Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Jak w kilka minut wyczyścić tłusty okap? Poznaj skuteczne sposoby bez chemii i szorowania

Okap kuchenny jest niezbędnym elementem naszej kuchni, którego głównym zadaniem jest oczyszczanie powietrza z nieprzyjemnych zapachów. Ponadto chroni pomieszczenie oraz znajdujące się w nim meble przed tłustym osadem. Niestety bardzo szybko się przy tym brudzi. Okazuje się, że czyszczenie osadu wcale nie jest aż tak trudnym zadaniem, jak mogłoby się wydawać. Poniżej zdradzamy sposoby, jak umyć to urządzenie dosłownie w kilka minut!

Jak w kilka minut wyczyścić tłusty okap? Poznaj skuteczne sposoby bez chemii i szorowania
Czyszczenie okapu nie jest trudne, wystarczy zastosować odpowiednie środki i kierować się kilkoma ważnymi zasadami. Fot.123RF.com

Spis treści:

Skąd się bierze tłuszcz na okapie kuchennym?

Największym źródłem brudu dla kuchennych okapów jest powietrze, które urządzenie wciąga i oczyszcza. Posiada ono mnóstwo zanieczyszczeń, m.in. drobinki kurzu czy tłuszczu, które osiadają nie tylko na obudowie pochłaniacza, ale również w środku – na kratkach i filtrach. Niestety nie mamy na to wpływu.

Jedyne co możemy zrobić to regularnie dbać i czyścić okap kuchenny. Jest to kluczowe, ponieważ brudne urządzenie może zniszczyć nawet najpiękniejszą kuchnię. Ponadto odpowiednia pielęgnacja pozwoli na lepsze oraz bezusterkowe działanie sprzętu, gdyż warstwa kurzu i tłuszczu niekorzystnie wpływa zarówno na wydajność, jak i efektywność okapu kuchennego. Szczególnie należy zadbać o filtr, którego zanieczyszczenie może skutkować nieprawidłową wentylacją pomieszczenia. Może stanowić nawet zagrożenie pożarowe.       

Czym wyczyścić okap kuchenny?

O okap kuchenny należy dbać – najlepiej wycierać go po każdym gotowaniu i smażeniu. Co jednak, gdy na naszym urządzeniu pojawią się trudniejsze zabrudzenia. W tym celu możemy użyć specjalnych chemicznych środków dostępnych w sklepach lub sięgnąć po domowe sposoby.

Do czyszczenia obudowy okapu kuchennego doskonale sprawdzi się ciepła woda z dodatkiem detergentu (np. płynu do naczyń). Taki roztwór z łatwością poradzi sobie z tłuszczem i brudem. Jeżeli jednak zanieczyszczenia są wyjątkowo uciążliwe i nie znikają  pod wpływem takiego zabiegu, należy wówczas sięgnąć po detergenty przeznaczone do czyszczenia okapów, płyt grzewczych lub piekarników. Warto też pamiętać, że w przypadku stali nierdzewnej warto wybierać detergenty na bazie tłuszczu, natomiast jeśli okap jest lakierowany – unikaj druciaków, a do jego czyszczenia użyj miękkiej szmatki z odrobiną detergentu.

Jeśli chodzi o kratkę, należy ją wyjąć, a następnie zalać wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Po 30 minutach należy wyszorować siatki i pozostawić do wysuszenia. W przypadku wyjątkowo intensywnych zabrudzeń należy wydłużyć ten czas do nawet kilku godzin. Powszechnie wiadomo, że o wiele łatwiej i szybciej jest się pozbyć „świeżych” zabrudzeń, dlatego zaleca się czyścić okap kuchenny systematycznie. Ważne jest, by przed zabiegiem odłączyć urządzenie od źródła zasilania, aby uniknąć porażenia prądem.   

jak czyścić okap

Do czyszczenia okapu kuchennego sprawdzą się zarówno preparaty chemiczne, jak i domowe środki. Fot.123RF.com

Szybkie sposoby na wyczyszczenie okapu kuchennego

Okap kuchenny można wyczyścić za pomocą domowych środków. Podpowiadamy, jak to zrobić bez chemii i szorowania.

  • Woda z octem na zabrudzony okap

Zastanawiasz się, jak wyczyścić kratkę od okapu, by szybko i skutecznie pozbyć się z niej zabrudzeń? Wystarczy zrobić spray na bazie wody i octu, który od lat jest jednym z najlepszych naturalnych środków do utrzymania czystości. Zmieszaj ze sobą wodę i ocet w proporcji 1:1, a następnie przelej roztwór do butelki z atomizerem. Spryskaj nim kratkę okapu i zostaw na powierzchni na 10-15 minut. Po tym czasie przetrzyj aluminiowy filtr za pomocą szczotki lub gąbki, a na koniec wypoleruj miękką ściereczką.

Przeczytaj również: Nikt z was nie sięgnąłby po ten produkt! Doskonale usuwa tłuszcz i resztki zaschniętego jedzenia

  • Soda oczyszczona do czyszczenia okapu

Soda to kolejny tani produkt, który z powodzeniem poradzi sobie z zanieczyszczonym okapem kuchennym. Wystarczy w dużym garnku zagotować wodę, wsypać 200 g proszku, a następnie dokładnie wymieszać. Zanurz w mieszance filtr i pozostaw na pół godziny. Na koniec wystarczy przeczyścić kratkę szczotką oraz przepłukać ją silnym strumieniem wody.

Drugim sposobem na wyczyszczenie okapu kuchennego jest zrobienie pasty czyszczącej. Wymieszaj sodę z niewielką ilością wody, by powstała gęsta papka. Powstałą pastę nałóż na zabrudzone, tłuste miejsca na okapie i zostaw ją na powierzchni przez ok. 15-20 minut. Następnie usuń wszystko za pomocą wilgotnej gąbki lub miękkiej ściereczki. Gotowe!   

  • Czyszczenie okapu za pomocą oleju

To zaskakująca metoda, która naprawdę się sprawdza. Okazuje się, że tłuszcz najłatwiej zmyć… tłuszczem. Dzięki temu sposobowi wyczyścisz nie tylko kratkę, lecz także zewnętrzną obudowę okapu kuchennego. Namocz ręcznik papierowy olejem lub oliwą z oliwek, a następnie rozpocznij czyszczenie zatłuszczonych ścianek urządzenia. To sprawi, że po chwili po zgromadzonym tłuszczu nie będzie śladu. Żeby tłuszcz nie zbierał się znowu na powierzchni okapu, spryskaj go roztworem wody z octem w proporcji 1:1. Na koniec przetrzyj urządzenie szmatką lub ręcznikiem papierowym. Ten sposób sprawi, że okap kuchenny będzie lśnić czystością.

@zielonyzagonek #sprzątanie #polskiediy #ekosprzątanie #ekologia #zerowastepolska #domoweśrodki #jakdawniej #sprząt #blogerka ♬ dźwięk oryginalny - Zielony Zagonek

Jak czyścić okap na co dzień?     

Częstotliwość czyszczenia okapu uzależniona jest od stopnia jego eksploatacji. Jeżeli gotuje się codzienne, urządzenie należy myć raz w tygodniu. Filtry należy wówczas czyścić raz na 3-4 tygodnie.  

Aby ograniczyć powstawanie zabrudzeń, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. W trakcie gotowania zaleca się używanie pokrywek do garnków, które ograniczają emisję tłustych oparów i pary wodnej. Dzięki temu nie osadzają się one na okapie.

Czego nie można robić podczas czyszczenia okapu? Przede wszystkim nie używaj zbyt mocnych detergentów, które mogą doprowadzić do powstania zarysowań czy przebarwień. Przed zastosowaniem preparatu chemicznego warto wykonać próbę. Nałóż odrobinę środka na niewidoczną część okapu i sprawdź, czy nie wchodzi on w jakąś reakcję z materiałem. Poza tym nie używaj ostrych szczotek czy druciaków do czyszczenia okapu, gdyż mogą zarysować lub uszkodzić powierzchnię twojego urządzenia.

Przeczytaj również: Wycierasz, a on znów się pojawia. Proste patenty, by pozbyć się kurzu na dłużej

"Ekologicznie": Soda na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.