Spis treści:
Jakie znicze kupować – parafinowe czy olejowe?
Zgodnie z tradycją, w dzień Wszystkich Świętych odwiedzamy cmentarze oraz wspominamy bliskich, którzy odeszli. Jako symbol naszej pamięci o zmarłych zapalamy znicze, które potrafią zaskakiwać swoją wyjątkowością, zdobieniami czy kształtem. Dlatego ich wybór jest niekiedy trudny i wymaga przemyślanych decyzji. Najczęściej spotykanymi rodzajami wkładów do zniczy są parafinowe oraz olejowe. Zastanawiasz się, jakie najlepiej kupować? Warto im się bliżej przyjrzeć.
Znicze z wkładami parafinowymi to najbardziej popularne rozwiązanie od wielu lat. Wybierane są głównie ze względu na swoją niską cenę i łatwą dostępność. Do ich produkcji wykorzystywana jest parafina, która dobrze się topi, zapewniając stabilny płomień i równomierne palenie się świecy. Co więcej, znicze z wkładami parafinowymi dobrze sprawdzają się w lecie (gdyż znoszą wysokie temperatury), natomiast przy niskich temperaturach wypalają się znacznie szybciej.
Wkłady olejowe z kolei są rozwiązaniem współczesnym. Ze względu na to, że wykorzystują paliwo odnawialne, są dużo lepszym wyborem dla środowiska. Takie znicze są bardziej ekonomiczne, gdyż w porównaniu do wkładów parafinowych palą się nawet o 25 proc. dłużej. Ponadto wykazują bardzo dużą odporność na niskie temperatury, dzięki czemu nawet w zimne dni zapewnią one długi czas spalania. Warto jednak zaznaczyć, że znicze z wkładami olejowymi nie poradzą sobie tak dobrze przy wysokich temperaturach. Poza tym mają nieco wyższą cenę.
Na rynku istnieje wiele rodzajów zniczy, jakie możemy postawić na grobie. Fot.123RF.com
Co zrobić, żeby znicze paliły się dłużej?
Chcesz, aby znicze postawione na grobach bliskich osób paliły się jak najdłużej? Sięgnij po prostą sztuczkę. W tym celu wystarczy zaopatrzyć się… w sól. Rozsyp niewielką ilość soli wokół knota, a następnie podpal. Dzięki temu światło będzie jaśniejsze, a czas spalania znacząco się wydłuży. Ważne jest, aby nie przesadzić z jej ilością.
Nie jest to jednak jedyny trik, który przedłuży czas palenia się zniczy. Dobrym sposobem jest umieszczenie wkładu na kilka godzin w zamrażarce. To sprawi, że parafina lub wosk będą wolniej się topić. Co jeszcze wydłuży spalanie znicza? Niektórzy zalecają, aby przed jego zapalaniem przyciąć knot na długość ok. 0,5-1 cm. Dzięki temu znicz nie będzie kopcił, a zarazem będzie palił się o wiele dłużej. Koniecznie wypróbuj te triki.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Kwiaty i rośliny na cmentarz. Nie tylko chryzantemy będą długo stały i zdobiły grób
Trwałe i odporne odmiany chryzantem. Te kwiaty są najlepsze na cmentarz
Czyszczenie nagrobka przed Wszystkimi Świętymi. Czym czyścić pomnik, żeby go nie uszkodzić?
Zimę przetrwają bez problemu. Na wiosnę odwdzięczą się pięknymi kwiatami na INTERIA.TV.