Porady domowe

Jak zlikwidować szpary w panelach i parkiecie. Oto 5 niezawodnych sposobów

Szpary w podłodze obniżają walory estetyczne paneli drewnianych czy parkietu, a oprócz błędów wykonawczych, do ich powstawania często przyczyniają się również inne czynniki. Jak zapobiegać powstawaniu szpar i szybko się ich pozbyć, gdy już się pojawią? Przedstawiamy pięć niezawodnych sposobów na uszczelnianie podłogi, który powinien znać każdy miłośnik drewnianych parkietów!

Jak zlikwidować szpary w panelach i parkiecie. Oto 5 niezawodnych sposobów
Szpary w panelach bywają irytujące. Na szczęście w łatwy sposób można się ich pozbyć. Fot.123RF.com

Z artykułu dowiesz się:

Zadbany drewniany parkiet stanowi uniwersalną i ponadczasową ozdobę domu. Niestety, szpary w panelach podłogowych psują cały efekt. Gdy się pojawią, mogą odebrać cały urok nawet najbardziej stylowemu wnętrzu. Już ubytki i szpary w panelach winylowych bywają bardzo irytujące, a co dopiero szpary w parkiecie. Wyglądają nieestetycznie i utrudniają codzienne sprzątanie, gdyż gromadzi się w nich kurz i pył.

Zatem, jak uszczelnić panele podłogowe tak, aby na dłuższy czas pozbyć się szpar w podłodze? Jeżeli chcesz wiedzieć, dlaczego powstają szczeliny w podłodze, dobrze trafiłeś. Podpowiemy ci, jak zlikwidować szpary w panelach na pięć sposobów. Które wypełniacze do szpar w podłodze sprawdzą się najlepiej?

Przeczytaj również: Ulga termomodernizacyjna w PIT. Co można odliczyć i kto skorzysta?

Szpary w podłodze: Dlaczego powstają szczeliny w podłodze?

Szczeliny w podłodze mogą pojawić się nawet, jeśli bardzo dbasz o swój dom. Drewno to materiał, który stale pracuje, więc miłośnicy klasycznych parkietów wykonanych z tego surowca, muszą być przygotowani na ich powstawanie.

Jaki jest najczęstszy powód, przez który widać szpary w panelach podłogowych? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, jednak jest kilka czynników, które mogą się przyczyniać do powiększania się przestrzeni pomiędzy panelami.

Zatem, dlaczego powstają szczeliny w podłodze? Tego rodzaju defekty mogą wynikać oczywiście z ich nieprawidłowego położenia, ale również warunków atmosferycznych i samego użytkowania. Za zwężanie paneli podłogowych lub ich rozszerzanie się odpowiadać mogą wilgotność powietrza w pomieszczeniu albo zbyt duże wahania temperatury.

Połączenia pomiędzy poszczególnymi panelami rozluźniają się i tak powstają szpary w podłodze.  Zwłaszcza w zimie, gdy powietrze w naszym domu jest zbyt suche, np. w efekcie jego intensywnego ogrzewania,  można zaobserwować, jak drewno się kurczy i pojawiają się mało estetyczne szczeliny.

Jeśli więc zauważyłeś w swoim domu szpary w podłodze lub inne widoczne defekty, prawdopodobnie odpowiadają za nie m.in.:

 • nieprawidłowy sposób ułożenia paneli
 • niewielka wytrzymałość powierzchniowa parkietu
 • wykorzystanie zbyt cienkich desek, bardziej podatnych na zmiany wilgotności otoczenia
 • za mała lub zbyt duża wilgotność drewnianych elementów wykorzystanych do montażu podłogi
 • zbyt elastyczny klej w stosunku do gatunku drewna, z którego zrobione są panele
 • nieświadomość odnośnie właściwości gatunku drewna, z którego zrobiona jest podłoga oraz tego, jak należy o nią dbać
 • zbyt intensywne ogrzewanie pomieszczeń lub ich całkowite nieogrzewanie przez dłuższy czas
 • nieodpowiednia  wilgotność powietrza w danym pomieszczeniu
 • ogrzewanie podłogi wykonanej z drewna o dużej kurczliwości tj. buk, jesion, brzoza czy klon
 • zbyt częste wietrzenie pomieszczenia zimą
 • zalanie parkietu wodą lub częste mycie podłogi na mokro
 • wiek podłogi

Przeczytaj również: Kiedy chrapanie zagraża zdrowiu

Szczeliny w panelach i parkiecie. Jak im zapobiegać?

 • Najlepszą metodą zapobiegania powstawaniu szczelin w panelach jest zapoznanie się z właściwościami danego gatunku drewna przed jego zakupem.

 • Sprawdź też opinie o danym parkieciarzu. Brak błędów przy montażu paneli to podstawa, jeśli chcesz, aby drewno w twoim domu wyglądało dobrze.

 • Ważne jest dbanie o odpowiednią wilgotność powietrza w danym pomieszczeniu. Najlepiej, aby wynosiła ona około 50-60 procent.

 • Jeśli myjesz parkiet mopem, pamiętaj, aby bardzo dobrze go wycisnąć. Po czyszczeniu najlepiej jak najszybciej osuszyć parkiet.

 • Trzeba również dbać o w miarę stałą temperaturę w domu. Zbyt intensywne ogrzewanie, a później nagłe wietrzenie pomieszczeń nie wpłynie dobrze na nasze parkiety. Jeśli nie chcesz mieć szpar w parkiecie, lepiej unikaj takich rozwiązań.

 • Ważne jest to, aby zabezpieczać drewniany parkiet, np. stosując specjalne emulsje ochronne, olejując go, woskując lub impregnując przynajmniej raz na dwa lata. Impregnacja specjalnymi preparatami pozwala zwiększyć odporność drewna i spowolnić jego biodegradację. Dzięki temu będzie ono wolniej traciło kolor i rzadziej pękało.

Jak zlikwidować szpary w panelach i parkiecie?

Zapobieganie powstawaniu szpar w parkiecie i panelach podłogowych to jedno. Co, jednak jeśli nagle odkryjemy, że już się u nas pojawiły? Wówczas warto pomyśleć o uszczelnianiu podłogi.

Są różne sposoby na to, by zlikwidować drobne defekty. Aby wypełnić nieestetyczne szpary w podłodze, wystarczy dopasować preparat do rodzaju drewnianej posadzki. Przed montażem koniecznie trzeba poczytać jak najwięcej na temat drewna, z którego wykonany zostanie nasz parkiet lub podłoga albo dopytać w sklepie. Może się bowiem okazać, że dany sposób uszczelniania podłogi nie jest zalecany do naszego parkietu.

Które wypełniacze do podłogi sprawdzą się najlepiej w twoim domu? Oto pięć sposobów na uszczelnianie podłogi, dzięki którym pozbędziesz się szczelin w panelach i szpar w parkiecie!

 • Kit – można wykorzystać zarówno w domu, jak i na zewnątrz. Wybierając kit, powinieneś zwrócić uwagę na kolor, gdyż w przeciwnym razie może wyglądać nieestetycznie na podłodze.

 • Gotowa masa szpachlowa – nie tylko jest trwała, ale ma też dobrą przyczepność i stosunkowo szybko schnie. Dodatkowo można ją też szlifować, malować czy lakierować. Trzeba jednak odpowiednio dobrać jej gęstość i zabarwienie do rodzaju drewna oraz jego koloru.

 • Silikon – sprawdzi się zwłaszcza przy wypełnianiu szczelin przy listwach podłogowych. Dzięki niemu możemy również jednocześnie uszczelnić dwa materiały, jednak ma też jedną wielką wadę: nie można go malować, choć na rynku są dostępne również  silikony barwione. Jest elastyczny i odporny na niskie temperatury.

 • Korek w płynie - szpary w podłodze możemy również wypełnić za pomocą tzw. korka w płynie, który umieszcza się w pistolecie podobnym do nakładania silikonu. Korek można również zaaplikować jako listwę do uszczelniania podłogi, którą umiejscawia się pomiędzy łączonymi elementami. Wygląda to bardzo estetycznie, jednak w miarę upływu czasu, wypełniacz może się wykruszać. 

 • Własna masa do szpar w drewnie – jeśli wcześniej np. cyklinowaliśmy podłogę i zostały nam wióry drewna oraz pył, dobrym pomysłem będzie zarobienie ich lakierem kaponowym lub zmieszanie z żelem do drewnianych spoin. To dobry sposób na zalepienie szpar w parkiecie tak, aby nie były  widoczne.

Przeczytaj rownież: Jak kłaść panele krok po kroku? Praktyczny poradnik

układanie paneli Dużą zaletą paneli jest możliwość ich samodzielnego montażu. Fot. 123RF/PICSEL

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.