Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Co zrobić, żeby róże dłużej stały w wazonie? Trik z wrzątkiem stosują w kwiaciarniach

Róże to jedne z najbardziej popularnych kwiatów wręczanych jako prezent na różne okazje. Niestety, ich żywotność w wazonie jest krótka. Co zrobić, żeby róże dłużej stały w wodzie? Przedstawiamy proste, domowe sposoby i trik z wrzątkiem stosowany w kwiaciarniach.  

Co zrobić, żeby róże dłużej stały w wazonie? Trik z wrzątkiem stosują w kwiaciarniach
Co zrobić, żeby dłużej stały w wodzie? Przedstawiamy proste, domowe sposoby. Fot.123RF/CanvaPro

Spis treści:

Róże są rodzajem krzewów należących do rodziny różowatych. W ogrodzie występują pod postacią krzaków lub jako pnącza. Róże wykorzystuje się również jako rośliny ozdobne do domu, wstawiane do wazonu z wodą.

Ile wytrzymają róże w wodzie? 

Róże wytrzymają w wodzie około 7 dni, tak więc nie są kwiatami, które mogą długo stać w wazonie. Trwałość kwiatów jest głównie zależna od gatunku, jednak możemy mieć na nią wpływ.  

W wodzie dłużej potrafią wytrzymać róże, które nie są całkowicie rozwinięte. Dlatego podczas wyboru warto dokładnie oglądać kwiaty i zwrócić uwagę, aby były zdrowe. Chore rośliny mogą przyczynić się do starzenia bukietu.  

Co zrobić, żeby róże dłużej stały w wodzie? 

Trwałość kwiatów oprócz ich gatunku i zdrowotności zależy również od innych czynników, na które możemy mieć bezpośredni wpływ. Już przy zakupie roślin warto dobrać specjalną odżywkę do róż, jednak co zrobić, gdy o niej zapomnimy? Poznaj domowe sposoby, aby róże dłużej stały w wodzie.  

  • Przycinanie końcówek pędów róż 

Róże będą stać dłużej w wodzie, jeśli przed włożeniem kwiatów do wazonu przytniemy pod dużym skosem ich końcówki. Najlepiej zrobić to ostrym nożem, ponieważ nożyczki mogą uszkodzić tkanki przewodzące, uniemożliwiając pobieranie wody. Przycinanie końcówek pędów róż zalecamy wykonywać codziennie, aby uniknąć powstawanie czopa wytworzonego przez bakterie gnilne. Warto również usuwać liście zanurzone w wodzie, ponieważ zanieczyszczają ją.  

Przeczytaj również: Róże nostalgiczne – kwiaty jak z Tajemniczego Ogrodu. Jak uprawiać i pielęgnować różę Nostalgię?

  • Unikanie zmian temperatury w przypadku róż 

Róże są kwiatami, które nie lubią nagłych i gwałtownych zmian temperatur. Kwiaty będą dłużej stały w wodzie, jeśli przed kupnem w trakcie zimy szczelnie je owiniemy i pozostawimy w opakowaniu na około 2 godziny.  

  • Wstawianie róż tylko do zimnej wody 

Róże będą dłużej stały w wazonie z zimną wodą. Wcześniej powinniśmy oczyścić naczynie z kamienia, ponieważ sprzyja on gniciu kwiatów. Wazon z różami ustawiamy zawsze w chłodnym pomieszczeniu. Kwiaty będą trwalsze, jeśli na noc będziemy zanurzać je w wannie z zimną wodą.  

róże w wodzie Aby róże dłużej stały w wodzie, najlepiej kupować bukiet o słabo rozwiniętych pąkach. Fot.123RF.com

  • Ustawienie wazonu z różami w odpowiednim miejscu 

Tak jak wspomniano, kwiaty należy umieścić w chłodnym i nienasłonecznionym miejscu. Róże będą dłużej stały w wodzie, jeśli ustawimy je z dala od owoców i starzejących się kwiatów. Dojrzewające owoce i starzejące się kwiaty wydzielają gaz o słodkim zapachu – etylen. Wpływa on niekorzystnie na róże, ponieważ przyspiesza ich starzenie.  

  • Codzienne wymienianie wody w wazonie z różami 

Róże będą dłużej stały w wodzie, jeśli codziennie będziemy wymieniać ją na świeżą. Pamiętajmy, aby po każdej wymianie dokładnie myć wazon. W sytuacji, gdy nie mamy możliwości codziennej wymiany wody, możemy zachować trwałość róż i uniknąć rozwoju bakterii poprzez dodanie wybielacza do wazonu z wodą. Pamiętajmy, aby używać go w niewielkich ilościach – niepełną nakrętkę na 1 l wody.  

Róże będą dłużej stały w wodzie, jeśli dodamy do niej odrobinę kwasku cytrynowego. Zapobiega on rozwojowi bakterii gnilnych. Do wody z różami możemy również wlać kroplę płynu do naczyń. 

  • Dodawanie cukru do wody z różami 

Kolejną, sprawdzoną metodą na przedłużenie żywotności róż jest dodanie cukru do wody z kwiatami. Rośliny włączają go do metabolizmu kwiatów, liści i pędów. Dzięki dodaniu cukru róże zachowują swoją naturalną barwę, a ich komórki płatków mają zdolność do absorbowania wody, utrzymując turgor. Wystarczy, że na 1 l wody wsypiemy 1 łyżeczkę cukru i dokładnie go wymieszamy. 

Jak ożywić zwiędnięte róże? 

Zwiędnięte róże możemy ożywić za pomocą triku, który jest bardzo często stosowany w kwiaciarniach. Końcówki pędów należy przyciąć ostrym nożem pod skosem i zanurzyć je na 10 sekund we wrzątku. 

Dzięki chwilowemu zanurzeniu pędów kwiatów we wrzątku, zostaną usunięte pęcherzyki powietrza z ich wiązek przewodzących. W takiej sytuacji nastąpi odblokowanie kanalików, a róże pobiorą wodę. Pamiętajmy, aby po tym zabiegu wstawić je do wazonu z ciepłą wodą.

Przeczytaj również: Krochmal - jak zrobić w domu? Przyda się nie tylko przy praniu firanek i obrusów. Do czego stosować krochmal?

Jak pozbyć się mrówek z domu? Domowy sposób na mrówki na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.