Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Odporny na suszę i niskie temperatury, z powodzeniem zastąpi trawnik. Ukwap dwupienny – uprawa i zastosowanie

Szukasz rośliny, która może z powodzeniem zastąpić tradycyjny trawnik i dodać unikalnego uroku twojemu ogrodowi? Ukwap dwupienny sprawdzi się idealnie. Świetnie nadaje się na rabaty, obwódki oraz do ogrodów skalnych, a dodatkowo jest bardzo odporny na niesprzyjające warunki. Toleruje okresowe susze, mróz, sprawdzi się też do uprawy na słabej glebie. Jakie wymagania ma ukwap dwupienny? Jak go pielęgnować, aby zachwycał swoim nietuzinkowym wyglądem? Sprawdź.

Odporny na suszę i niskie temperatury, z powodzeniem zastąpi trawnik. Ukwap dwupienny – uprawa i zastosowanie
Ukwap dwupienny to ciekawa bylina, która z powodzeniem zastąpi trawnik. Ponadto nadaje się na rabaty i skalniaki. Fot.speakingtomato/123RF.com

Spis treści:

Ukwap dwupienny – bylina okrywowa

Ukwap dwupienny (Antennaria dioica) to ciekawa bylina z rodziny astrowatych, która w środowisku naturalnym rośnie w Europie, Azji i Ameryce Północnej. W Polsce występuje na terenie całego kraju, głównie w górach i na niżu. Nazywany jest też szarotą czerwoną lub białą, kocanką rozdzielnopłciową, kocanką czerwoną lub białą, ukwapem ślicznym, a nawet „kocimi łapkami”. Ukwap dwupienny osiąga wysokość od 7 do 20 cm. Rozrasta się za pomocą rozłogów, dzięki którym tworzy gęste i zwarte darnie. Łodygi rośliny są dość delikatne, pokryte drobnymi włoskami. Liście ukwapu są wydłużone i srebrzystoszare (od spodu pokryte kutnerem.   

Ukwap dwupienny kwitnie od maja do lipca. Wówczas na szczytach pędów pojawiają się różowe lub białe kwiaty, które są zebrane w koszyczki (efektownie kontrastują one z liśćmi). Cechą charakterystyczną tej rośliny jest dwupienność, co oznacza, że kwiaty męskie i żeńskie występują na osobnych egzemplarzach. Uznaje się, że żeńskie koszyczki kwiatowe są większe niż męskie. Ta cecha czyni ukwap dwupienny wyjątkiem wśród roślin z rodziny astrowatych.  

Uprawa ukwapu dwupiennego

Główną zaletą ukwapu dwupiennego jest jego dekoracyjny wygląd, ale nie tylko. Jest łatwy w uprawie i mało wymagający, co sprawia, że jest doskonałym wyborem dla każdego, kto szuka ciekawej rośliny bez konieczności poświęcania jej dużo czasu i uwagi. Ukwap dobrze radzi sobie w trudnych warunkach, m.in. na skarpach, kamiennych murkach czy skalniakach. Oprócz tego jest odporny na niskie temperatury, choć w regionach o chłodniejszym klimacie warto zabezpieczyć go przed mrozem, ściółkując korą, słomą lub kompostem.     

  • Stanowisko i ziemia

Ukwap dwupienny najlepiej rośnie w miejscach ciepłych, słonecznych i osłoniętych od wiatru (choć poradzi sobie też w półcieniu). Jeśli jednak posadzimy go w cieniu, pędy będą się wydłużać w poszukiwaniu światła, staną się wiotkie, a liście stracą srebrzysty połysk. Ukwap jest tolerancyjny co do gleby. Urośnie nawet w suchym i ubogim podłożu, choć zdecydowanie lepiej przeznaczyć dla niego stanowisko z żyzną i przepuszczalną glebą o odczynie lekko kwaśnym do zasadowego.      

ukwap dwupienny Uprawa ukwapu dwupiennego jest łatwa, dlatego nie powinna sprawić problemu nawet początkującym ogrodnikom. Fot.jojoo64/123RF/skymoon13/CanvaPro

  • Podlewanie i nawożenie

Ukwap dwupienny nie wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Jest wytrzymały na brak wody, dlatego potrafi przetrwać krótkotrwałą suszę. Warto jednak mieć na uwadze, że zaniedbanie podlewania, zwłaszcza w czasie upałów, może skutkować słabszym kwitnieniem. Regularnego nawadniania wymagają też okazy młode, które nie zdążyły się jeszcze dobrze ukorzenić. Ważne jest, aby podlewanie było oszczędne, ponieważ w zbyt mokrym podłożu roślina może zacząć gnić. Ukwap dwupienny nie wymaga częstego stosowania nawozów, natomiast raz na jakiś czas warto wzmocnić go wieloskładnikowymi preparatami mineralnymi.       

Przeczytaj również: Jesienią przywołuje lato, kwitnie do przymrozków. Piękne odmiany i uprawa dzielżanu jesiennego

  • Inne zabiegi pielęgnacyjne

Powszechnie wiadomo, że chwasty konkurują z roślinami o zasoby środowiska – światło, wodę i składniki pokarmowe. Dlatego tak ważne jest regularne odchwaszczanie. Czynność ta jest też niezbędna w uprawie ukwapu dwupiennego. Oprócz tego warto na bieżąco usuwać suche liście i kwiaty. Pomoże to zachować estetykę i zdrowie rośliny, a także stymulować rozwijanie nowych kwiatów. W przypadku, gdy nasze okazy są mocno rozrośnięte, można je przyciąć, co pomoże przywrócić im ładny wygląd.

  • Rozmnażanie

Rozmnażanie ukwapu dwupiennego nie powinno sprawiać ci większych problemów. Można to zrobić na kilka sposobów. Wiele osób decyduje się na podział kęp ukwapu, a najlepszym terminem na przeprowadzenie tej czynności jest okres od kwietnia do czerwca. W tym celu wykopujemy całą roślinę, po czym dzielimy ją na mniejsze części (każda z nich powinna mieć dobrze rozwinięty system korzeniowy). Następnie umieszczamy je w miejscu docelowym. Ponadto ukwap dwupienny można rozmnażać za pomocą sadzonek. Pobieramy je we wrześniu lub październiku, po czym sadzimy do doniczek lub na rozsadniku. Wiosną, gdy sadzonki się ukorzenią, można je posadzić w wybranym miejscu. Co więcej, niektórzy decydują się na rozmnażanie ukwapu przez wysiew nasion, ale jest to metoda bardziej czasochłonna.    

uprawa ukwapu dwupiennego Ukwap jest rośliną dwupienną, co oznacza, że męskie i żeńskie kwiaty rosną na osobnych roślinach. Fot.krrad/123RF.com

Zastosowanie ukwapu dwupiennego w ogrodzie

Ukwap dwupienny doskonale nadaje się na słoneczne rabaty, skalniaki czy do obsadzania murków. Oprócz tego dobrze rośnie w szczelinach między kostką brukową. Może być stosowany jako roślina okrywowa, dzięki czemu z powodzeniem zastąpi trawnik i zasłoni mało atrakcyjne miejsca w ogrodzie. Świetnie komponuje się z takimi roślinami, jak macierzanka zwyczajna, ubiorek wiecznie zielony, smagliczka skalna, goździk piaskowy, dąbrówka rozłogowa czy rozchodnik sześciorzędowy. Niektórzy uprawiają ukwap dwupienny w doniczkach, co stwarza ciekawy element aranżacji balkonowych. Po wysuszeniu jego kwiaty długo zachowują kolor, dlatego idealnie nadaje się do tworzenia suchych kompozycji.   

Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że ukwap dwupienny znajduje liczne zastosowanie w medycynie naturalnej. Stosowanie tej rośliny zalecane jest m.in. przy dolegliwościach związanych z układem pokarmowym, a także w schorzeniach układu oddechowego. Ukwap działa przeciwwirusowo i przeciwbakteryjnie, pomaga w leczeniu przeziębień, łagodzi stany zapalne, zapobiega powstawaniu kamieni nerkowych, a nawet obniża ciśnienie krwi. Podczas stosowania rośliny należy jednak zachować ostrożność, gdyż może wywołać niepożądane skutki uboczne, takie jak biegunka, nudności czy wymioty.  

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Rośliny odporne na suszę. Samowystarczalne gatunki, którym palące słońce służy

Co zrobić z liliami po przekwitnięciu. Kiedy i w jaki sposób je przycinać?

Przyciąga słodkim zapachem motyle i pszczoły, jest wytrzymała i mrozoodporna. Uprawa orszeliny olcholistnej

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.