Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Czajnik elektryczny czy na gaz? Policzyłam, który bardziej opłaca się używać

Co jest lepszym rozwiązaniem – gotowanie wody w czajniku elektrycznym czy na gaz? Który z tych sposobów zużywa mniej energii i jakie inne metody na oszczędzanie możemy zastosować na co dzień w naszych domach? Podpowiadamy.

Czajnik elektryczny czy na gaz? Policzyłam, który bardziej opłaca się używać
Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje używanie czajnika elektrycznego, a ile modelu na gaz. Fot.123RF.com

Spis treści:

Rosnące ceny prądu oraz ustalone przez rząd limity rocznego zużycia energii elektrycznej powodują, że wiele osób szuka oszczędności podczas wykonywania codziennych czynności, takich jak pranie, zmywanie czy gotowanie.

Czajnik na gaz – wady i zalety

Czajnik na gaz to tradycyjne naczynie do gotowania wody o grubszym spodzie oraz specjalnie wyprofilowanym kształcie. Na jakiś czas został wyparty przez bardziej nowoczesne czajniki elektryczne, obecnie jednak wraca do łask w modnej, designerskiej wersji. Co więcej, wiele modeli nadaje się do użytkowania również przez posiadaczy kuchenek elektrycznych czy płyt indukcyjnych.

Niewątpliwą zaletą tradycyjnego czajnika na gaz jest jego pojemność – większość modeli jest w stanie zagotować jednocześnie nawet 3 l wody. Na dodatek w metalowym naczyniu o grubym spodzie woda dłużej utrzymuje wysoką temperaturę. Koszt czajnika na gaz to ok. 40-60 zł. Nowoczesne modele o modnym designie są droższe, ich ceny raczej nie przekraczają jednak 150 zł. Jeśli zostały wykonane z wytrzymałych materiałów, mogą służyć przez wiele lat.

Rozwiązanie to ma jednak również sporo wad – na zagotowanie wody w czajniku gazowym trzeba czekać znacznie dłużej, niż w czajniku elektrycznym. Dzieje się tak, ponieważ podczas ogrzewania dna i boków naczynia dochodzi do sporego ubytku energii.

Istnieje również większe ryzyko przypalenia, szczególnie jeśli nie model nie posiada gwizdka. Ponadto czajnik na gaz wymaga regularnego czyszczenia – w przeciwnym razie zacznie się w nim zbierać kamień, który psuje smak wody. Ze względu na specyficzny kształt jego mycie nie należy jednak do łatwych i bywa czasochłonne.

Przeczytaj również: Szukasz czajnika? Zobacz, czym kierować się przy jego wyborze

Czajnik elektryczny – wady i zalety

Nowoczesne czajniki elektryczne wyróżniają się dużą mocą, co sprawia, że zagotowanie w nich wody trwa 1,5-3 minuty. Jest to znacznie lepszy wynik, niż w przypadku tradycyjnego modelu. Dodatkowo posiadają czujnik, który wyłącza urządzenie zaraz po doprowadzeniu wody do wrzenia, może również zabezpieczać przed uruchomieniem pustego czajnika. Wiele nowoczesnych modeli posiada wbudowany filtr węglowy, który poprawia jakość wody.

Niestety czajniki elektryczne zazwyczaj wyróżniają się mniejszą pojemnością (0,5-1,5 l.), częściej również dochodzi do ich awarii. Są też droższe – za dobry model trzeba zapłacić od 130 do nawet 300 zł.

Co bardziej opłaca się używać? Porównanie kosztów czajnika elektrycznego i na gaz

Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje używanie czajnika elektrycznego, a ile modelu na gaz oraz który z tych sposobów jest bardziej oszczędny.

Można to sprawdzić, porównując cenę energii elektrycznej oraz gazu, a następnie czas, potrzebny do zagotowania wody w każdym z urządzeń.

Czajnik elektryczny o mocy 2000 W zużywa ok.  0,1 kilowatogodziny do zagotowania 1 litra cieczy. Aby otrzymać koszt jednego użycia czajnika, należy ilość kilowatogodzin pomnożyć przez koszt energii określony przez operatora. Aktualnie jest to średnio 0,70 zł. W takiej sytuacji otrzymujemy rachunek 0,1 kWh x 0,70 zł = 0,07 zł. Oznacza to, że pojedyncze zagotowanie wody w czajniku elektrycznym kosztuje 7 groszy.

Ile natomiast kosztuje używanie czajnika na gaz? W przypadku tradycyjnego modelu, który doprowadza wodę do wrzenia w ok. 5 minut, do zagotowania 1 litra będzie potrzebne ok. 0,18 kWh energii. Wartość tę należy tak, jak poprzednio, pomnożyć przez stawkę operatora (średnia cena za jednostkę gazu to obecnie 0,30 zł).

Otrzymujemy równanie 0,18 kWh x 0,30 zł = 0,054 zł

Oznacza to, że za zagotowanie czajnika wody zapłacimy niewiele ponad 5 groszy, czyli o niemal 2 grosze mniej, niż w przypadku czajnika elektrycznego.

Są to niewielkie wartości, należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że gotując wodę kilka razy dziennie, w ciągu roku różnica ta nabierze większego znaczenia.

Przeczytaj również: Ile kosztuje używanie płyty indukcyjnej? Ile prądu zużywa i czy można oszczędnie gotować na indukcji?

Inne sposoby na oszczędzanie podczas używania czajnika

Decydując się na zakup czajnika elektrycznego, należy wziąć pod uwagę klasę energetyczną. Im jest ona wyższa, tym mniej prądu zużywa urządzenie. Nowe etykiety energetyczne posługują się skalą literową, od A do G. im dalej od początku alfabetu, z tym mniej energooszczędnym sprzętem mamy do czynienia.

Innym, dobrym sposobem na oszczędność podczas gotowania wody jest zaparzenie większej ilości kawy czy herbaty i wlanie jej do termosu. Dzięki temu ponowne używanie czajnika nie będzie konieczne, a napój pozostanie ciepły przez wiele godzin. Pozwoli to na zaoszczędzenie nie tylko prądu, ale również czasu.

Jeśli natomiast zależy nam na zagotowaniu wody tylko na jedną filiżankę kawy czy herbaty, warto odmierzyć odpowiednią jej ilość i nie gotować „na zapas”, ponieważ wpływa to na większe zużycie energii, a niewykorzystana woda szybko ostygnie.

Przeczytaj również: W tych godzinach najlepiej prać, prasować i włączać zmywarkę. Można trochę zaoszczędzić

Zobacz, najciekawsze pomysły na zaaranżowanie kuchni 

"Ekologicznie": Energie odnawialne na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.