Porady ogrodnicze

Mech w ogrodzie. Skuteczny sposób, żeby się go pozbyć

Mech w ogrodzie może pojawiać się na trawniku, między grządkami warzywnymi czy na pędach drzew i krzewów. Nierzadko zaburza także estetykę ścieżek wykonanych z kostki brukowej, gdyż wrasta pomiędzy pojedyncze elementy chodników. Choć nieliczne organizmy nie są groźne, to wkrótce mogą opanować cały ogród i zupełnie zmienić jego oblicze.  

Mech w ogrodzie. Skuteczny sposób, żeby się go pozbyć
Mech w ogrodzie to poważny problem estetyczny, do którego należy podejść z rozwagą i opanowaniem. Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Spis treści:

Mech w ogrodzie — charakterystyka  

Mchy to charakterystyczne rośliny, które tworzą gęste skupiska. Pojedyncze okazy łączą się w grupy, formując tzw. darnie. Te organizmy potrzebują do życia jedynie wody, soli mineralnych, dwutlenku węgla i nieco światła. Dzięki temu, że tkanki mchów umożliwiają im gromadzenie dużych ilości wody, są one odporne nawet na długotrwałe susze.  

Nawet jeśli będzie wydawało się, że darnie są wysuszone, to już po lekkim zwilżeniu mogą ponownie odżyć. Niewielkie wymagania, jeśli chodzi o środowisko naturalne, sprawiają, że mchy mogą występować właściwie w każdej strefie klimatycznej. Wybierają głównie miejsca, w których mają dostęp do wilgoci, a gdzie nie dociera nadmierna ilość promieni słonecznych.  

Mech w ogrodzie zdecydowanie częściej spotkasz w północnej jego części, gdzie przez większą część dnia zamiast słońca będzie gościł cień. Okazy różnią się budową od większości znanych roślin lądowych. Zamiast łodyg, mają łodyżki, a zamiast liści – listki. Nie są również wyposażone w korzenie. Zamiast nich mają chwytniki, które umożliwiają im porastanie drzew, krzewów, murów, dachów czy skał.  

Czy mech w ogrodzie to problem?  

Teoretycznie mech nie jest szkodliwą rośliną, dlatego jego pojawienie się w ogrodzie dla niektórych może być jedynie sygnałem nadchodzących zmian. Jeśli jesteś wielbicielem leśnych i naturalnych klimatów, mech może być twoim sprzymierzeńcem w budowaniu ogrodu we właśnie takim stylu.  

Jeśli jednak zależy ci na stworzeniu kompozycji roślin, w której gleba będzie pokryta dywanem z bujnej trawy oraz egzotycznymi roślinami, mech może zdecydowanie utrudnić ten proces. Najczęściej pojawia się w podłożu tuż obok trawy i znacząco wpływa na jej kondycję. Darnie szybko się rozprzestrzeniają i utrudniają źdźbłom trawy przebicie się.  

Mech pojawia się w ogrodzie wczesną wiosną i utrzymuje się w nim aż do późnej jesieni. Pamiętaj jednak, że jeśli zlekceważysz jego obecność, po zimie pojawi się go znacznie więcej. Wówczas walka będzie jeszcze trudniejsza, ponieważ kolejne obszary zostaną zajęte przez chwytniki. Na murach, kamieniach czy kostce brukowej zaczną pojawiać się odbarwienia, które znacznie zaburzają estetykę ogrodu.  

Charakterystyka źródła problemu  

Aby podjąć się walki z mchem w ogrodzie należy przede wszystkim znaleźć powód, dla którego się pojawił. Zasadniczo te rośliny występują w lasach, w okolicach jezior, rzek i strumieni. Jeśli jednak pojawiają się w ogrodzie, sygnalizują, że:  

  • gleba jest mocno wilgotna,  
  • ziemia jest zbyt zbita, ciężka i do podłoża dociera za mała ilość powietrza, 
  • odczyn podłoża jest zbyt kwaśny.  

Warto przy tym zwrócić uwagę na to, że tego rodzaju problemy mogą wpływać również na kondycję pozostałych roślin w ogrodzie i utrudniać ich uprawę. Choć początkowo okazy mogą się dobrze zapowiadać, to z czasem ich sytuacja będzie ulegała znacznemu pogorszeniu. Istnieją sposoby na to, aby pozbyć się mchu ze swojego ogrodu, a tym samym poprawić ogólną jakość podłoża w strefie relaksu. 

Jak pozbyć się mchu — odkwaszanie gleby  

Aby sprawdzić, czy przyczyną pojawienia się mchu w twoim ogrodzie jest zbyt kwaśna gleba, należy dokonać pomiaru jej odczynu. Jeśli będzie on wynosił 4-6,5, to będzie to oznaczało, że powinieneś podjąć kroki zmierzające do odkwaszenia gleby.  

Najczęściej wykonuje się je przy pomocy wapniowych preparatów. Producenci zalecają stosowanie środków jesienią, ale na rynku są również dostępne mieszanki, które mogą być stosowane przez cały rok. Pamiętaj jednak, by postępować zgodnie z zaleceniami wskazanymi na preparacie i dokładnie obliczyć dawkę środków wapniowych, jaka powinna zostać użyta w twoim ogrodzie.  

Jeśli pH gleby zostanie podniesione powyżej 6,5, możesz zahamować wzrost wszystkich roślin w ogrodzie, na czym ucierpią nawet wieloletnie okazy. Po prawidłowo przeprowadzonym zabiegu odkwaszania podłoża problem mchu powinien zniknąć. Warto jednak od czasu do czasu dokonywać stosownych pomiarów (co najmniej raz na kwartał), aby w razie potrzeby móc w porę zareagować na nieodpowiednie środowisko.  

Aeracja trawnika a zwalczanie mchu  

Kolejnym zabiegiem, który warto zastosować w walce z mchem, jest aeracja gleby. Polega ona na tym, że trawnik jest głęboko nakłuwany przy użyciu:  

  • wideł,  
  • kolców,  
  • specjalnych butów,  
  • aeratora (maszyny służącej do wykonania zabiegu).  

Dzięki temu, że kolce wbijają się w ziemię, rozluźniają ją i sprawiają, że do środka dostaje się powietrze. Wówczas korzenie traw czy roślin zostają wzmocnione i mogą walczyć z ewentualną inwazją mchu. Zabieg powinien być stosowany wiosną, ale jeśli nie przyniesie pożądanych efektów, warto powtórzyć go po kilku tygodniach.  

Piaskowanie podłoża  

Aby pozbyć się mchu z ogrodu, warto także wykonać piaskowanie gleby. Zabieg sprawi, że znacznie zmniejszy się wilgotność podłoża, a jak wiadomo, im więcej wody, tym korzystniejsze są warunki do rozwoju darni. Piaskowanie powinieneś przeprowadzić wiosną lub latem. W jego wyniku po kilku tygodniach mech powinien zacząć usychać, a trawnik odzyskiwać dawną świetność.  

Zabieg wykonuje się w ten sposób, że w miejscach wyjątkowo wilgotnych rozsypuje się piach, a następnie rozprowadza go dokładnie przy użyciu grabi. Wówczas gleba staje się bardziej przepuszczalna, a mniej ciężka i zbita. W przypadku lekkich i piaszczystych odmian ziemi zaleca się wzbogacanie podłoża kompostem.  

Dedykowane nawozy zwalczające mech  

Sposobem na pozbycie się mchu z twojego ogrodu może być również zastosowanie nawozów zwalczających mech, które w składzie zawierają żelazo. W wyniku działania tego rodzaju mieszanek mech usycha i można się go łatwo pozbyć. Pamiętaj jednak, by nie stosować substancji w okolicy murów, płotów czy kostki brukowej, ponieważ mogą wyraźnie odbarwić tego rodzaju powierzchnię.  

Usuwaniem mchu z kostki brukowej  

Mech w okolicy domu oraz w ogrodzie bardzo często porasta szczeliny między kostką brukową. W takiej sytuacji najłatwiej pozbyć się organizmów mechanicznie, za pomocą sztywnej szpatułki. Można także sięgnąć po dedykowane, ekologiczne, środki do usuwania mchu z kostki brukowej i zastosować je zgodnie z zaleceniami producenta.  

Mech na pniach drzew, krzewów i gałęziach  

Często wydaje się, że powierzchnię kory na drzewie czy drobne gałęzie pokrywają darnie. Jednak tak naprawdę są to porosty, które nie szkodzą drzewu. Pobierają one substancje odżywcze z otoczenia, a nie z twojego okazu. Mogą jednak wpływać na estetykę krzewów, dlatego wielu ogrodników chce się ich pozbyć. W tym celu warto użyć szczotki z twardym włosiem i usunąć porosty mechanicznie. Pamiętaj jednak, aby nie uszkodzić kory drzewa, ponieważ narazisz je wówczas na zainfekowanie chorobami grzybowymi.  

Mech w ogrodzie to poważny problem estetyczny, do którego należy podejść z rozwagą i opanowaniem. Jeśli trafnie zdiagnozujesz powód, dla którego się pojawił, szybko uda ci się go wyeliminować. Ważne jest jednak podjęcie walki na wczesnym etapie inwazji mchu, nim ten się rozrośnie na okoliczne tkanki. 

Przeczytaj również: Jak pozbyć się chwastów z kostki brukowej? To proste

mech Caption

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Mech w ogrodzie. Skuteczny sposób, żeby się go pozbyć"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.