Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Dlaczego hortensja traci kolor? Najczęstsze przyczyny odbarwiania kwiatów i liści hortensji

Hortensja ogrodowa to jedna z najpopularniejszych roślin ogrodowych - jest piekna i okazała. Idealnie sprawdza się także dla początkujących ogrodników. Stosując się do kilku prostych zasad, można uprawiać roślinę bez obaw o jej stan. Jednak co zrobić, kiedy hortensja zaczyna tracić kolor? Jakie są tego przyczyny i czy można zapobiec odbarwianiu hortensji?  

Dlaczego hortensja traci kolor? Najczęstsze przyczyny odbarwiania kwiatów i liści hortensji
Co zrobić, żeby hortensja nie traciła koloru? Jest na to kilka sposobów. Fot.CanvaPro

Spis treści:

Dlaczego hortensja traci kolor?  

Hortensje cieszą się popularnością wśród ogrodników nie tylko ze względu na prostą uprawę. Wiele osób ceni ich intensywny kolor, który w okresie kwitnienia stanowi prawdziwą dekorację całego ogrodu. Wybierając te kwiaty na swoją działkę, głównym założeniem każdego miłośnika roślin jest to, aby jak najdłużej zachwycały swoim pięknym kolorem. Zdarza się jednak, że dochodzi do sytuacji, kiedy kwiaty te zaczynają tracić swój zachwycający kolor.

Problem ten, jak często się okazuje, dotyczy nie tylko samych kwiatostanów, ale również liści. Jedne i drugie zaczynają zauważalnie blednąć. Dotknięte tą przypadłością hortensje nie wyglądają już tak wspaniale jak do tej pory. Zastanawiasz się, skąd ta utrata charakterystycznych barw? Można wyróżnić trzy najczęstsze przyczyny takiego stanu: 

  • brak odpowiedniego pH gleby, 
  • przebarwienia naturalne, 
  • zaatakowanie rośliny przez szkodniki. 

Przeczytaj również: Czego potrzebuje hortensja, by pięknie kwitnąć? Przygotuj odżywkę lepszą niż najlepsze wzmacniacze ze sklepu

Odbarwienia kwiatów i liści hortensji 

Jedną z najczęstszych przyczyn, przez którą liście oraz kwiaty hortensji tracą swój charakterystyczny, intensywny kolor jest gleba. Dokładniej problem wynika z jej pH. Sam kolor hortensji ogrodowej zależy od podłoża oraz jego żyzności. W przypadku, kiedy rośliny sadzi się w ziemi, która ma odczyn kwaśny, to roślina ma najbardziej rozpoznawalny w jej przypadku niebieski kolor. Jeżeli odczyn jest zasadowy, wówczas kwiaty mogą być delikatnie różowe. 

Bardzo rzadko, ale jednak zdarzają się sytuacje, kiedy początkowo hortensje zasadzone w ogrodzie mają kwiatostany we wspomnianym niebieskim kolorze i jest on mocny. Z biegiem czasu natomiast zmieniają swoją barwę. Oznacza to zmiany w obszarze podłoża. Wówczas warto zastanowić się nad jego nawożeniem odpowiednimi mieszankami. To znacznie poprawia także kondycję rośliny. 

Chcesz zasadzić hortensje w swoim ogrodzie i zależy ci na ich niebieskim kolorze, ale grunt nie spełnia wymagań w zakresie pH? Warto dodać do podłoża torfu, a także specjalnych, gotowych mieszanek pod konkretny rodzaj hortensji. Te dodatkowo mają w swoim składzie związki glinu. Dzięki takiemu odżywieniu można skutecznie wpłynąć na zabarwienie hortensji i uwydatnić ich największe zalety. 

W niektórych przypadkach może dochodzić do sytuacji, kiedy nie tylko kwiaty, ale również liście rośliny zaczynają tracić swój naturalny, zielony kolor. Jaka jest tego główna przyczyna? Podobnie pH, tym razem o zbyt wysokim stężeniu. Rozwiązaniem podobnie jak wcześniej jest zastosowanie odpowiednio dopasowanej mieszanki, której celem jest zakwaszenie podłoża. Wybrany nawóz należy rozsypać pod rośliną w taki sposób, aby utworzyć z niego warstwę ściółkową.  

Przeczytaj również: Jedna z najstarszych odmian hortensji, odporna, wydaje mnóstwo kwiatów. Hortensja otaksa – wymagania i uprawa

 Hortensja otaksa to jedna z najpiękniejszych odmian, która jest również rzadko spotykana. Fot.123RF.com

Naturalne odbarwienia hortensji - czy to normalne? 

Utrata kolorów w przypadku hortensji może wynikać z naturalnych przyczyn. Warto pamiętać, że rośliny te występują w dużej ilości odmian. Każda z nich odznacza się charakterystyczną dla siebie wielkością kwiatów, barwą czy samym sposobem zakwitania. Decydując się na konkretny wariant warto dowiedzieć się o nim czegoś więcej i poznać najważniejsze cechy.  

W przypadku niektórych odmian hortensji utrata koloru jest czymś zupełnie naturalnym i zaliczanym do cyklu rozwojowego rośliny. Przykładem jest Grandiflora. Ta odmiana wyróżnia się biało-kremowym kolorem, który błędnie może być odczytywany jako utrata koloru. Inną hortensją, która w naturalny sposób traci swój kolor jest Limelight. Te kwiaty charakteryzują się zielonkawożółtą barwą. Na etapie kwitnienia, hortensja traci ten kolor i przybiera nowy — kremowobiały. Odmiana Pinky Vinky przechodzi natomiast z koloru kremowego lub bladoróżowego do bardzo intensywnego różu. 

Przeczytaj również: Uprawa hortensji w doniczkach. Jak sadzić i pielęgnować, by hortensje przetrwały do jesieni

Utrata koloru kwiatów hortensji - pasożyty

Do utraty koloru kwiatów oraz liści hortensji może dochodzić ze względu na działanie pasożytów. Przędziorek chmielowiec, to szkodnik, który szczególnie upodobał sobie żerowanie na tej roślinie. Pojawia się przeważnie w okresie od maja do połowy sierpnia. Jego ulubionym miejscem są dolne części liści — odżywia się wysysanymi z nich sokami. Niezauważony w porę może doprowadzić do sytuacji, w której wyssie z rośliny znaczne ilości jej soków, przez co ta zaczyna blednąć.  

Liście, na których żerował przędziorek chmielowiec tracą swoją barwę i przybierają żółty kolor — dochodzi również do ich zasychania na brzegach, a w ostateczności do odpadania. W przypadku zaobserwowaniu na hortensji takich objawów czy charakterystycznych pajęczynek na liściach, które są dziełem tego szkodnika, koniecznie należy podjąć stanowcze działanie. Jedynym skutecznym sposobem pozwalającym na pozbycie się niechcianego szkodnika z rośliny jest stosowanie oprysków. W sklepie ogrodniczym należy zaopatrzyć się w odpowiedni środek przeciwko przędziorkowi i stosować go zgodnie z instrukcją.  

Co zrobić, żeby hortensje nie traciły koloru

Hortensje ogrodowe są roślinami, które mają bardzo wysokie wymagania dotyczące gleby, w której są sadzone. Takie podłoże powinno wyróżniać się nie tylko dużą przepuszczalnością, ale również sporą zawartością próchnicy. Należy także stale utrzymywać je w umiarkowanej wilgoci. Kwiaty należą do tej grupy, która niezbyt korzystnie znosi gleby gliniaste.  Dodatkowo nie należy sadzić ich na obszarach zalewowych.  

Równie istotne jest stanowisko, które wybiera się w swoim ogrodzie dla hortensji. Rośliny te preferują miejsca słoneczne lub półcieniste. Nie mogą być jednak w cieniu przez cały dzień, ponieważ to zaburza ich wzrost. W miejscach słonecznych będą kwitnąć najlepiej.  

Warto także pamiętać, że hortensje pochodzą z regionów nadmorskich. Dlatego najlepiej czują się w północnej części Polski. Nie oznacza to jednak, że nie można ich sadzić gdzie indziej. Zapewnienie roślinie odpowiednich warunków pozwala na jej uprawę w każdym zakątku kraju. Roślina ta cieszy się także popularnością w innych regionach Europy. 

Zobacz więcej zdjęć

Hortensja oprócz odpowiedniego stanowiska, wymaga odpowiedniego nawożenia oraz oprysków, które zabezpieczają ją przed chorobami i szkodnikami. W sytuacji, w której roślina zostanie dotknięta chorobą należy szybko i skutecznie działać. Wówczas istnieje szansa, że jej kwiaty i liście nie będą traciły swojego koloru. W przypadku zakażeń grzybiczych należy natomiast bezzwłocznie usuwać zarażone liście i oraz stosować opryski, które mogą być ekologiczne. 

Stosując się do prostych zasad dotyczących wyboru gleby, stanowiska, pielęgnacji i nawożenia, można zapobiec utracie koloru przez hortensje. Już samo regularne odżywianie podłoża może przynieść doskonałe efekty. Jeżeli jednak pojawi się problem - nie należy go lekceważyć. Ten może tkwić nie tylko ziemi, ale także w różnego rodzaju chorobach czy szkodnikach. Nawet najmniejsze szczegóły mogą mieć w tym przypadku znaczenie. 

Przeczytaj również:

12 najpiękniejszych odmian hortensji ogrodowej. Przewodnik po zasadach uprawy hortensji

QUIZ: Czy potrafisz rozpoznać najpiękniejsze odmiany hortensji?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.