Spis treści:
- Do czego wysiewać nasiona?
- Jakie rośliny warto mieć z własnej rozsady?
- Jakie rośliny możesz posiać w tunelach foliowych?
- Wczesne zioła i rośliny ozdobne
Do czego wysiewać nasiona?
Decydując się na zakup gotowych sadzonek do ogrodu, możesz pominąć wczesnowiosenny siew. Jednakże biorąc pod uwagę oszczędność pieniędzy i możliwość otrzymania wielu roślin w zaciszu domowym, warto spróbować to zrobić. Luty to czas, w którym ogrodnicy rozpoczynają swoją pracę ze zdwojoną siłą, ponieważ w powietrzu da się już wyczuć zbliżającą się wiosnę. To dobry moment na zaplanowanie nasadzeń i na rozpoczęcie produkcji rozsady warzyw.
Bardzo ważne jest, abyś przygotował sobie odpowiednią ilość pojemników i sterylizowane podłoże, które jest dostępne w sklepach ogrodniczych. Ponadto zaopatrz się w spryskiwacz z wodą oraz folię, którą będziesz przykrywał gotowe już skrzynki z nasionami. Zawsze możesz też wykorzystać gotowe zestawy do wykonywania rozsady, jakimi są miniszklarenki z wielodoniczkami.
Druga istotna kwestia to przestrzeń, w której ustawisz pojemniki. Aby młode siewki rozwijały się w prawidłowy sposób, potrzebują dużo wilgoci, ciepła i światła. Rozsądnie będzie je ustawić na parapetach z wystawą południową lub w bardzo jasnym pomieszczeniu, w którym w prosty sposób będziesz mógł kontrolować temperaturę. Teraz potrzebujesz już tylko nasion.
Jakie rośliny warto mieć z własnej rozsady?
Warzywa z własnej rozsady smakują najlepiej. Dobrze jest dobrać takie, które pozwolą ci się cieszyć swoim smakiem przez cały sezon. Poniżej przedstawiamy listę popularnych, prostych w uprawie roślin warzywnych, które możesz wysiać do pojemników już w lutym.
- Brokuł. Warzywo z rodziny kapustowatych o dużych potrzebach wodnych. Sadź go na miejsce stałe w kwietniu i pamiętaj, aby go regularnie i obficie podlewać.
- Cebula. Warzywo potrzebujące żyznej, próchnicznej gleby. Gotowe sadzonki sadź do gruntu na przełomie kwietnia i maja.
- Kalafior. Wymagająca roślina z rodziny kapustowatych. Rośnie jedynie na glebach najwyższej klasy, źle reaguje na nadmiar wody. Na miejsce stałe sadź go pod koniec kwietnia.
- Kapusta. Tak jak w przypadku kalafiora, roślina ta nie znosi zbyt dużej wilgotności i źle reaguje na zalania. D gruntu możesz ją posadzić w kwietniu.
- Karczoch. Tę roślinę warto sadzić w dobrze przygotowanym podłożu dopiero po 15 maja. Pamiętaj, aby przed posadzeniem sadzonek gleba została dobrze nawieziona.
- Sałata masłowa. Szybko rośnie, ale ma bardzo płytki system korzeniowy, dlatego wymaga regularnego podlewania. Do gruntu możesz ją przenieść już pod koniec marca.
- Koper włoski. Warzywo lubiące dobrze nasłonecznione, pozbawione przeciągów stanowiska. Preferuje żyzną, próchniczną glebę. Do gruntu posadź go w maju.
- Kapusta pekińska. Warzywo bardzo wymagające, dla którego musisz przygotować stanowisko słoneczne z żyznym, przepuszczalnym podłożem. Sadź ją w gruncie w kwietniu.
Wszystkie wymienione wyżej rośliny potrzebują stałej temperatury w granicach 20°C aż do momentu wschodów. Kiedy po około 2-4 tygodniach na siewkach pojawią się 2-3 listki właściwe, większość z nich możesz poddać procesowi pikowania, czyli rozsadzenia. Robisz to po to, by miały odpowiednią ilość miejsca na dalszy rozwój. Tak rozsadzone siewki czekają już tylko na posadzenie ich w gruncie. Do tego czasu musisz o nie zadbać.
Jakie rośliny możesz posiać w tunelach foliowych?
Jeśli masz tunele foliowe, możesz zdecydować się na wysiew pierwszych nasion już pod koniec lutego. W warunkach, które może zapewnić taki tunel, doskonale radzą sobie wczesne odmiany warzyw, które opisaliśmy poniżej.
- Marchew. Warzywo korzeniowe wymagające piaszczysto-gliniastego podłoża i umiarkowanej wilgotności.
- Rzodkiewka. Jedno z warzyw, które bardzo lubi niskie temperatury uprawy. Ceni słonce i lekko wilgotną glebę.
- Szpinak. Preferuje piaszczysto-gliniaste podłoże i lekko zacienione stanowiska. Lubi glebę o pH zbliżonym do obojętnego.
- Bób. Wartościowa roślina, która do rozwoju potrzebuje sporej ilości słońca, ciężkiej, gliniastej gleby i dużej wilgotności. Źle sobie radzi z kwaśną ziemią.
W przypadku siewu w tunelach ryzyko przemarznięcia siewek bardzo spada. Pamiętaj jednak, aby zawsze wybierać odmiany wczesne, którym niegroźne są lekkie spadki temperatur w początkowym okresie rozwoju.
Przeczytaj również: Kapusta włoska to witaminowa bomba. Jak ją uprawiać i jakie ma właściwości zdrowotne?
Wczesne zioła i rośliny ozdobne
W lutym z powodzeniem możesz się też zająć wysiewem roślin ozdobnych i ziół, które mają dłuższy okres wegetacji. Postaw doniczki na południowym parapecie i zasiej w nich:
- estragon, który lubi stałą wilgotność i brak przeciągów, idealnie też nada się do przyprawiania mięs,
- rozmaryn preferujący lekko zasadową, suchą glebę i słoneczne stanowisko,
- szałwia lekarską, którą dobrze umieścić w doniczce z dosyć grubym drenażem z piasku lub perlitu.
Zioła lubią wysoką temperaturę i osłonięcie od wiatru. Jeśli więc masz taras, który spełnia te wymagania, warto, abyś z parapetu domowego przestawił je na zewnątrz wtedy, gdy na zewnątrz zrobi się już cieplej i całkowicie zniknie ryzyko przymrozków. W przypadku wymienionych gatunków możesz to zrobić pod koniec maja.
Jeżeli jesteś miłośnikiem roślin kwitnących, możesz skusić się na stworzenie sadzonek takich roślin jak:
- petunia z rodziny psiankowatych, która charakteryzuje się burzą barwnych kwiatów pojawiających się na niej przez cały sezon,
- werbena o lekko owłosionych łodygach z podłużnymi liśćmi i drobnymi, pięciopłatkowymi kwiatami rosnącymi w skupiskach kwiatostanowych,
- lobelia z drobnymi, bardzo licznymi kwiatami w kolorze fioletu, bieli lub różu, idealna do doniczek wiszących,
- żeniszek meksykański z sercowatymi liśćmi i gęstym, liliowym kwiatostanem,
- lwia paszcza z niezwykle ozdobnymi kwiatostanami wyrastającymi z silnie rozkrzewiających się pędów.
Przeczytaj również: Stratyfikacja nasion krok po kroku. Jak przygotować nasiona do posadzenia?
Wszystkie pojemniki z nasionami roślin ozdobnych traktuj podobnie jak te z nasionami warzyw. Zawsze pamiętaj o sprawdzeniu ich indywidualnych potrzeb. Jeśli jednak zapewnisz im odpowiednie ciepło, nasłonecznienie i wilgotność, nie powinieneś mieć problemu z otrzymaniem pięknych, zdrowych sadzonek w dużej ilości. Pamiętaj, że w przypadku roślin ozdobnych najbezpieczniej jest sadzić je do gruntu lub do doniczek dopiero w drugiej połowie maja, kiedy zniknie ryzyko pojawienia się niespodziewanych przymrozków. Samo przesadzenie do docelowych doniczek możesz wykonać wcześniej, jednakże pamiętaj, że młode rośliny są bardzo wrażliwe na mróz. Zadbaj o nie w zaciszu domowym do momentu, kiedy na zewnątrz zapanuje odpowiednia temperatura.
Jeśli więc jesteś zapalonym ogrodnikiem lub właścicielem działki, którą chcesz dobrze zagospodarować, z powodzeniem możesz zacząć swoje działania już w lutym. Wysiew nasion nie jest procedurą mocno skomplikowaną. Wystarczy, że będziesz czujnym obserwatorem, a zapewnisz przyszłym roślinom właściwe warunki rozwoju.
Przeczytaj również: Kiedy i jak siać begonię stale kwitnącą? Przygotowanie rozsady krok po kroku