Spis treści:
Kiedy sadzić róże?
Bajkowe kompozycje kwiatów na balkonach, otwartych tarasach czy werandach dodają im uroku, ożywiają zarówno mniejsze, jak i większe przestrzenie, a przede wszystkim sprawiają, że możemy w każdej wolnej chwili obcować z pięknem natury. Niektóre rośliny, w tym właśnie róże pnące są wdzięcznymi okazami do uprawy doniczkowej, jeśli tylko posadzimy je we właściwym momencie i zapewnimy odpowiednią pielęgnację.
Chcesz odmienić wygląd twojego patio, tarasu lub balkonu? Zatem koniecznie sprawdź, kiedy sadzić róże, aby najlepiej się przyjęły. Idealny czas zależy przede wszystkim od tego, na jakie okazy się decydujesz. Jeśli wybierasz rośliny w pojemnikach, możesz wysadzać je w dowolnym momencie przez cały okres wegetacyjny i doskonale się zaadoptują do nowego środowiska. Róże z odkrytym systemem korzeniowym, inaczej nazywane różami z gołym korzeniem powinny trafić do ziemi w okresie bezlistnym, czyli wczesną wiosną albo dopiero pod koniec jesieni.
Zwróć uwagę, aby twoje róże pnące:
- trafiły do żyznej, próchniczej ziemi,
- rosły i rozkwitały na stanowisku południowym o dobrym nasłonecznieniu,
- miały stabilną podporę,
- w gruncie nie rosły bliżej siebie niż co 1,5 metra.
Młode, dopiero co posadzone rośliny wymagają doglądania, rozsądnego podlewania i nawożenia, a także ściółkowania, które zabezpieczy je przed chłodem w jesienne i zimowe dni. Wyjątkową odmianą, która pozwoli ci stworzyć namiastkę bajkowego ogrodu w niewielkiej przestrzeni, a przy tym doskonale poradzi sobie w naszym klimacie, zachowując kwiaty dłużej niż inne okazy jest róża ‘Lizzy’, należąca do grupy imponująco wytrzymałych ramblerów.
Przeczytaj również: Róże okrywowe - najpiękniejsze odmiany, uprawa i pielęgnacja. Gdzie najlepiej sprawdzą się róże okrywowe?
'Lizzy' – róża o niebywale trwałych kwiatach
Róże rosną dość szybko, można je z łatwością prowadzić i formować, a przy tym nie mają wygórowanych wymagań związanych z podłożem czy pojemnikiem. Dlatego właśnie takie odmiany, jak róża 'Lizzy' z serii Starlet sprawdzają się nie tylko na ogrodowych pergolach czy ażurowych ścianach działkowej altany, lecz także na delikatnych, balkonowych parawanach, osłaniających przed ciekawskimi spojrzeniami nasze miniaturowe strefy relaksu. 'Lizzy' – róża o niebywale trwałych kwiatach będzie interesującą alternatywą dla zielonego żywopłotu. Można też poprowadzić ją po niskim murku oporowym, podmurówce lub frontowej ścianie ogrodowej ziemianki.
Róża 'Lizzy' doskonale prezentuje się posadzona niezależnie, jak i w towarzystwie innych odmian kolorystycznych.
Jej olbrzymią zaletą jest to, że gdy inne okazy pnące zaczynają przekwitać i przestają wybarwiać ogród, róża 'Lizzy' utrzymuje ciepłe, złoto-żółte pąki z czerwonawym rumieńcem, a nawet chętnie powtarza ich kwitnienie. To idealny wybór do naszego klimatu o zmiennej pogodzie – nie blednie w słońcu ani nie marnieje w deszczu. Jej dużym jak dłoń kwiatom za tło robią połyskujące, głęboko zielone liście, a to sprawia, że roślina ma jeszcze więcej charakteru. To taki dekoracyjny pewnik zarówno dla miłośników uprawiania tego rodzaju roślin, jak i osób, które po raz pierwszy tworzą różany ogród.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Kiedy przesadzać róże ogrodowe i jak to robić? Czy można przesadzać stare róże?
Odżywczy nawóz, który przyspiesza kwitnienie i odstrasza mszyce. Róże będą kwitły zjawiskowo
Co zrobić, żeby róże dłużej stały w wazonie? Trik z wrzątkiem stosują w kwiaciarniach