Porady ogrodnicze

Co wysiać w lutym? Zadbaj o to teraz, a kwiaty będą bujne, jak nigdy

Wysiew nasion w lutym wiąże się z chęcią stworzenia własnej rozsady. To również czas, kiedy sieje się rośliny o długim okresie wegetacji. Musisz pamiętać, że w tym okresie wykonuje się jedynie siew do pojemników, ponieważ na zewnątrz nie ma optymalnych warunków do uprawy roślin.

Co wysiać w lutym? Zadbaj o to teraz, a kwiaty będą bujne, jak nigdy
Te rośliny trzeba wysiać już w lutym. Fot.123RF.com

Spis treści:

Do czego wysiewać nasiona?

Decydując się na zakup gotowych sadzonek do ogrodu, możesz pominąć wczesnowiosenny siew. Jednakże biorąc pod uwagę oszczędność pieniędzy i możliwość otrzymania wielu roślin w zaciszu domowym, warto spróbować to zrobić. Luty to czas, w którym ogrodnicy rozpoczynają swoją pracę ze zdwojoną siłą, ponieważ w powietrzu da się już wyczuć zbliżającą się wiosnę. To dobry moment na zaplanowanie nasadzeń i na rozpoczęcie produkcji rozsady warzyw.

Bardzo ważne jest, abyś przygotował sobie odpowiednią ilość pojemników i sterylizowane podłoże, które jest dostępne w sklepach ogrodniczych. Ponadto zaopatrz się w spryskiwacz z wodą oraz folię, którą będziesz przykrywał gotowe już skrzynki z nasionami. Zawsze możesz też wykorzystać gotowe zestawy do wykonywania rozsady, jakimi są miniszklarenki z wielodoniczkami.

Druga istotna kwestia to przestrzeń, w której ustawisz pojemniki. Aby młode siewki rozwijały się w prawidłowy sposób, potrzebują dużo wilgoci, ciepła i światła. Rozsądnie będzie je ustawić na parapetach z wystawą południową lub w bardzo jasnym pomieszczeniu, w którym w prosty sposób będziesz mógł kontrolować temperaturę. Teraz potrzebujesz już tylko nasion.

Jakie rośliny warto mieć z własnej rozsady?

Warzywa z własnej rozsady smakują najlepiej. Dobrze jest dobrać takie, które pozwolą ci się cieszyć swoim smakiem przez cały sezon. Poniżej przedstawiamy listę popularnych, prostych w uprawie roślin warzywnych, które możesz wysiać do pojemników już w lutym.

 • Brokuł. Warzywo z rodziny kapustowatych o dużych potrzebach wodnych. Sadź go na miejsce stałe w kwietniu i pamiętaj, aby go regularnie i obficie podlewać.
 • Cebula. Warzywo potrzebujące żyznej, próchnicznej gleby. Gotowe sadzonki sadź do gruntu na przełomie kwietnia i maja.
 • Kalafior. Wymagająca roślina z rodziny kapustowatych. Rośnie jedynie na glebach najwyższej klasy, źle reaguje na nadmiar wody. Na miejsce stałe sadź go pod koniec kwietnia.
 • Kapusta. Tak jak w przypadku kalafiora, roślina ta nie znosi zbyt dużej wilgotności i źle reaguje na zalania. D gruntu możesz ją posadzić w kwietniu.
 • Karczoch. Tę roślinę warto sadzić w dobrze przygotowanym podłożu dopiero po 15 maja. Pamiętaj, aby przed posadzeniem sadzonek gleba została dobrze nawieziona.
 • Sałata masłowa. Szybko rośnie, ale ma bardzo płytki system korzeniowy, dlatego wymaga regularnego podlewania. Do gruntu możesz ją przenieść już pod koniec marca.
 • Koper włoski. Warzywo lubiące dobrze nasłonecznione, pozbawione przeciągów stanowiska. Preferuje żyzną, próchniczną glebę. Do gruntu posadź go w maju.
 • Kapusta pekińska. Warzywo bardzo wymagające, dla którego musisz przygotować stanowisko słoneczne z żyznym, przepuszczalnym podłożem. Sadź ją w gruncie w kwietniu.

Wszystkie wymienione wyżej rośliny potrzebują stałej temperatury w granicach 20°C aż do momentu wschodów. Kiedy po około 2-4 tygodniach na siewkach pojawią się 2-3 listki właściwe, większość z nich możesz poddać procesowi pikowania, czyli rozsadzenia. Robisz to po to, by miały odpowiednią ilość miejsca na dalszy rozwój. Tak rozsadzone siewki czekają już tylko na posadzenie ich w gruncie. Do tego czasu musisz o nie zadbać.

Jakie rośliny możesz posiać w tunelach foliowych?

Jeśli masz tunele foliowe, możesz zdecydować się na wysiew pierwszych nasion już pod koniec lutego. W warunkach, które może zapewnić taki tunel, doskonale radzą sobie wczesne odmiany warzyw, które opisaliśmy poniżej.

 • Marchew. Warzywo korzeniowe wymagające piaszczysto-gliniastego podłoża i umiarkowanej wilgotności.
 • Rzodkiewka. Jedno z warzyw, które bardzo lubi niskie temperatury uprawy. Ceni słonce i lekko wilgotną glebę.
 • Szpinak. Preferuje piaszczysto-gliniaste podłoże i lekko zacienione stanowiska. Lubi glebę o pH zbliżonym do obojętnego.
 • Bób. Wartościowa roślina, która do rozwoju potrzebuje sporej ilości słońca, ciężkiej, gliniastej gleby i dużej wilgotności. Źle sobie radzi z kwaśną ziemią.

W przypadku siewu w tunelach ryzyko przemarznięcia siewek bardzo spada. Pamiętaj jednak, aby zawsze wybierać odmiany wczesne, którym niegroźne są lekkie spadki temperatur w początkowym okresie rozwoju.

Przeczytaj również: Kapusta włoska to witaminowa bomba. Jak ją uprawiać i jakie ma właściwości zdrowotne?

Wczesne zioła i rośliny ozdobne

W lutym z powodzeniem możesz się też zająć wysiewem roślin ozdobnych i ziół, które mają dłuższy okres wegetacji. Postaw doniczki na południowym parapecie i zasiej w nich:

 • estragon, który lubi stałą wilgotność i brak przeciągów, idealnie też nada się do przyprawiania mięs,
 • rozmaryn preferujący lekko zasadową, suchą glebę i słoneczne stanowisko,
 • szałwia lekarską, którą dobrze umieścić w doniczce z dosyć grubym drenażem z piasku lub perlitu.

Zioła lubią wysoką temperaturę i osłonięcie od wiatru. Jeśli więc masz taras, który spełnia te wymagania, warto, abyś z parapetu domowego przestawił je na zewnątrz wtedy, gdy na zewnątrz zrobi się już cieplej i całkowicie zniknie ryzyko przymrozków. W przypadku wymienionych gatunków możesz to zrobić pod koniec maja.

Jeżeli jesteś miłośnikiem roślin kwitnących, możesz skusić się na stworzenie sadzonek takich roślin jak:

 • petunia z rodziny psiankowatych, która charakteryzuje się burzą barwnych kwiatów pojawiających się na niej przez cały sezon,
 • werbena o lekko owłosionych łodygach z podłużnymi liśćmi i drobnymi, pięciopłatkowymi kwiatami rosnącymi w skupiskach kwiatostanowych,
 • lobelia z drobnymi, bardzo licznymi kwiatami w kolorze fioletu, bieli lub różu, idealna do doniczek wiszących,
 • żeniszek meksykański z sercowatymi liśćmi i gęstym, liliowym kwiatostanem,
 • lwia paszcza z niezwykle ozdobnymi kwiatostanami wyrastającymi z silnie rozkrzewiających się pędów.

Przeczytaj również: Stratyfikacja nasion krok po kroku. Jak przygotować nasiona do posadzenia?

Wszystkie pojemniki z nasionami roślin ozdobnych traktuj podobnie jak te z nasionami warzyw. Zawsze pamiętaj o sprawdzeniu ich indywidualnych potrzeb. Jeśli jednak zapewnisz im odpowiednie ciepło, nasłonecznienie i wilgotność, nie powinieneś mieć problemu z otrzymaniem pięknych, zdrowych sadzonek w dużej ilości. Pamiętaj, że w przypadku roślin ozdobnych najbezpieczniej jest sadzić je do gruntu lub do doniczek dopiero w drugiej połowie maja, kiedy zniknie ryzyko pojawienia się niespodziewanych przymrozków. Samo przesadzenie do docelowych doniczek możesz wykonać wcześniej, jednakże pamiętaj, że młode rośliny są bardzo wrażliwe na mróz. Zadbaj o nie w zaciszu domowym do momentu, kiedy na zewnątrz zapanuje odpowiednia temperatura.

Jeśli więc jesteś zapalonym ogrodnikiem lub właścicielem działki, którą chcesz dobrze zagospodarować, z powodzeniem możesz zacząć swoje działania już w lutym. Wysiew nasion nie jest procedurą mocno skomplikowaną. Wystarczy, że będziesz czujnym obserwatorem, a zapewnisz przyszłym roślinom właściwe warunki rozwoju.

Przeczytaj również: Kiedy i jak siać begonię stale kwitnącą? Przygotowanie rozsady krok po kroku

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.