Z artykuły dowiesz się:
- Czyszczenie paneli podłogowych - krok po kroku
- Co zrobić z zalanymi panelami
- Czym nabłyszczać panele podłogowe
Mycie paneli laminowanych i drewnianych
Panele laminowane i drewniane to popularne materiały podłogowe. Są tanie, wytrzymałe, niezbyt skomplikowane w utrzymaniu, chociaż trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach, dzięki którym zawsze będą prezentować się nienagannie. Często zdarza się, że na posadzce odznaczają się brzydkie smugi, kurz, z czasem traci ona blask. Jak czyścić panele, by temu zapobiec?
Zamiatanie i odkurzanie paneli
Panele wymagają regularnego zamiatania. Gromadzący się na nich kurz i drobiny piasku mogą je porysować, co niekorzystnie wpływa na ich barierę ochronną. Przez nieduże zarysowania zaczyna wnikać wilgoć, która powoduje, że „deski” tracą blask, a materiał ulega uszkodzeniu.
Jak myć panele podłogowe krok po kroku
Najważniejszą zasadą eksploatowania paneli w domu jest niedopuszczanie do zalewania ich wodą. Jednorazowe rozlanie niewielkiej jej ilości, o ile szybko zostanie wytarte do sucha, raczej nie spowoduje żadnych uszkodzeń. Co innego w przypadku długotrwałego utrzymania się „kałuży” na powierzchni podłogi.
Nagromadzona woda zaczyna wnikać w głąb paneli i ich płytę nośną. To sprawia, że wybrzuszają się one i pęcznieją. Chcąc zatem dokładnie wyczyścić taki parkiet, użycie wody musimy ograniczyć do minimum.
- Zanim zabierzemy się za mycie, pamiętajmy o odkurzeniu podłogi – pył może ją zarysować.
- W kolejnym kroku przecieramy ją dokładnie odsączonym mopem lub ścierką, samą wodą, bez dodatku żadnych detergentów.
Mycie paneli podłogowych — domowe sposoby
Czym myć panele podłogowe? Do dyspozycji mamy szereg gotowych preparatów komercyjnych, do znalezienia w większości sklepów z artykułami gospodarczymi. Zanim jednak po nie sięgniemy, warto wypróbować domowe sposoby na czystą podłogę.
- Jeśli na podłodze pojawiły się tłuste plamy, do czyszczenia posadzki użyć można sody oczyszczonej (4 łyżki na wiadro wody).
- Sodę zastąpić możemy delikatnym, niepieniącym się płynem do mycia naczyń o obojętnym pH lub szarym mydłem. Podłogę przemywamy dwukrotnie – za drugim razem zmywamy roztwór czyszczący wodą już bez żadnych dodatków.
- Aby nadać zmatowiałym panelom blasku, do wody, którą je przemywamy, warto dodać kilka miarek octu (2 łyżki na 5 l wody) i olejku eterycznego. Smugi nie powstaną, jeśli podłoga będzie czyszczona zgodnie z kierunkiem ułożenia paneli.
- Jak usunąć plamy na panelach? Pojedyncze, „świeże” plamy zmywamy „punktowo”, po czym podłogę w tym miejscu osuszamy i wycieramy.
Ważne! Często polecanymi środkami do konserwowania paneli są te, zawierające wosk – takie detergenty sprawdzą się doskonale w przypadku paneli drewnianych, ale nie laminowanych.
Co robić, gdy zalejemy panele wodą?
W przypadku zalania paneli trzeba działać szybko i sprawnie. Przede wszystkim nie można dopuścić, by woda zalegała przy ścianach – stamtąd należy odprowadzić ją jak najszybciej. W tych miejscach ciecz szybko wsiąka pod deski i w podkład.
Jeśli ilość wylanej wody jest niewielka, a nasza podłoga ułożona jest w systemie pływającym, odchylamy „poszkodowane” panele, podstawiamy pod nie jakiś próg i osuszamy podkład ciepłym (niegorącym) powietrzem suszarki lub farelki. Na rynku dostępne są również specjalne osuszacze. W pomieszczeniu, w którym zalano podłogę, zapewniamy odpowiednią cyrkulację powietrza. Jeśli podkład przesiąknie, konieczna będzie jego wymiana.
Pastowanie i nabłyszczanie paneli
Panele mają to do siebie, że ich struktura jest dość porowata i z tego powodu szybko wnikają w nie prawie wszystkie zanieczyszczenia. Dlatego po umyciu ich zwykłym płynem bądź samą wodą wcale nie zaczynają się błyszczeć! A więc jak nabłyszczyć panele? Do tego rzecz jasna przyda się odpowiedni nabłyszczacz do paneli. Specjalistyczne preparaty posiadają w składzie wnikające w otwory paneli polimery, które tworzą na nich jednolitą powierzchnię. Zatem powinniśmy szukać takich specyfików, które będą w stanie zapewnić właśnie taki efekt.
Powstała w ten sposób warstwa zapewnia ochronę paneli przed uszkodzeniami mechanicznymi. Rzecz jasna, nie odbije ona spadającego ciężarka lub nożyczek, ale skutecznie uniemożliwi powstawanie rys np. przez szorowanie po nich butami. Tak samo, nabłyszczacz umożliwia prostsze czyszczenie powierzchni paneli, a ich impregnacja jest znacznie łatwiejsza.
Czym pastować panele?
Do wyboru masz kilka dostępnych na rynku preparatów.
- Pasta do paneli
Jest to doskonały produkt nabłyszczający do drewna. Pastowanie paneli podłogowych za jego pomocą nada im połysk i ochroni skutecznie przed zabrudzeniami. Odnowi, przywróci panelom naturalne piękno, a także zabezpieczy je i odżywi. Pamiętaj, że pasta może być nałożona ponownie, gdy odczekasz przynajmniej 4 godziny. Przed użyciem preparatu usuń poprzednie warstwy już nałożonej pasty. Stosuj produkt tylko do suchych i czystych paneli. Nanieś go bezpośrednio na polerowaną powierzchnię i równomiernie po niej rozprowadź. Cena produktu to ok. 15 zł.
- Płyn do mycia paneli i drewna
Panele podłogowe nabłyszczyć można również płynami do mycia paneli, zawierającymi aktywne składniki, gwarantujące szybkie odrywanie się brudu z powierzchni. W składzie mamy także olejek arganowy, który pozwoli na wydobycie głębi koloru paneli oraz przedłużenie ich trwałości. Dodatkowo ekstrakt ten zapewni bezpieczeństwo panelom przed szkodliwym działaniem… wody. Cena produktu to ok. 10 zł – nabędziesz go niemal w każdym supermarkecie.
- Żel woskowy
Czym nabłyszczać panele laminowane? Żel woskowy przeznaczony jest głównie do konserwacji paneli. Nadaje pielęgnowanej powierzchni estetyczny wygląd, odżywia włókna paneli i eksponuje na nich drewniane słoje. Dzięki bezbarwności preparatu możesz stosować go do drewna o naprawdę wymyślnych odcieniach. Co ciekawe, wosk ten konserwuje również parkiety w starym stylu. Pastowanie podłóg za jego pomocą jest bardzo proste i komfortowe – a panele zyskują dzięki niemu satynowy połysk i niepowtarzalny blask.
Sprawdź: Jak wyczyścić kabinę prysznicową? Skuteczne sposoby na osady
Uwaga!
- Tylko regularna konserwacja paneli podłogowych pozwoli na utrzymanie ich w dobrej kondycji – dlatego warto je nabłyszczać i pastować.
- Dzięki nabłyszczaniu, rysy na panelach stają się niemal niewidoczne.
- Drewniane panele nie lubią chodzenia po nich w butach – piasek z zewnątrz znacznie niszczy bowiem ich strukturę.
- Prawidłowe mycie paneli to czyszczenie ich wzdłuż, nigdy na odwrót!
Przeczytaj również: Nieskazitelnie czyste fugi bez szorowania. Połącz trzy składniki
Autor: Redakcja Deccoria.pl
Jak myć okna bez smug? na INTERIA.TV.