Spis treści:
Dlaczego końcówki cukinii gniją?
Za uprawą cukinii w przydomowym ogrodzie przemawiają stosunkowo niewielkie wymagania oraz uniwersalne możliwości jej zastosowania. Niestety czasem się zdarza, że zarówno młode zawiązki owoców, jak i te bardziej wyrośnięte gniją na końcu (czyli w miejscu, gdzie wcześniej był kwiat). Jakie są przyczyny takiego stanu rzeczy? Dlaczego końcówki cukinii gniją? Jest to związane przede wszystkim z niedoborem składników pokarmowych. Cukinia rośnie szybko, dlatego potrzebuje odpowiednich substancji odżywczych. Oprócz azotu, fosforu i potasu, ważną rolę w jej uprawie odgrywa też wapń, który jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju owoców. W przypadku, gdy zaczyna go brakować, może dojść do choroby fizjologicznej, jaką jest sucha zgnilizna wierzchołkowa owoców. To sprawia, że końcówki cukinii zaczynają gnić i wydzielają nieprzyjemny zapach, który przyciąga m.in. ślimaki.
Na pobieranie wapnia istotny wpływ mają też warunki pogodowe. Pierwiastek ten jest transportowany od korzeni do liści i owoców głównie z wodą, podczas procesu transpiracji w ksylemie. Natomiast nieregularne opady deszczu, upały czy duże różnice temperatur pomiędzy dniem a nocą stwarzają czynniki stresujące dla roślin. To sprawia, że pobieranie wapnia z gleby może zostać zakłócone, w wyniku czego końcówki cukinii zaczynają gnić. W uprawie tego warzywa ważne jest też regularne podlewanie, gdyż rozwija ono płytki system korzeniowy. Z kolei odpowiednia wilgotność podłoża daje gwarancję poprawnego pobierania niezbędnych składników pokarmowych z gleby, w tym wapnia.
Końcówki cukinii mogą gnić z powodu niedoboru składników pokarmowych. Fot.sharkyphoto/123RF.com
Co zrobić, gdy końcówki cukinii gniją?
Cukinie należy zbierać regularnie. Czynność ta pobudzi roślinę do produkcji nowych owoców, ale nie tylko. Jeśli na krzaku będzie dużo warzyw, może dojść do niedoboru składników odżywczych (m.in. wapnia). To sprawi, że niektóre owoce przestaną rosnąć, a ich końcówki zaczną gnić. W przypadku, gdy dojdzie do takiej sytuacji, należy usunąć wszystkie owoce, które przestały się rozwijać i gniją. Ponadto należy pamiętać o regularnym podlewaniu – gleba powinna być umiarkowanie wilgotna. Nawadniamy krzaczki tak, aby nie dopuścić do nadmiernego przesuszenia czy przelania, gdyż może to sprzyjać rozwojowi suchej zgnilizny wierzchołkowej owoców.
Podczas uprawy cukinii należy również pamiętać o regularnym nawożeniu krzaczków. W przypadku niedoboru wapnia można zastosować m.in. saletrę wapniową lub saletrę wapniowo-magnezową. Oprócz tego kilka razy w roku należy sprawdzić pH gleby w ogrodzie. Warto mieć na uwadze, że odczyn podłoża może się zmieniać w trakcie wegetacji. W przypadku, gdy jest ono zbyt kwaśne, warto uzupełnić niedobory wapnia.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Kluczowe nawożenie papryki w lipcu. Ten nawóz sprawia, że rośnie zdrowo i owocuje obficie
Błędy w podlewaniu ogórków. To dlatego słabo rosną, są gorzkie i krzywe