Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Usuwanie liści ogórków. Jak wykonać ważny zabieg, który podwoi plony?

Ogórki to must-have w każdym warzywniaku. Idealnie smakują jedzone na surowo. Jednocześnie doskonale nadają się do przyrządzania pysznych przetworów. Zastanawiasz się, co zrobić, aby uzyskać obfite plony? Chcesz się cieszyć ogórkami zarówno w sezonie, jak i gdy już nadejdzie zima? Dobrym pomysłem jest usuwanie liści tych warzyw. Dowiedz się więcej o tym zabiegu.

Usuwanie liści ogórków. Jak wykonać ważny zabieg, który podwoi plony?
Podcinanie liści ogórków zwiększa ilość plonów. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Dlaczego trzeba usuwać liście ogórka?

Ogórki (łac. Cucumis) należą do rodziny dyniowatych. Ich cechą charakterystyczną jest to, że wypuszczają duże, okrągławe liście, które mogą być większe niż damska dłoń. To sprawia, że rośliny mogą bez żadnych przeszkód przeprowadzać fotosyntezę i się rozwijać.

Jednak podczas uprawy warzyw nie liczą się przyrosty masy zielonej, a ilość owoców. A zatem liście nie są niezbędne i część z nich można usunąć. Taki zabieg wprowadza rośliny w nieco stresującą sytuację. W rezultacie zaczynają one wypuszczać więcej kwiatów, aby móc wytworzyć nasiona i przedłużyć gatunek. Dzięki temu ty otrzymujesz więcej owoców, na których ci zależy.

Jednak ucinanie tych części zielonych ogórków ma na celu nie tylko zwiększenie plonów. W ten sposób:

  • ograniczasz ryzyko rozwoju chorób grzybowych — na dużych liściach może gromadzić się woda, która tworzy idealne warunki do rozmnażania się patogenów. W rezultacie rośliny mogą zacząć chorować, np. na mączniaka prawdziwego, który przyczynia się m.in. do zamierania pędów. Choć grzyby nie atakują owoców, mogą sprawić, że będzie ich mniej, a te, które się pojawiły, zaczną dojrzewać później lub nie osiągną docelowych rozmiarów. Usunięcie liści zapobiega rozwojowi tej choroby, więc możesz się cieszyć obfitymi i zdrowymi plonami;

  • przyspieszasz dojrzewanie owoców — części zielone ogórków są bardzo duże, przez co mogą skutecznie osłaniać owoce przed słońcem. To sprawia, że owoce nie dojrzewają wystarczająco szybko i trzeba na nie dłużej czekać. Ma to swoje zalety, jeśli nie chcesz przeprowadzić zbiorów w jednym czasie i zamierzasz wydłużyć okres wegetacji roślin. Jednak nie zawsze jest to pożądane. Jeśli zależy ci na tym, żeby owoce dojrzały w jednym tempie, usuwaj liście na bieżąco;

  • zapobiegasz niedoborowi składników odżywczych i wody — duże liście potrzebują wiele substancji do tego, aby móc się utrzymać na roślinie. W rezultacie "kradną" je owocom. To sprawia, że ogórki rosną małe i nie osiągają docelowych rozmiarów. Usuwanie części zielonych temu zapobiega i pozwala uzyskać obfite, duże plony. Ponadto zmniejsza konieczność podlewania oraz częstego nawożenia roślin.

Obcinanie liści może także pobudzać ogórki do wypuszcza pędów bocznych. Dzięki temu krzaczki się rozkrzewiają i osiągają większe rozmiary. To z kolei pozwala uzyskać większe zbiory.

Przeczytaj również: Ogórki nigdy nie chorują, są twarde i chrupiące. Zastosuj domowy probiotyk do ogórków

Jak  i kiedy przycinać liście ogórka?

Przycinanie liści ogórka należy rozpocząć po około 2 miesiącach od wysiewów, gdy te elementy rośliny zaczną osłaniać owoce, dotykać ziemi lub obumierać. Pamiętaj, żeby się z tym nie spieszyć — jeśli usuniesz zbyt wcześnie części zielone, istnieje ryzyko, że zahamujesz rozwój rośliny, ponieważ nie będzie ona mogła przeprowadzić fotosyntezy.

Przycinanie ogórków można rozpocząć w odpowiednim czasie. Fot. 123RF.com

Liście należy usuwać od dołu. Zatem najpierw odetnij tzw. liścienie — to pierwsze części zielone, które pojawiają się na roślinach. Następnie co 7-10 dni zrywaj kolejne elementy z krzewów. W ten sposób nie pozbawisz ogórków wszystkich liści, a jednocześnie cały czas będziesz pobudzać je do rozwoju kwiatów i pędów bocznych.

Zastanawiasz się, jak w prawidłowy sposób usuwać części zielone?

  • Po pierwsze: nie odrywaj ich palcami. W ten sposób tylko zmiażdżysz łodygę. Co więcej, istnieje ryzyko, że oderwiesz część pędu głównego, przez co powstanie rana. Przez nią mogą przeniknąć patogeny i rośliny zaczną chorować.

  • Po drugie: aby pozbawić ogórki liści, odetnij je nożyczkami lub nożem. Pamiętaj, aby narzędzie było w 100% czyste. W tym celu umyj je w roztworze wody i mydła potasowego. Zawiera ono składniki, które pomagają usunąć patogeny. Dzięki temu nie ma ryzyka, że przeniosą się one na rośliny. Dobrym pomysłem jest mycie noża lub nożyczek po każdym odciętym liściu.

  • Po trzecie: cięcie należy wykonywać blisko blaszki liściowej. W tym miejscu naturalnie obumierają te części roślin. Pozostaw cały ogonek, a nie tylko jego część, ponieważ wtedy istnieje ryzyko, że do rośliny wnikną patogeny.

  • Po czwarte: używaj ostrych narzędzi, za pomocą których wykonasz gładkie cięcie. Tępe nożyczki mogą miażdżyć ogonki liści, przez co zwiększy się powierzchnia, przez którą będą mogły przeniknąć szkodliwe drobnoustroje.

Zdrowe liście można po prostu wyrzucić na kompost, na którym się rozłożą. Jednak jeśli części roślin mają wyraźne oznaki chorób grzybowych, np. zarodniki lub pylący, szary nalot, lepiej je spal lub wyrzuć do kosza na odpadki biodegradowalne.

Firmy, które odbierają materię, przekazują ją do kompostowni, gdzie martwe rośliny są poddawane działaniu bardzo wysokiej temperatury. W takich warunkach patogeny grzybowe nie mają szans przeżyć. Dzięki temu nie powrócą do środowiska i nie zakażą kolejnych roślin.

Ile liści zostawić na ogórku?

W szale ogławiania ogórków z liści łatwo stracić kontrolę i usunąć ich zbyt dużo. To może mieć negatywne skutki dla rozwoju roślin. Dlatego dbaj o to, żeby najpierw obcinać najstarsze części, a młode pozostawiać. Dzięki temu, nawet jeśli usuniesz dużo liści, ogórki wciąż będą mogły przeprowadzać fotosyntezę.

Zwróć także uwagę na ilość części zielonych. Jeśli prowadzisz rośliny:

  • tradycyjnie, czyli na tzw. parasol, na każdej sadzonce powinno znajdować się od 15 do maksymalnie 20 liści;

  • na pęd głowy z opuszczaniem, dbaj, aby na każdym ogórku znajdowało się od 20 do 25 części zielonych.

Jeśli usuwasz liście roślin, które rosną w tunelu, otwórz wszystkie okna i drzwi, aby zrobić przewiew. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko, że do ran przedostaną się patogeny. Ponadto przepływ powietrza przyspieszy zabliźnianie się miejsc cięcia, co zapobiegnie rozwojowi chorób grzybowych.

Usuwanie liści ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego rozwoju ogórków. Dlatego nie zaniedbuj tego zabiegu i regularnie pozbawiaj roślin części zielonych. Dzięki temu będziesz się cieszyć obfitymi zbiorami i przygotujesz wiele słoików pełnych pysznych przetworów.

Przeczytaj również:

W sezonie ogrodnicy kupują sodę oczyszczoną kartonami. Jakie właściwości ma soda i jak można ją wykorzystać w ogrodzie?

Gnojówka z pokrzywy – przygotowanie krok po kroku. Jak zrobić cenny nawóz na wzmocnienie i podwojenie plonów

Pomidory i ogórki będą rosły dwa razy szybciej. Solidna dawka witamin i minerałów plus ochrona przed szkodnikami

"Na zdrowie": Ogórek na swoją popularność zapracował sam na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.