Z artykułu dowiesz się:
- Po co czyścić materać?
- Jak czyścić materać
- Domowe sposoby na usunięcie plam
- Jak często wymieniać materac
Materac, podobnie jak pościel, może być siedliskiem roztoczy, groźnych bakterii i brudu. Okrycia na kołdry i poduszki wymieniamy regularnie, materacom jednak skąpimy podobnej uwagi. Podpowiadamy, jak szybko doprowadzić je do porządku. To naprawdę proste!
Czyszczenie materaca w domu – dlaczego warto
Czysty materac to podstawa spokojnego i relaksującego snu. Każdej nocy podczas snu ludzkie ciało wytraca ok. szklanki wody wraz z potem, który wnika do wnętrza materaca. Poza tym, na jego powierzchni gromadzi się złuszczony naskórek, włosy, kurz, zwierzęca sierść oraz resztki po kosmetykach.
Posłanie może stać się siedliskiem wielu szkodliwych dla człowieka mikrobów, roztoczy i pleśni, które, jak widać, mają tam doskonałe warunki do dalszego rozwoju. Sen w towarzystwie alergenów szkodzi nie tylko alergikom – u zdrowych osób mogą one powodować bezsenność lub problemy skórne. Najlepszym sposobem, by uchronić się przed szkodliwymi pajęczakami i bakteriami jest regularne oczyszczanie materaca.
Jak czyścić materac?
Bagatelizowane roztocza mogą okazać się przyczyną ciągłych alergii, a nawet uciążliwego problemu z zasypianiem. Zaleca się więc wymianę materaca co 10 lat. Przed upływem tego czasu warto przeprowadzać regularne czyszczenie materaca. Jak zdezynfekować materac z roztoczy i innych bakterii? Czym najlepiej go wyczyścić?
- Czyszczenie materaca na mokro
Decydując się jednak na pranie materaca, należy wybrać słoneczny dzień. Materac musi przecież zdążyć wyschnąć. Jest wiele sposobów prania. Jednym z nich jest odkurzacz piorący, który skutecznie zbiera wszelkie bakterie i kurz. Często wykonuje się nim także pranie dywanów. Niestety nie każdy posiada takie urządzenie.
Kolejny sposób to zastosowanie myjki parowej. Metoda ta gwarantuje dokładne odkażanie materaca oraz wyeliminowanie roztoczy i wszelkiego rodzaju zabrudzeń. Wiele osób przeprowadza też czyszczenie, używając piany. W tym wypadku stosuje się specjalne preparaty, które wytwarzają aktywną pianę. Metoda ta nie powoduje dużego zmoczenia materaca.
Pranie można wykonać również za pomocą odplamiacza enzymatycznego. Zwolennicy domowych sposobów, mogą wykonać go samodzielnie. Wystarczy tylko zmieszać sok z cytryny i wodę. Przy korzystaniu z tej metody, materac narażony jest na niemałe zmoczenie. Nasiąknięty materac pogłębi przykry zapach i stworzy idealne środowisko do rozwoju bakterii. Nie wolno więc dopuścić do intensywnego namoczenia.
UWAGA – piorąc materac, koniecznie zwróć uwagę na symbole na metkach. Dzięki temu unikniesz przypadkowego zniszczenia materaca. Szczegółowe informacje na temat oznaczeń na metkach znajdziesz tu.
- Czyszczenie materaca na sucho
Czyszczenie materaca na sucho domowymi sposobami nie jest trudne. W pierwszej kolejności powinno się zdjąć prześcieradło i wystawić materac na świeże powietrze. Wietrzenie jest bardzo ważne, ponieważ zabija roztocza. Co ważne, wcale nie musimy inwestować w gotowe środki czyszczące. Możemy z powodzeniem użyć w tym celu sodę kuchenną.
Zanim zabierzemy się za czyszczenie materaca, nieważne czy na sucho, czy na mokro, najpierw powinniśmy go dokładnie odkurzyć.
Jak usunąć plamy na materacu domowymi sposobami
- Woda utleniona
Jeżeli masz do czynienia z trudnymi plamami np. z krwi, wina, herbaty czy moczu, możesz do czyszczenia materaca użyć mieszanki wody utlenionej oraz kilku kropel olejku eterycznego – miętowego, z drzewa herbacianego lub eukaliptusowego, które mają odkażające i antybakteryjne właściwości. Taką mieszanką zwilżamy materac, a następnie szorujemy zabrudzenie szczotką typu żelazko lub miękką ścierką z mikrofibry. Pamiętajmy, by nie zalewać materaca – inaczej zostaną na nim żółte plamy.
- Sól
Do usuwania plam z powierzchni podkładu do spania najlepiej nadaje się pasta wykonana z sody oczyszczonej, soli i wody. Przygotujesz ją, łącząc oba sypkie składniki w równych ilościach i podlewając je taką ilością wody, aby powstała gęsta masa. Papkę nałóż na zabrudzone miejsce, odczekaj ok. pół godziny, później zetrzyj ją, używając gąbki.
- Woda z kwaskiem cytrynowym
Jeśli na materacu są widoczne, ale trudno zmywalne plamy, posyp je kwaskiem cytrynowym. Po kilkunastu minutach spróbuj wyczyścić brud gąbką z ciepłą wodą.
- Woda z cytryną
Domową miksturę przyrządzisz w proporcjach 2:1. Aby wywabić plamę z materaca, wystarczy nałożyć mieszankę na materiał i pozostawić na kilka minut, po czym zetrzeć plamę wilgotną ściereczką.
- Płyn do mycia naczyń
Brązowe i żółte plamy na materacu może usunąć również delikatny detergent np.płyn do mycia naczyń). Połacz go z wodą destylowaną. Poczekaj, aż powstanie piana, a następnie miesznką wyczyść poszycie materaca.
- Soda oczyszczona
Plamy z materaca piankowego lub lateksowego usunąć można również z użyciem sody oczyszczonej. To także świetna metoda dezynfekcji. Lekko wilgotny materac obsypujemy obficie białym proszkiem i tak go zostawiamy na ok. 30 minut. Po tym czasie sodę należy zebrać odkurzaczem. Ten sposób docenią szczególnie opiekunowie psów i kotów – dzięki sodzie dużo łatwiej jest sprzątnąć zwierzęcą sierść z mebli. Warto go stosować również do mebli tapicerowanych.
- Boraks
Poza sodą oczyszczoną do czyszczenia materaca użyć można też boraksu, który także jest dobrym odplamiaczem i neutralizatorem brzydkich zapachów. Aby wyczyścić nim plamy z obicia materaca, należy połączyć go z niedużą ilością wody, do uzyskania gęstej pasty. Nakładamy ją na zabrudzenie, pozostawiamy do wyschnięcia, a następnie zdejmujemy np. szczotką czy suchą gąbką.
Jak dbać o materac?
Dbanie o materac nie polega jedynie na jego czyszczeniu. Równie ważna jest codzienna, prosta pielęgnacja.
- Warto zaopatrzyć się w pokrowiec, który zapobiegnie przenikaniu pleśni, roztoczy i brudu do wnętrza materaca. Można go łatwo zdjąć i wyprać, redukując tym samym liczb alergenów.
- W przypadku kiedy nie stosujesz pokrowca, odkurzaj materac przynajmniej raz w tygodniu.
- Staraj się nie ścielić łóżka od razu po przebudzeniu. Naukowcy udowodnili, że w posłanej pościeli wszelkie roztocza i bakterie rozmnażają się szybciej, a ich żywotność wydłuża się. Można temu łatwo przeciwdziałać — po prostu powstrzymaj się od słania łóżka tuż po przebudzeniu. Zamiast tego przewietrz sypialnię.
- Dobrym pomysłem jest wietrzenie nie tylko sypialni ale też i materaca. Jeśli masz taką możliwość, wynieś go na słońce – promienie UV to sprzymierzeńcy w walce z roztoczami i innymi mikroorganizmami.
Jak często wymieniać materac?
Jak każdy inny przedmiot również materac ma swój okres przydatności do użytku. Eksperci twierdzą, że powinniśmy wymieniać go co około siedem lat, a jeśli trzeba to nawet częściej.
Przeczytaj również: Przepis na dobry sen, czyli jak wybrać materac idealny