Porady domowe

Trzeszczące panele podłogowe. Można temu zaradzić, ściąganie lub wymiana to ostateczność

Posiadanie drewnianej podłogi niesie za sobą ryzyko wystąpienia problemu trzeszczących paneli. W wielu przypadkach tego rodzaju dźwięk potrafi zjeżyć włosy na głowie. Trzeszczenie może mieć wiele przyczyn, a zbagatelizowanie problemu sprawi, że nieznośne odgłosy będą się nasilać. Okazuje się, że skrzypiącej podłodze można zaradzić, a jej wymiana to ostateczność.

Trzeszczące panele podłogowe. Można temu zaradzić, ściąganie lub wymiana to ostateczność
Dlaczego panele podłogowe skrzypią lub trzeszczą? Jak temu zapobiec? Fot.123RF/Piscel

Spis treści:

Dlaczego panele podłogowe trzeszczą – przyczyny

Panele podłogowe to często wybierany rodzaj posadzki. Rewelacyjnie sprawdzą się w salonach, jadalniach oraz sypialniach. Tego typu podłogi pozwalają stworzyć zarówno elegancką, jak i bardzo przytulną przestrzeń. Niestety, często zdarza się, że panele podłogowe zaczynają trzeszczeć. Z początku dźwięk ten może być bardzo cichy, jednak z czasem problem się nasila. Nierzadko odgłos ten jest iście upiorny, w szczególności wtedy, gdy słychać go w nocy. Co jest źródłem denerwującego skrzypienia paneli podłogowych?

  • Niewłaściwy montaż paneli

Prawdopodobnie jedną z najczęstszych przyczyn trzeszczenia drewnianych paneli jest ich nieprawidłowy montaż. Przed przystąpieniem do kładzenia paneli należy odpowiednio wyrównać podłoże. Pominięcie tego zabiegu sprawia, że poszczególne elementy podłogi nie przylegają równo do podłoża, czego skutkiem jest nieznośnie trzeszczenie. Przyczyną skrzypienia może być też zbyt luźne połączenie paneli ze sobą bądź brak tak zwanych szczelin dylatacyjnych (w tym przypadku panele stykają się np. ścianami, szczelina dylatacyjna to szczelina pomiędzy elementem konstrukcyjnym a panelem).

  • Wilgotność

Wilgoć może negatywnie wpływać na panele podłogowe. Jest to szczególnie widoczne w przypadku elementów zamontowanych przy wejściu do łazienki. Zbyt duża wilgotność powoduje, że panele zwiększają swoją objętość. Proces ten może powodować ich trzeszczenie. Przyczyną zbyt dużej wilgoci może być brak właściwej hydroizolacji posadzki lub nieprawidłowo działająca wentylacja.

  • Zużycie paneli

Czasem bywa i tak, że przyczyną trzeszczenia paneli podłogowych jest ich zużycie. Intensywna eksploatacja posadzki z czasem prowadzi do powstawania różnego rodzaju deformacji lub wybrzuszeń. Efektem tego jest trzeszczenie poszczególnych elementów struktury. Proces ten przebiega znacznie szybciej, gdy do montażu posadzki wykorzystano panele charakteryzujące się bardzo niską jakością.

Przeczytaj również: Jak odnowić panele? Zanim zadzwonisz po specjalistę – spróbuj zrobić to sam

Trzeszczące panele podłogowe – jak temu zaradzić?

Skrzypienie drewnianych paneli podłogowych nie musi oznaczać konieczności demontażu posadzki i jej całkowitej wymiany. Czasem wystarczy wykonanie prostego zabiegu, który może pomóc w uporaniu się z problemem denerwującego trzeszczenia. Jak zaradzić problemowi skrzypiących paneli podłogowych? 

  • Wykonanie szczelin dylatacyjnych

Jednym ze sposobów na skrzypiące panele, jest wykonane szczelin dylatacyjnych. Ich brak może skutkować wybrzuszaniem się poszczególnych elementów i powstawaniem uporczywego trzeszczenia. Sposób ten należy wykorzystać jedynie wówczas, gdy przy montażu nie zadbało się o odpowiednie szczeliny pomiędzy panelami a ścianami lub innymi elementami konstrukcyjnymi.

  • Zadbanie o prawidłową wentylację

Jeżeli przyczyną trzeszczących paneli jest zbyt duża wilgotność, to wówczas warto zadbać o prawidłową wentylację w domu. W zapobieganiu powstawania nieznośnych dźwięków może również pomóc odpowiednia izolacja, ułożona na posadzce przed założeniem paneli. Jednak tę metodę trzeba zainicjować jeszcze przed montażem podłogi.

Wymiana trzeszczących paneli podłogowych to ostateczność. Fot.CanvaPro

  • Uzupełnienie luk pomiędzy panelami

Na skrzypienie podłogi często pomaga uzupełnienie luk pomiędzy poszczególnymi panelami. Można to zrobić za pomocą kleju wymieszanego z wiórami drzewnymi lub oleju silikonowego.

  • Położenie warstwy wyciszającej

Jeżeli w niedługim czasie planuje się wymianę skrzypiącej podłogi, to wówczas dobrym sposobem na skrzypienie jest położenie warstwy wyciszającej. Może to być zwykły dywan lub wykładzina. W pewnym stopniu pomoże ona zredukować nieprzyjemne dźwięki.

  • Demontaż paneli

Jeżeli żaden ze sposobów nie działa, a stan paneli pozostawia wiele do życzenia, to wówczas jedynym rozsądnym wyjściem jest ich zdjęcie. Wówczas, po przeprowadzeniu demontażu i w trakcie ich późniejszej wymiany, warto pamiętać o wyrównaniu podłoża, a także zastosowaniu odpowiedniej izolacji. Dzięki temu można zmniejszyć ryzyko wystąpienia denerwującego skrzypienia w przyszłości.

Źródło: deccoria.pl; lamcoo.pl.

Przeczytaj również:

Skrzypiące panele to zmora w wielu domach. Zastosuj prosty trik i nastanie cisza

Jak usunąć rysy z paneli domowych? O tych sposobach mogliście nie słyszeć!

Dodaj go do wody. To najlepszy sposób na błyszczące panele podłogowe

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.