Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Błędy w podlewaniu ogórków. To dlatego słabo rosną, są gorzkie i krzywe

W lipcu największe zapotrzebowanie na regularnie podlewanie wykazują pomidory samokończące, późne warzywa korzeniowe, przyrastające w tym okresie cebule i oczywiście moje ukochane ogórki. Od zawsze wiedziałam, że ilość wody oraz jej temperatura są kluczowe w pielęgnacji np. dyniowatych, ale ostatnio znajomy plantator uświadomił mi, że ogórki mają równie sprecyzowane potrzeby. Błędy w podlewaniu ogórków potrafią niszczyć plon, dlatego podpowiadam, jak ich uniknąć.

Błędy w podlewaniu ogórków. To dlatego słabo rosną, są gorzkie i krzywe
Błędy w podlewaniu ogórków mogą prowadzić do obniżenia jakości plonu. Woda jest najważniejsza, ale nie jedyna. Sprawdź, czym podlewać ogórki w sezonie. Fot. Marzena Zbierska/deccoria.pl

Spis treści:

Woda jest najważniejsza w uprawie ogórków 

W uprawie ogórków w ogrodzie, w okresie ich intensywnego wzrostu i dojrzewania, który nakłada się z upalną, letnią pogodą, optymalne nawadnianie to podstawa.  

W powiedzeniu, że woda jest najważniejsza w uprawie ogórków, nie ma ani odrobiny przesady. Bez niej nie utrzymasz silnych, zdrowych krzaczków ani nie otrzymasz owocnego plonu, dlatego jeśli tobie tak, jak mi zależy na świetnie zakończonej uprawie, pilnuj regularnej podaży wody ogórkom. 

Pozbawione nawet na krótki czas wody krzaki mogą gorzej rosnąć, a nawet zacząć poważnie chorować. Z kolei ograniczony transport wody do owoców powoduje zmiany struktury oraz widoczne zniekształcenia, a ich świeży, słodkawy smak często zastępuje wyraźna nuta goryczy.  

Nie popełnij moich błędów i pilnuj prawidłowego podlewania w lipcu, gdy warunki pogodowe utrudniają utrzymanie właściwego poziomu wilgotności gleby. Pamiętaj, że nie tylko ilość dostarczanych płynów, lecz także ich rodzaj, temperatura oraz sposób podania odgrywają kluczową rolę.

Przeczytaj również: Czym podlewać ogórki, żeby lepiej rosły? Domowy nawóz na obfite plony

Błędy w podlewaniu ogórków

Podczas prowadzenia mojej pierwszej uprawy zdarzało mi się podlewać rośliny nieregularnie, choć zawsze potem starałam się uzupełniać im braki niezbędnych płynów. W efekcie rośliny dawały sobie radę, ale ogórki były pokrzywione, a ich smak niczym nie przypominał tych z babcinego ogródka.

Znajomy plantator wyjaśnił mi, że ten gatunek jest szczególnie wrażliwy na niedobory wody oraz jej niewłaściwą temperaturę czy ilość przy jednorazowym podaniu. Okazało się, że moje błędy w podlewaniu ogórków doprowadziły do uszkodzenia plonów. Na szczęście w tym sezonie wiem już, jak prawidłowo nawadniać uprawy. Trzymam się poniższych wytycznych i tobie też to polecam: 

  • zachowaj regularność – gdy jest pochmurnie, podawaj ogórkom wodę raz na 2-3 dni, z kolej w czasie utrzymujących się upałów staraj się nawadniać podłoże codziennie rano lub wieczorem, wtedy parowanie jest mniejsze, temperatura podłoża niższa, a ryzyko wystąpienia poparzeń praktycznie nie występuje; 
  • przesuszoną glebę nawadniaj stopniowo – jeśli podłoże jest tak suche, że aż stwardniało i zaczęło pękać, nie podawaj wody w olbrzymiej ilości jednorazowo, ale przeprowadź zabieg stopniowego nawadniania, zaczynając od niewielkiej ilości i zwiększając ją po upływie kilku godzin; 
  • nie funduj roślinom szoku termicznego – do podlewania warzyw w ogródku używaj wyłącznie wody odstanej i lekko ogrzanej, ponieważ ogórki nie lubią zimna; 
  • podlewaj, ale nie po liściach – to ważne dla zdrowia twoich roślin, aby woda trafiała do podłoża, a nie na nadziemne części zielone. 

Ze względu na to, jak mocno ogórki rozrosły się w tym sezonie, szczególną uwagę zwracam na podlewanie podłoża bez pryskania liści. To niełatwe, bo kładą się one na ziemi, jak zielony dywan na grządce.

ogórki Dostarczanie ogórkom optymalnej ilości wody w upalne dni pozwala utrzymać kwitnienie i równowagę późniejszego wzrostu - są foremne, pełniejsze w smaku i dojrzewają bez opóźnień. Fot. Marzena Zbierska/deccoria.pl

Od znajomego plantatora wiem jednak, że regularne podawanie zimnej wody bezpośrednio na części zielone skutkuje nie tylko szybszym rozwojem chorób grzybowych, lecz także zmianą kształtu owoców. Nie chciałabym, aby moje dojrzewające, dorodne ogórki z prostych, podłużnych zmieniły się w niesymetryczne klepsydry, dlatego uważnie wysłuchałam rad, jak nawodnić krzaki ogórków, które pokładają się po podłożu. Oto gotowa instrukcja.

  1. Wykorzystaj system kropelkowy, a jeśli go nie masz, użyj węża ogrodowego.

  2. Ustaw słaby strumień wody i podłóż końcówkę, z której sączy się ciecz pod podstawę krzaka, aby woda naciekała i stopniowo zwilżała kolejne piętra gleby, docierając do całego systemu korzeniowego.

  3. Pamiętaj, aby przekładać końcówkę w kolejne miejsca (powinieneś podawać ok. 1-1,5 litra wody pod krzak), równomiernie nawadniając całą uprawę i pilnuj, żeby ogórki nie piły zimnej wody.

Z węża ogrodowego leci tylko zimna woda? Lepiej postaw na podlewanie ręczne konewką, pobierając lekko ogrzaną, odstaną wodę np. z beczki lub innego, ogrodowego zbiornika. To się naprawdę opłaci – ogórki rzeczywiście urosną dorodne i smaczne, jak u babci.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Rekordowe zbiory ogórków gruntowych. Poznaj sekret starego ogrodnika

Nawożenie ogórków w lipcu. Co powoduje, że ogórki są krzywe?

Jak pielęgnować cukinię w lipcu, żeby dobrze plonowała? Usuwanie liści, opryski, podlewanie i nawożenie

Gnojówka, wywar i wyciąg z pokrzywy. Sprawdzone przepisy i zastosowanie

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.