Porady ogrodnicze

Nie tylko woda do podlewania ogórków? Te kuchenne składniki czynią cuda!

Podlewanie ogórków to podstawowy zabieg pielęgnacyjny, który odpowiada za prawidłowy wzrost i rozwój rośliny, a także wpływa na smak warzywa. Z kolei brak odpowiedniej ilości wody w glebie prowadzi do obniżenia jakości plonu i owoców, a nawet do opadania zawiązków owocowych. Jak często podlewać ogórki gruntowe, żeby nie przesadzić? Czym najlepiej nawadniać rośliny, by szybciej rosły i obficie owocowały?

Nie tylko woda do podlewania ogórków? Te kuchenne składniki czynią cuda!
Koniecznie skorzystaj z naszych porad i ciesz się smacznymi ogórkami z własnego ogrodu!Fot. 123RF/PICSEL

Spis treści:

Podlewanie ogórków – czemu jest tak ważne?

Powszechnie wiadomo, że ogórki w około 96 proc. składają się z wody. Ze względu na płytki i rozległy system korzeniowy, roślina pobiera wodę z wierzchniej warstwy gleby, z której wilgoć paruje najszybciej. To sprawia, że ogórki wymagają utrzymywania stałego poziomu wilgotności podłoża. Nawet krótkotrwały niedobór wody w glebie może powodować zrzucanie kwiatów, czyli zawiązków owocowych i hamowanie tworzenia nowych, przez co rośliny nie będą obficie owocować. Ponadto niewłaściwe podlewanie ogórków prowadzi do obniżenia jakości plonów: warzywa stają się małe, zniekształcone, miękkie, gorzkie i niesmaczne, a także zawierają puste przestrzenie w środku.  

Warto jednak pamiętać, że z podlewaniem ogórków nie można przesadzić. Zarówno niedobór, jak i nadmiar wody może powodować opadanie kwiatów i zawiązków owocowych. Zbyt duża wilgotność gleby może prowadzić również do gnicia systemu korzeniowego i rozwoju chorób grzybiczych.

Czytaj także: Ile trzeba dodać soli do ogórków małosolnych?

Jak często podlewać ogórki?

Ilość i częstotliwość podlewania ogórków jest uzależniona od fazy rozwoju rośliny i warunków pogodowych, czyli temperatury, nasłonecznienia oraz wilgotności. Ze względu na to, że warzywa mają płytki system korzeniowy i należą do roślin niezwykle wrażliwych na obecność wody w podłożu, zaleca się częste, ale mało obfite nawadnianie. Warto również zaznaczyć, że wraz ze spadkiem temperatury zmniejsza się zdolność wchłaniania wody przez system korzeniowy.

Przed sadzeniem ogórków należy dokładnie nawodnić ziemię. W fazie wzrostu młodych roślin podlewanie warto dostosować do panujących warunków. Natomiast najwyższą wilgotność należy zapewnić w czasie maksymalnego wzrostu, kwitnienia i zawiązywania owoców. W dni upalne i bezdeszczowe warto podlewać ogórki nawet kilka razy w tygodniu. Z kolei warzywa uprawiana w doniczkach na balkonach i tarasach, należy nawadniać codziennie.  

Kiedy i czym podlewać ogórki?

Najlepsza pora na podlewanie ogórków to wczesny poranek lub późne popołudnie, by podlane rośliny zdążyły jeszcze wyschnąć przed nadejściem nocy. Warto pamiętać, że zbyt późne nawadnianie zwiększa ryzyko wystąpienia chorób grzybowych. Z kolei podlewanie ogórków w pełnym słońcu powoduje poparzenie liści.

Nie ma znaczenia, czy uprawiasz ogórki w gruncie, szklarni lub tunelach, rośliny należy podlewać ciepłą wodą (nie zimną!). Zimna woda spowalnia wzrost i rozwój rzęs ogórkowych, a także zmniejsza odporność na infekcje i szkodniki. Do podlewania ogórków można używać zarówno wody z kranu, jak i deszczówki. Ważne jest, by miała temperaturę otoczenia (około 20 st. C), a najlepiej by była odstana. Rośliny podlewa się tak, by nie namoczyć liści, co zwiększa ryzyko wystąpienia chorób grzybowych. Wodę należy dostarczać bezpośrednio pod korzeń. W celu ułatwienia podlewania ogórków można stosować również nawadnianie kropelkowe, które trafia bezpośrednio do roślin i nie podlewa przestrzeni między nimi.

Podlewanie ogórków roztworami domowej roboty

Powszechnie wiadomo, że jednym z podstawowych wymogów prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin jest także odpowiednie nawożenie. Czym podlewać ogórki, aby uzyskać dobre zbiory? Istnieje mnóstwo naturalnych nawozów, które z łatwością można przygotować samodzielnie. Podpowiadamy, czym nawozić ogórki, aby lepiej rosły i owocowały!

  • Podlewanie ogórków wodą z cukrem

Glukoza, spożywana w odpowiednich ilościach, jest potrzebna nie tylko ludziom, ale także naszym roślinom na działce. Przepis na nawóz dla ogórków z dodatkiem cukru jest niezwykle prosty. Wystarczy rozpuścić 30 g cukru (lub jedną tabletkę glukozy) w litrze wrzącej wody. Gdy nawóz całkowicie ostygnie, podlej nim ogórki. Już po pierwszym zastosowaniu na roślinie pojawi się więcej kwiatów, a co za tym idzie – będzie dużo więcej ogórków. Ponadto same warzywa będą bardziej soczyste. Jednak największym minusem podlewania ogórków nawozem cukrowym jest pojawienie się dużej ilości mrówek, gdyż bardzo lubią cukier.

  • Podlewanie ogórków wodą z drożdżami

Czy wiesz, że drożdże są idealne do karmienia ogórków? Drożdże to cenne źródło białka, aminokwasów, witamin z grupy B oraz pierwiastków śladowych, które mają pozytywny na rośliny, zwłaszcza ogórki. Ponadto aktywne grzyby drożdżowe strukturyzują glebę i tworzą tym samym korzystne warunki dla mikroorganizmów. Dzięki temu zwiększa się ukorzenienie sadzonek, ogórki stają się bardziej odporne i wzbogacone naturalnymi bakteriami, które stymulują ich właściwości ochronne. Warto jednak pamiętać, że podlewać ogórki wodą z drożdżami można tylko dwa lub trzy razy w sezonie wegetacyjnym. Do karmienia nadają się drożdże w różnych postaciach: zarówno świeże brykiety, jak i suche.

Aby przygotować nawóz, rozpuść 10 g suchych drożdży w wiadrze ciepłej wody (10 l). W celu wzrostu grzybów do nawozu wody i drożdży dodaje się cukier (2 łyżki). Tak przygotowaną mieszankę postał na słońcu lub w innym ciepłym miejscu na kilka godzin. Po tym czasie całą objętość nawozu należy rozcieńczyć w kolejnych 50 litrach wody, również ciepłej. Pod korzeń każdej rośliny wlewa się 1 litr roztworu.

  • Podlewanie ogórków wodą z sodą

Soda jest skutecznym naturalnym preparatem, który może z powodzeniem używany w ogrodzie. Rozwór sody oczyszczonej chroni ogórki przed pojawieniem się chorób grzybowych, poprawia smak warzyw, a także działa jako środek odstraszający owady, ponieważ pomaga pozbyć się mszyc, gąsienic, mącznika prawdziwego i rzekomego. Aby przygotować roztwór do podlewania ogórków, rozcieńcz 30 g sody oczyszczonej w litrze ciepłej wody.

  • Podlewanie ogórków nawozem z pokrzywy

Dla podlewania ogórków można wykorzystać również gnojówkę z pokrzywy, która zawiera łatwo przyswajalne związki azotu. Nawóz z tego ziela bogaty jest w cenne minerały i pierwiastki, które są niezbędne do prawidłowego wzrostu i rozwoju ogórków: żelazo, potas, wapń, magnez, fosfor, mangan oraz cynk. Ponadto regularne stosowanie gnojówki z pokrzywy do podlewania ogórków poprawia kwitnienie, pozytywnie wpływa na kondycję roślin, a nawet chroni przed występowaniem szkodników i chorób grzybowych.   

Jak zrobić nawóz z pokrzywy do podlewania ogórków? Włóż ziele do wiaderka i zalej wodą tak, aby jej powierzchnia była kilka centymetrów poniżej krawędzi wiaderka. Po kilku dniach zacznie się fermentacja, a na wierzchu pojawią się bąbelki. Od czasu do czasu zamieszaj gnojówkę patykiem. Kiedy na powierzchni gnojówki przestaną pojawiać się bąbelki, nawóz jest już gotowy do użycia. Czas przygotowania gnojówki z pokrzywy to 2-4 tygodnie. Tak przygotowany nawóz do podlewania ogórków należy stosować w rozcięciu 1 do 10 (1 część gnojówki na 10 części wody).

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki okażą się przydatne! 

Przeczytaj również: Jak prawidłowo nawozić ogórki gruntowe? Poradnik dla początkujących

Ogórki można nawozić naturalnymi preparatami. Fot. Getty Images

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.