Porady ogrodnicze

Jakie rośliny wybrać do cienistego ogrodu?

Cieniste zakątki w ogrodzie bywają bardzo kłopotliwe w aranżacji, a to z tego względu, że nie wszystkie rośliny dobrze czują się w takich warunkach. Jednak nawet tak trudne miejsca można w atrakcyjny sposób zaaranżować. Zastanawiasz się, jakie rośliny warto posadzić w cieniu? Podpowiadamy.

Jakie rośliny wybrać do cienistego ogrodu?
Fot. 123RF/PICSEL

Projektowanie ogrodów - gdzie najlepiej sadzić rośliny cieniolubne?

Wbrew ogólnie panującym przekonaniom cień w ogrodzie nie przekreśla szansy na stworzenie efektownej, przykuwającej uwagę kompozycji. Aranżując cienisty ogród, warto pamiętać o tym, że ziemia w takich miejscach jest wilgotna i znacznie wolniej się nagrzewa. Dlatego też nie są to odpowiednie warunki do uprawy roślin światłolubnych preferujących stanowiska suche i piaszczyste. Wraz z biegiem czasu mogą stać się one słabe oraz gorzej wybarwione.
Dobierając kwiaty do ogrodu, w którym znajdują się miejsca zacienione, należy zdecydować się wyłącznie na gatunki preferujące stanowiska półcieniste, cieniste i wilgotne. Na szczęście sklepy i szkółki ogrodnicze mogą pochwalić się szerokim wyborem ciekawych odmian roślin odpowiednich do uprawy w takich warunkach.

Zobacz więcej zdjęć

Poniżej znajdziesz listę najlepszych roślin ogrodowych do cienia – niezwykle prostych i niewymagających w uprawie!

Najpopularniejsze rośliny do cienia

Barwinek

Barwinek (Vinca) to jeden z rodzajów roślin pochodzących z rodziny toinowatych. W Polsce szeroko uprawianą odmianą jest barwinek mniejszy (Vinca minor), która tworzy cienkie, płożące się pędy o długości dochodzącej do 2 metrów. Liście są owalne, początkowo jasnozielone. Wraz z biegiem czasu zmieniają swoją barwę i stają się zimozielone i błyszczące. Głównym walorem dekoracyjnym barwinka są drobne, niebieskie kwiaty wyrastające pojedynczo na szypułkach liści. Roślina kwitnie od maja do czerwca.

Uprawa barwinka jest łatwa. Roślina ta dobrze rośnie na glebach żyznych i umiarkowanie wilgotnych. Nie wymaga regularnego nawożenia, jest całkowicie mrozoodporna.

Naparstnica purpurowa

Naparstnica purpurowa (Digitalis purpurea) to jeden z gatunków roślin przynależących do rodziny babkowatych, cieszący się dużą popularnością wśród polskich ogrodników i działkowiczów. W naturalnych warunkach występuje w Europie zachodniej i środkowej, a także Północnej Afryce. To bardzo dekoracyjna i wysoka bylina o charakterystycznych kwiatostanach, cechujących się nasyconym zabarwieniem. Kwitnie w czerwcu i lipcu. Warto pamiętać o tym, aby kwiatostany po przekwitnięciu ściąć, wówczas roślina zakwitnie jeszcze raz.

Naparstnica purpurowa jest łatwa w uprawie. Preferuje stanowiska zacienione, najlepiej rośnie w glebie próchniczej i suchej. Doskonale nadaje się do obsadzania rabat, pięknie komponuje się z mniejszymi roślinami zielonymi.

Paprocie

Jednym z gatunków roślin, które doskonale nadają się do uprawy w cienistych i wilgotnych miejscach, są paprocie ogrodowe. Ich uprawa jest prosta i niewymagająca. Wśród najpopularniejszych odmian paproci ogrodowych znajduje się m.in. narecznica samcza, wietlica samicza, zanokcica skalna, podrzeń żebrowiec, pióropusznik strusi, długosz królewski oraz paprtonik szczecinkozębny.

Paprocie ogrodowe preferują żyzną i dosyć wilgotną glebę. Dlatego też, po wysadzeniu roślin ziemię warto wysypać warstwą kory i suchych liści. W okresie letnim należy je częściej podlewać. Choć paprocie nie wymagają regularnego nawożenia, to zaleca się, aby w okresie wiosennym dokarmić rośliny przy użyciu profesjonalnego wieloskładnikowego nawozu do paproci lub kompostu.

Parzydło leśne

Parzydło leśne (Aruncus dioicus) to kolejna roślina, którą z powodzeniem można uprawiać w zacienionym ogrodzie. Gatunek ten należy do rodziny różowatych. W naturalnych warunkach występuje m.in. w Europie, Azji i Ameryce Północnej. W Polsce uprawiana jest jako roślina ozdobna. Parzydło leśne tworzy skupiska w postaci kęp o średnicy około 1,2 metra oraz wysokości dochodzącej do 2 metrów. Roślina cechuje się ozdobnym pokrojem. Posiada duże, lancetowate liście o ząbkowanych brzegach oraz drobne, białe kwiaty zebrane w wiechowate kwiatostany.

Parydło leśne Fot.123RF.com

Najlepiej rośnie na glebach próchniczych, umiarkowanie wilgotnych o odczynie kwaśnym. Parzydło leśne nie wymaga zbyt skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Posiada silnie rozwinięty system korzeniowym, dzięki czemu szybko się rozrasta. Jedyne, o czym należy pamiętać, to obcięcie kwiatów po przekwitnięciu.

Runianka japońska

Runianka japońska (Pachysandra terminalis) jest rośliną wyjątkową pod każdym względem. Jest to gatunek zimozielonej, niewysokiej krzewinki z rodziny bukszpanowatych, która dorasta zazwyczaj do około 20-30 cm wysokości. Choć pochodzi z Chin i Japonii, to jest ona uprawiana w wielu krajach jako roślina ozdobna. Obecnie coraz częściej można ją spotkać także w polskich ogrodach. Zimozielone, podłużne liście charakteryzują się skórzastą powierzchnią oraz wyraźnie ząbkowanymi brzegami. Walorem dekoracyjnym tej zimozielonej krzewinki są niewielkie kwiaty zebrane w szczytowe grona. Kwiaty pojawiają się wczesnym latem, zazwyczaj są koloru białego lub różowego, a ich główną zaletą jest intensywny i przyjemny zapach.

Runianka japońska Fot.123RF.com

Runianka japońska jest stosunkowo łatwa w uprawie, nie wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Warto wiedzieć o tym, że runianka nie lubi pełnego cienia, najlepiej rośnie na stanowiskach półcienistych. Preferuje glebę próchniczą oraz dobrze przepuszczalną. W sprzyjających warunkach bardzo szybko się rozrasta, tworząc gęstą darń.

Iglaki w ogrodzie

Zastanawiasz się, jakie krzewy i drzewa iglaste można posadzić w zacienionym miejscu w ogrodzie? Do najpopularniejszych i najczęściej wybieranych gatunków iglaków zalicza się m.in.:

  • choinkę kanadyjską (Tsuga canadensis),
  • cis japoński (Taxus cuspidata),
  • cis pospolity (Taxus baccata),
  • cyprysik tępołuskowy japoński (Chamaecyparis obtusa).

Jedną z bardziej uniwersalnych roślin cieniolubnych do ogrodów jest cis japoński (Taxus cuspidata) oraz jego liczne odmiany. Jego uprawa jest łatwa i niewymagająca. Roślina preferuje żyzne, dobrze przepuszczalne i umiarkowanie wilgotne gleby. Dobrze znosi sezonowe cięcie. Cis japoński posiada szeroki, rozłożysty i nieco stożkowaty pokrój. Głównym walorem dekoracyjnym tego gatunku są zimozielone liście osadzone na krótkim, cienkim ogonku. Igły rozłożone są nieregularnie, dorastają do 2,5 cm długości. Cis japoński można sadzić pojedynczo lub w niewielkich grupach.

Aranżacja ogrodu przydomowego – o czym pamiętać przy sadzeniu roślin w cieniu?

Jesteś na etapie projektowania cienistego zakątka w swoim ogrodzie? Pamiętaj o tym, że nie jest to odpowiednie miejsce do uprawy roślin wytwarzających duże kwiaty oraz gatunków o liściach dwubarwnych lub wielobarwnych, którym do prawidłowego wzrostu i rozwoju niezbędna jest odpowiednia ilość promieniowania słonecznego.  

Równie ważne jest także zachowanie odpowiedniej odległości pomiędzy roślinami, co umożliwi im swobodny rozrost. Warto wiedzieć o tym, że zbyt duże zagęszczenie jest jedną z głównych przyczyn powstawania chorób grzybowych oraz wzmożonej aktywności komarów, czemu sprzyja wysoka wilgotność powietrza. 

Autor: Redakcja Deccoria.pl

Zobacz Top 10 najpiękniejszych bylin

kwiaty w ogrodzie

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.