, betonowe zbiorniki czy pojemniki wykonane z tworzyw sztucznych, zaopatrzone w dodatkowe kraniki.

Do podlewania roślin latem dobrze sprawdzi się też woda odstana przez jakiś czas w konewce czy butelce, a także woda przegotowana (i oczywiście ostudzona). Nawadniając ogród wodą z kranu, należy zwrócić uwagę na to, czy nie jest zbyt twarda, która jest odpowiednia dla okazów lubiących kwaśny odczyn gleby. W kwestii techniki podlewania warto pamiętać, aby nie używać do tego zimnej wody, która spowalnia wzrost roślin, a także zmniejsza odporność na infekcje i szkodniki. Z tego powodu zaleca się stosować wodę ciepłą, by miała temperaturę otoczenia (około 20 st. C).   

Przeczytaj również: Nie tylko woda do podlewania ogórków? Te kuchenne składniki czynią cuda!

Podlewanie ogórków Koniecznie skorzystaj z naszych porad i ciesz się smacznymi ogórkami z własnego ogrodu!Fot. 123RF/PICSEL

Jak często podlewać rośliny latem?

Częstotliwość podlewania latem uzależniona jest od tego, jakie rośliny mamy w ogrodzie. Ogórki, rzodkiewka, papryka, kapusta i sałata wymagają stałej wilgotności podłoża, a ziemniaki – tylko w okresie kwitnienia. Z kolei dynia, burak, fasola, kukurydza i większość ziół mają zdolność wyciągania wilgoci z głębszych warstw gleby. Co ciekawe, pomidory, szczególnie te dobrze zahartowane, często potrafią dostosować się do braku wody.

W przypadku kwiatów podlewamy je, gdy wierzchnia warstwa ziemi przeschła na głębokość około centymetra. Warto również pamiętać, że rośliny polne, bagienne, łąkowe, a także te o dużych liściach i rosnące w miejscach nasłonecznionych, potrzebują sporej ilości wody.     

Jak skutecznie podlewać rośliny?

Poza częstotliwością podlewania roślin ogrodowych niezwykle ważna jest intensywność. Warto trzymać się zasady: lepiej rzadziej i obficie niż często i po trochu. Zbyt słabe podlewanie nie dostarcza do korzeni potrzebnej ilości wilgoci. Ponadto prowadzi do tego, że rośliny płytko się korzenią, przez co nie pobierają wystarczającej ilości składników pokarmowych z głębszych warstw gleby.   

Z kolei nadmierne nawadnianie ogrodu latem zwiększa ryzyko gnicia roślin, gdyż tracą dostęp do powietrza. Dodatkowo zbyt mokre podłoże sprzyja rozwijaniu się chorób roślin. Dlatego woda przy podlaniu warzyw powinna przenikać średnio na około 30 cm w głąb podłoża, krzewów owocowych do 50 cm, a drzew – nawet na 100 cm. Podlewając trawnik, trawa powinna mieć wilgotność w glebie do głębokości 10-15 cm. Równie ważne jest to, że roślin nie można nawadniać silnym strumieniem wody, ponieważ może to uszkodzić liście i kwiaty.     

Podlewanie roślin latem Podlewanie roślin latem warto wykonywać, stosując konewkę, zraszacz lub nawet końcówkę na wąż ogrodowy typu sitko. Fot.123RF.com

Czym podlewać ogród latem?

Sposób podlewania ogrodu latem warto dostosować do jego potrzeb i wielkości. Do tego możemy użyć konewki, zraszacza, węża czy systemu podlewania ogrodowego. W przypadku trawników konieczne jest stosowanie zraszaczy, natomiast inne gatunki roślin ogrodowych najlepiej podlewać za pomocą systemów kroplujących, takich jak kroplowniki z emiterami umieszczonymi w pobliżu roślin czy linie kroplujące. Powoli aplikowane krople dokładnie zwilżają ziemię, co sprzyja lepszemu wzrostowi i rozwojowi roślin. Ponadto system równomiernego, stałego nawilżenia gleby pozwala istotnie ograniczyć zużycie wody. Ustawiając parametry czasu nawadniania, system staje się bezobsługowy. Należy jednak uwzględnić fakt, że nawadnianie kroplowe wiąże się z większymi wydatkami.

Ci, którzy nie chcą tracić czasu i pieniędzy na instalację systemu nawadniania ogrodowego, mogą wybrać prostą i niezawodną metodę podlewania roślin ogrodowych latem za pomocą konewki. Po posadzeniu w pobliżu każdego okazu robi się dziurę, do której później wlewa się wodę. Świetnie sprawdzą się tutaj też plastikowe butelki. Wkopane naczynia należy regularnie uzupełniać wodą, która stopniowo wsiąka w glebę, odżywiając korzenie. Chociaż taka metoda podlewania roślin ogrodowych latem jest bardzo prosta i dość skuteczna, wiąże się z potrzebą  wielokrotnego noszenia ciężkiej konewki.

Jak podlewać ogród latem? Oto 10 zasad

Wielu ogrodników zastanawia się, jak podlewać ogród w upalne dni, by nie zaszkodzić roślinom? Trzymaj się tych zasad, aby cieszyć się pięknymi i zdrowymi okazami.

  1. Podlewaj rośliny ogrodowe wczesnym rankiem lub wieczorem.

  2. Używaj odstanej wody czy deszczówki o temperaturze pokojowej.

  3. Lepiej podlewaj rzadziej i obficie niż codziennie małymi porcjami wody.

  4. Nie lej wody na liście, gdyż osadzające się kropelki mogą doprowadzić do porażenia słonecznego roślin.

  5. Nie podlewaj roślin silnym strumieniem wody.

  6. Podlewaj taką ilością wody, jakiej potrzebują konkretne gatunki.

  7. Stosuj metody podlewania oszczędzające wodę, np. nawadnianie kropelkowe.

  8. Nie dopuszczaj do zalegania wody w podłożu.

  9. Ilość wymaganej wody zależy od rodzaju podłoża: gleba o wysokiej zawartości gliny i próchnicy gromadzi wodę znacznie lepiej niż gleby ubogie w próchnicę.

  10. Ściółkowanie pomaga ograniczyć wyparowanie wody z gleby.

Przeczytaj również: Jak i czym podlewać pomidory, aby dobrze owocowały?

Podlewanie pomidorów Najważniejsze zasady podlewania pomidorów. Fot.123RF.com

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

Użytkownik deccoria

Moze jest tutaj ktoś kto pomoże mojej znajomej. Jest sama , mieszka sama, uboga ,niema rodziny .wyślij SMS o treści pomoc7094 pod numer 75165 koszty to 6.15 . Fundacja Avalon. Miej serce ????????

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak podlewać ogród latem? 10 zasad nawadniania roślin nie tylko w upały"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.