Spis treści:
Dlaczego sztućce ciemnieją?
Wszystkie sztućce w miarę używania tracą swój pierwotny blask i nie ma w tym nic dziwnego. Wynika to z kilku powodów. Jednym z nich są reakcje chemiczne, na które narażana jest zastawa stołowa przez codzienne użytkowanie. Sztućce ciemnieją, ponieważ mają kontakt z żywnością i detergentami, z którymi wchodzą w reakcje chemiczne. Szczególnie szybko proces ten zachodzi w przypadku korzystania ze zmywarki, która dodatkowo zostawia na nożach i widelcach zacieki i osady. To wynik reakcji z chlorem i kwasami zawartymi w detergentach. Źle ułożone w koszyczku zmywarki sztućce, które stykają się z innymi metalami, mogą stać się powodem powstania mikrokorozji.
W przypadku sztućców srebrnych i platerowanych ciemnienie jest naturalnym procesem. Srebro reaguje z siarkowodorem obecnym w powietrzu i tworzy siarczek srebra, który ma ciemny kolor. Efekt nie dla każdego wygląda estetycznie, zwłaszcza że noży, widelców i łyżek używamy do jedzenia. Sztućce ze stali nierdzewnej czernieją rzadziej, ale proces ten uzależniony jest również od jakości materiałów, z których są wykonane.
Domowa metoda na czyszczenie sztućców
W nawale przedświątecznych obowiązków doprowadzenie do porządku zastawy stołowej jest jednym z wielu punktów do zaliczenia. Wcale nie musisz doczyszczać każdego noża i widelca z osobna. Domowa metoda czyszczenia sztućców pozwoli ci zaoszczędzić czas i pieniądze.
Pierwszy sposób dotyczy czyszczenia przyborów ze stali nierdzewnej. Do garnka z litrem wody wlej dziewięć łyżek octu i włóż sztućce, całość doprowadź do wrzenia. Gotuj całość we wrzącej wodzie przez kwadrans, po czym wyjmij sztućce, wypłucz i wyłóż na ręcznik papierowy. Na koniec wypoleruj przybory szmatką z mikrofibry, aby przywrócić im blask nowości.
Po wygotowaniu sztućców w domowej mieszance trzeba je wypolerować. Fot. krimkate/123RF.com
Srebrne i platerowane sztućce wymagają innego podejścia. Sięgamy po nie często od święta i wtedy okazuje się, że zaśniedziały. Domowa metoda na czyszczenie srebrnych sztućców wymaga użycia soli i wody. Do litra wody wrzuć 40 g soli kuchennej, włóż do roztworu sztućce, doprowadź do wrzenia i gotuj przez kwadrans. Następnie wyjmij sztućce, wypłucz i osusz, a na koniec wypoleruj szmatką z mikrofibry. Wszystkie przybory będą lśniły, jak nowe, przy czym sposób ten jest bezpieczny dla srebra. Innym trikiem na oczyszczenie srebrnych przyborów jest zanurzenie ich w wodzie po gotowanych ziemniakach. Zawarta w niej skrobia rozpuści ciemny osad.
Przeczytaj również: Wyczyści brudne framugi, a szyby będą lśniące. Domowy mix do mycia okien
Jak dbać o sztućce?
Estetyczny wygląd sztućców w dużej mierze zależy od tego, w jaki sposób ich używamy. Procesowi czernienia można zapobiegać, a przynajmniej go spowolnić. W przypadku sztućców ze stali nierdzewnej staraj się nie trzymać ich zbyt długo w mokrym zlewie. Najlepiej umyć je od razu po użyciu, szczególnie jeśli miały styczność z potrawami kwaśnymi lub słonymi. Używając zmywarki, układaj przybory w koszyczku ostrzami do góry, oddzielając od siebie różne rodzaje metali. Nigdy nie chowaj wilgotnych noży i widelców do szuflady, korzystaj z delikatnych detergentów i unikaj podczas mycia druciaków, które mogą porysować ich powierzchnię.
Sztućców srebrnych i platerowanych nigdy nie myj w zmywarce, detergenty i wysoka temperatura mogą je uszkodzić. Przechowuj je w suchym miejscu, najlepiej owinięte w bawełnianą ściereczkę. Trikiem na dłuższe utrzymanie blasku srebra jest włożenie do szuflady węgla aktywnego lub kawałka kredy. Pochłaniają one wilgoć i siarkowodór z powietrza. Srebro nie powinno mieć kontaktu z plastikiem, gumą czy lateksem, ponieważ mogą zawierać one substancje przyspieszające ciemnienie. Srebrne sztućce co jakiś czas trzeba polerować, co minimalizuje utlenianie.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Kilka kropli do wody i na szybach nie będzie ani jednej smugi. Patent na wiosenne mycie okien
Dodaję ocet do kawy, ale nie piję. To najlepszy środek do sprzątania, jaki miałam
Ekologiczny środek do mycia kabiny prysznicowej. Usuwa nawet stare zacieki z kamienia i mydła