Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Co zrobić z oleandrem przed zimą? Wykopywać czy osłaniać?

Egzotycznie wyglądające oleandry kochają słońce i ciepło. W naturze rosną tam, gdzie warunki te są stałe i pozwalają roślinom na efektowny wzrost i niemalże nieustanne kwitnienie. Z subtropikalnych rejonów Azji, północnej Afryki i gorącego południa Europy trafiły do naszych ogrodów nieprzypadkowo – odpowiednio pielęgnowane potrafią być niezwykłą ozdobą. Co zrobić z oleandrem przed zimą? Wykopać czy osłonić? Podpowiadamy, jak ochronić tę oryginalną roślinę, by bezpiecznie przetrwała zimny czas w ciągu roku, a latem znów roztaczała swój egzotyczny urok.

Co zrobić z oleandrem przed zimą? Wykopywać czy osłaniać?
Przechowywanie oleandra w pomieszczeniu przez zimę to prosty sposób na zabezpieczenie egzotycznej rośliny. Fot. huertinadetoni/123rf.com

Spis treści:

Co zrobić z oleandrem przed zimą – wykopać czy osłonić?

Tropikalne rośliny, które w naturalnym środowisku najlepiej czują się na stanowiskach słonecznych i gorących, potrafią zdobić nasze ogrody, jednak okres zimowy jest dla nich skrajnie wymagający. Niektóre okazy, takie jak barwnie kwitnący latem oleander, wymagają odpowiedniego zabezpieczenia, by dotkliwy chłód, mroźne poranki i wietrzne wieczory nie uszkodziły jego pędów i korzeni, tym samym przekreślając nasze marzenia o egzotycznym, letnim kwitnieniu.

Ze względu na jego potrzeby gatunkowe wielu uważa, że najlepiej uprawiać oleander w donicy, jednak przy odrobinie troski i uważnej pielęgnacji roślina potrafi okazale rosnąć w gruncie. Niezależnie od tego, czy trafi do dekoracyjnego pojemnika, czy też ozdobi ogrodową rabatę, na zimę musisz przenieść ją do odpowiednio przygotowanego pomieszczenia, co w niektórych przypadkach wiąże się z jej wykopaniem.

oleander Odpowiednie zimowanie oleandra pozwala roślinie w stanie kontrolowanego spoczynku bez szkody dla kwitnienia doczekać lata. Fot. ClaraNila/CanvaPro

Idealnym rozwiązaniem jest przeniesienie rośliny w pojemniku do nieogrzewanego, jasnego ogrodu zimowego, ale jeśli nie masz takiej możliwości, wykorzystaj inne, chłodne i dobrze oświetlone miejsce. Ostatecznie roślinę możesz spróbować okryć specjalną zimową włókniną, a podłoże, w którym rośnie, obsyp po obrysie korzeni korą lub obłóż grubszą warstwą słomy. Jeśli oleander rośnie w patio lub osłoniętej części ogrodu istnieje duża szansa, że po dodatkowym okryciu ani wiatr, ani mróz go nie uszkodzą.

Przeczytaj również: Co zrobić z hibiskusem ogrodowym pod koniec października? Przygotowanie ketmii syryjskiej do zimy

Przechowywanie oleandra

Każdemu, kto zdołał wyhodować pięknie kwitnącą roślinę, zależy na tym, by w jak najlepszej kondycji przetrwała ona zimę. Dlatego posadzonego i pozostawionego w gruncie oleandra należy umiejętnie podlewać. Gdy temperatury utrzymują się przez dłuższy czas powyżej zera, dochodzi do czasowego ocieplenia, warto zapewnić roślinie dostęp do wody, która ułatwia przetrwanie okresu zimowego. Mimo wszystko, jeśli tylko masz taką możliwość, postaraj się przenieść roślinę do donicy, a donicę do przygotowanego do zimowania pomieszczenia.

Przechowywanie oleandra jesienią i zimą w chłodnym (5-10°C), widnym pomieszczeniu pozwoli utrzymać go w stanie kontrolowanego spoczynku aż do wiosny. W tym czasie ogranicz jego podlewanie, ale nie rezygnuj z niego całkowicie. Poniżej znajdziesz dokładne instrukcje, jak przygotować piękny oleander do bezpiecznego zimowania w donicy.

  1. Wybierz donicę nieco większą od wytworzonego systemu korzeniowego rośliny.

  2. Po wyjęciu oleandra z gruntu ostrym, czystym narzędziem ogrodniczym przytnij drobne korzonki.

  3. Przygotowaną bryłę włóż do pojemnika z odrobiną ziemi i przysyp podłożem, w którym roślina rosła w ogrodzie.

  4. Przesadzony oleander podlej kilka razy średnio obficie tak, aby bryła nasiąkła, ale nie zawilgotniała.

  5. W czasie zimowania ostrożnie nawilżaj podłoże średnio raz na 4 tygodnie.

  6. Pilnuj, aby pod koniec lata i wczesną jesienią nie wspierać już procesów odpowiedzialnych za wzrost – w tym celu wstrzymaj się z podawaniem nawozów. Odżywkę podaj roślinie dopiero wiosną.

  7. Trzymając oleander w piwnicy, oranżerii, zamkniętym patio, na werandzie lub w szklarni wyizoluj doniczkę od podłoża – możesz użyć kilku drewnianych deseczek lub styropianowej płyty.

Jeśli nie chcesz, by twoja roślina rok po roku przeżywała stres związany z zimowym przenoszeniem z gruntu do donicy i dalej do zamkniętych pomieszczeń, przed wiosennym wysadzeniem przełóż bryłę korzeniową do większej doniczki i wraz z nią osadź oleander w wyznaczonym miejscu w ziemi. Przy kolejnej próbie wykopania na zimę odejmiesz sobie sporo pracy, a przy tym zmniejszysz ryzyko przypadkowego uszkodzenia rośliny.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Jak przezimować begonie? Nietrudny sposób, by przetrwały do wiosny

Ma kształt grzebienia, wygląda jak kaktus. Wilczomlecz mleczny Cristata – uprawa i pielęgnacja

Jak zadbać o winorośl w listopadzie? W przyszłym roku będzie lepiej owocować

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.