Spis treści:
Jak sadzić tulipany w donicach?
Tulipany to absolutny must have w ogrodzie. Są niekwestionowanym symbolem wiosny, a ich kwiaty znakomicie odżywiają wczesnowiosenne kompozycje na rabatach. Tulipany sadzi się jesienią, natomiast cebulki kwiatowe można umieścić nie tylko w gruncie, ale również w doniczkach. W przypadku uprawy w pojemnikach można sadzić je warstwami, tworząc tzw. lazanię cebulową. Taka technika obsadzania donic z roku na rok zyskuje coraz więcej zwolenników. Jej nazwa nawiązuje do jednego z najpopularniejszych dań kuchni włoskiej. Cebulki kwiatowe, tak jak składniki lazanii, układa się warstwowo w donicy, co pozwala na uzyskanie efektownych kompozycji wiosennych. Najniżej sadzi się kwiaty, które zakwitają najpóźniej, zaś najwyżej – jako pierwsze.
Jak sadzić tulipany w donicach? Podstawą jest wybór odpowiedniego materiału do sadzenia. Cebulki powinny być zdrowe, jędrne, bez widocznych uszkodzeń, oznak gnicia czy pleśni. Następnie należy przygotować pojemniki – ważne jest, aby doniczki były dość duże i miały otwory odpływowe w dnie. Najpierw wsypujemy kilkucentymetrową warstwę drenującą (np. żwirek, keramzyt lub potłuczone elementy ceramiczne). Następnie sypie się warstwę żyznej, przepuszczalnej ziemi o grubości około 10-15 cm. Dalej umieszczamy cebulki tulipanów, po czym zasypujemy je kilkucentymetrową warstwą gleby (przed posadzeniem cebulki warto zaprawić np. mączką bazaltową). Nad nimi układamy rośliny, które kwitną nieco wcześniej (m.in. narcyzy i hiacynty). Przykrywamy je glebą, a na samej górze umieszczamy cebulki, które kwitną jako pierwsze, takie jak szafirki, krokusy, przebiśniegi, puszkinie, irysy żyłkowane czy cebulice syberyjskie. Całość przykrywamy ziemią i podlewamy.
Najlepszym terminem na sadzenie tulipanów jest jesień. Fot.pixelshot/CanvaPro
Przeczytaj również: Co zrobić z oleandrem przed zimą? Wykopywać czy osłaniać?
Przechowywanie lazanii cebulowych
Niektórzy ogrodnicy trzymają donicę z lazanią cebulową na zewnątrz, podczas gdy inni uważają, że warto ją zadołować, czyli umieścić w ziemi w ogrodzie. Natomiast najlepszą metodą na przechowywanie pojemnika z warstwami cebulek kwiatowych jest ustawienie go w piwnicy lub garażu, co pomoże chronić je przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi. W czasie zimowego spoczynku nie muszą one mieć dostępu do światła – wystarczy zapewnić im miejsce, gdzie nie będą zamakały. W przypadku, gdy nie dysponujemy zadaszonym miejscem, doniczki warto przykryć grubą folią.
W trakcie przechowywania lazanii cebulowych należy kontrolować poziom wilgotności gleby oraz sprawdzać, czy cebulkami nie zainteresowały się szkodniki lub gryzonie. Rośliny można co jakiś czas lekko podlać. Ważne jest jednak, aby unikać nadmiaru wody, inaczej może dojść do gnicia cebulek. Z kolei na przedwiośniu, kiedy zaczną wystawać kiełki, zwiększamy częstotliwość podlewania i wystawiamy rośliny na zewnątrz (blisko ściany budynku).
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Najlepsze odmiany róż, które są odporne na mróz. Bez trudu przetrwają srogie zimy
Przyciągają kleszcze jak magnes. Pozbądź się ich z ogrodu jeszcze przed zimą
Przygotowanie rododendronów do zimy. Zabezpiecz krzew, będzie bujnie kwitł