Porady ogrodnicze

Mulczowanie trawy. Na czym polega mulczowanie trawnika i dlaczego to bardzo ważny zabieg?

Odpowiednia pielęgnacja trawnika ma ogromny wpływ na wygląd i zdrowy wzrost trawy. Obok nawożenia, koszenia czy podlewania, ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest również mulczowanie. Na czym to polega? Podpowiadamy, jak często mulczować trawnik i jak to zrobić poprawnie.    

Mulczowanie trawy. Na czym polega mulczowanie trawnika i dlaczego to bardzo ważny zabieg?
Mulczowanie trawy to prosta i w pełni ekologiczna metoda zagospodarowania pokosu. Fot.123RF/CanvaPro
REKLAMA

Spis treści:

Co to jest mulczowanie trawnika?

Marzysz o pięknym trawniku? Koniecznie rozważ mulczowanie. Co kryje się pod tą tajemniczą nazwą? Mówiąc najprościej, jest to zabieg, który polega na rozdrabianiu skoszonej trawy, a następnie rozprowadzeniu jej po powierzchni trawnika. Mulczowanie uznaje się za ekologiczną oraz innowacyjną metodę pielęgnacji trawnika, dzięki której nie tylko możemy poprawić kondycję trawy, lecz także zminimalizować problem usuwania naturalnych odpadów. Pokos, ulegając rozkładowi, staje się naturalnym nawozem, wspomagającym wzrost trawnika.

Ponadto mulczowanie trawnika jest szczególnie zalecane, kiedy trawa przestaje rosnąć, traci gęstość i odporność, a także staje się podatna na uszkodzenia, choroby oraz niekorzystne warunki pogodowe.

Przeczytaj również: Jak wykorzystać skoszoną trawę? Poznaj cztery sposoby, a nigdy więcej nie wyrzucisz skoszonej trawy

Mulczowanie trawnika – zalety i wady

Prawidłowo wykonane mulczowanie trawnika daje wiele korzyści. Do głównych zalet tego zabiegu możemy zaliczyć:

 • ogranicza parowanie wody z gleby;

 • spowalnia wzrost chwastów;

 • zmniejsza ryzyko erozji gleby;

 • odżywia trawę – cienka, równomiernie rozłożona warstwa pokosu jest doskonałym organicznym nawozem, dzięki któremu trawa staje się silniejsza, bardziej odporna na suszę oraz pasożyty;

 • zmniejsza konieczność nawożenia, co znacząco ogranicza koszty utrzymywania trawnika;

 • zmniejsza ilość odpadów ogrodowych i rozwiązuje problem ich utylizacji;

 • jest to metoda całkowicie ekologiczna, nieszkodząca środowisku naturalnemu.

Chociaż mulczowanie ma wiele zalet, nie zawsze stanowi dobre rozwiązanie. Pamiętaj zatem, że:

 • nie należy mulczować trawnika w przypadku koszenia zbyt wysokiej trawy (przed wykonaniem zabiegu należy skosić trawnik);

 • częstego mulczowania nie wymagają gleby, które są wilgotne i charakteryzują się niską przepuszczalnością wody;

 • nie zaleca się mulczowanie trawników zachwaszczonych i rzadko koszonych;

 • mulczowany trawnik nie powinien już być dodatkowo nawożony innymi substancjami.

mulczowanie trawnika Mulczowanie ma na celu odżywianie trawy, a dzięki temu szybszy jej wzrost oraz zabezpieczenie trawnika przed nadmiernym wysuszeniem w lecie. Fot.123RF.com 

Kiedy i jak często mulczować trawnik?

Najlepszą pora na mulczowanie jest okres wegetacji traw, czyli od końca marca do końca października. Z kolei przeprowadzenie tego zabiegu jesienią nie jest już bardzo wskazane. Warto też pamiętać o tym, żeby mulczowany w sezonie trawnik dokładnie wyczyścić z resztek roślin przed zimą, które mogą przyczynić się do rozwoju chorób trawy pod warstwą śniegu czy tworzenia filcu.       

Jak często mulczować trawnik? W zasadzie zabieg można wykonywać każdorazowo, kiedy kosi się trawnik. Niektórzy zalecają jednak, aby robić to naprzemiennie, czyli co drugi tydzień. Najlepsze efekty mulczowania można osiągnąć przy koszeniu całkowicie suchego oraz niewysokiego trawnika (wysokość murawy nie powinna przekraczać 4 cm).

Jak wygląda mulczowanie trawnika? Najważniejsze zasady  

Mulczowanie trawnika nie jest procesem trudnym. Aby efekty były satysfakcjonujące, należy jednak pamiętać o kilku bardzo ważnych szczegółach. Dla wykonania zabiegu mulczowania trawy należy zaopatrzyć się w odpowiednią kosiarkę lub traktor z funkcją rozdrabiania pokosu. Jak zatem prawidłowo mulczować trawnik? Oto najważniejsze zasady:

 • mulczuj tylko suchą trawę – dzięki temu nie tylko ułatwimy sobie rozprowadzenie warstwy pokosu, lecz także unikniemy jego gnicia i pleśnienia. W związku z tym zabiegu nie należy wykonywać po deszczu – najlepiej pozostawić go na suchą i słoneczną pogodę;

 • zadbaj o drobny pokos – mocno pocięty pokos szybciej ulegnie rozkładowi. Z kolei zbyt duże kawałki trawy mogą hamować wzrost trawy i powodować jej gnicie. Ponadto drobny pokos staje się źródłem pokarmu dla organizmów żyjących w glebie, a także samej trawy;

 • oczyść trawnik przed koszeniem – musi być oczyszczony z suchych liści, gałęzi kamieni i innych zanieczyszczeń oraz dokładnie wygrabiony (szczególnie po zimie);

 • zadbaj o cienką warstwa pokosu – równomiernie rozrzucona trawa ulegnie szybkiemu rozkładowi;

 • zadbaj o czysty pokos – nie należy zostawiać na trawniku pokosu zawierającego kwiatostany, łodygi oraz stare źdźbła, ponieważ twarde części roślin rozkładają się bardzo wolno, tworząc filc, czyli grubą warstwę nieprzepuszczalną dla powietrza i wody.

Podsumowując, mulczowanie to przede wszystkim ekologiczny i skuteczny sposób na odżywienie trawy w twoim ogrodzie. Ten zabieg może przynieść wiele korzyści, o ile wykonujesz go poprawnie.  

Przeczytaj również: Nie wyrzucaj, rozsyp na trawnik. To nie tylko genialna odżywka, ale też odstraszacz szkodników

Krety w ogrodzie. Jest na nie sposób, ale pod jednym warunkiem na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

CeeGee

Dla tych co nie zrozumieli co znaczy po "polskiemu" mulczowanie trawnika wyjasniam ze po polsku okresla sie to jako "sciolkowanie trawnika"

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Mulczowanie trawy. Na czym polega mulczowanie trawnika i dlaczego to bardzo ważny zabieg?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.