Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Czy wyjmować ładowarkę z gniazdka? Nie pożera dużo prądu, ale...

Stale podłączona do gniazdka ładowarka do telefonu, tabletu czy innego urządzenia mobilnego to niby nic wielkiego – wielu z nas tak robi, zapominając ją odłączyć lub pozostawiając ją tam specjalnie, np. żeby przy kolejnej okazji jej nie szukać. Jednak, czy tkwiąc w kontakcie, ładowarka cały czas pobiera prąd? Jeśli tak, to ile kosztuje nas to przyzwyczajenie? I czy zostawianie ładowarki podłączonej do prądu jest bezpieczne? Sprawdziliśmy to.

Czy wyjmować ładowarkę z gniazdka? Nie pożera dużo prądu, ale...
Jeśli chcesz sprawdzić, czy ładowarka cały czas pobiera prąd, przyłóż do niej ucho. Słyszysz cichy dźwięk? Lepiej wyłącz listwę. Fot. CanvaPro

Spis treści: 

Czy ładowarka cały czas pobiera prąd?

Nie ma wątpliwości, że urządzenie elektryczne podłączone do prądu, nawet jeśli w danym momencie nie przekazuje go dalej, jak w przypadku pozostawionych w kontakcie ładowarek do telefonu, wciąż go pobiera. Jeśli zastanawiasz się, czy ładowarka cały czas pobiera prąd, sprawdź, czy po pochyleniu się i przyłożeniu ucha do akcesorium słyszysz charakterystyczny dźwięk pracy mechanizmów wewnętrznych. Świecąca się stale dioda czy wyczuwalna pod palcami ciepłota obudowy to również namacalne dowody na jej aktywność.

Akcesoria zasilające baterie w smartfonach działają na zasadzie konwersji prądu zmiennego w stały, a także dostosowują napięcie elektryczne go możliwości smartfonu. Na rynku dostępne są coraz nowsze urządzenia, których technologie mają przyspieszać procesy uzupełniania energii w telefonach, a tym samym skracać czas ich podłączenia do ładowarek.  

Specjaliści pracują nie tylko nad zapewnieniem ich maksymalnej funkcjonalności, lecz także bezpieczeństwa użytkowania. Nie zmienia to jednak faktu, że nawet doskonale zaprojektowane urządzenie elektryczne, wciśnięte stale do gniazdka, może być źródłem problemów i naprawdę trochę nas kosztować.

Przeczytaj również: Niepozorni pożeracze prądu. Podnoszą nam rachunki, a można na nich oszczędzić

Ile prądu zużywa ładowarka w gniazdku? 

Nieodłączone ładowarki zużywają prąd elektryczny, nawet jeśli nie zasilają żadnego urządzenia. To przekłada się na nieznaczne podwyższenie rachunku za prąd, a także zwiększa rzeczywiste zużycie energii, co jest zwyczajnie nieekologiczne. Co więcej, gdy trafisz na sprzęt wadliwy, może on spowodować awarię, choć w przypadku nowoczesnych urządzeń i akcesoriów prawdopodobieństwo przepięcia jest minimalne. 

Unia Europejska wprowadziła pewną regulację, która ustaliła maksymalną wartość poboru energii dla urządzeń pozostawionych w gniazdku. Od tej pory tylko ładowarki, które nie będą zużywały więcej 0,5 W, mogą trafić do obrotu na terenie wspólnoty. Efektem jest minimalne zużycie energii oraz wyższy poziom bezpieczeństwa. Nie bez znaczenia był też aspekt ekologiczny. W końcu im mniej energii pobieramy bez sensu, „ładując powietrze”, tym lepiej.

Ze względu na jakość akcesoriów oraz zastosowane w nich rozwiązania, nie musisz martwić się większym rachunkiem – wiedząc, ile prądu zużywa ładowarka w gniazdku, z łatwością policzysz, że rzeczywiste zużycie energii przy modelu typu quick charge będzie kosztować tylko ok. 2 groszy dziennie. To daje średnio 7-8 złotych rocznie. Jednak problem jest inny. Nie do końca świadoma eksploatacja urządzenia zwiększa ryzyko jego uszkodzenia oraz prowadzi do skrócenia żywotności baterii, a nowa ładowarka już taka tania nie jest.

ładowarki Telefon możesz wygodnie naładować energią np. z power banku. Jeśli jednak wolisz tradycyjny sposób, pamiętaj o odłączeniu ładowarki po zakończeniu sesji. Fot. CanvaPro

Czy wyjmować ładowarkę z gniazdka?

Jeżeli nie ma uzasadnienia dla trzymania ładowarki podłączonej do kontaktu, lepiej tego nie robić. Zasada ta dotyczy ogólnie urządzeń elektrycznych, które mamy w domu. Trudno jednak wyobrazić sobie, że mielibyśmy wciąż podłączać i odłączać kolejno wszystkie sprzęty. Sposobem na to, aby jak mówi przysłowie „wilk był syty i owca cała” jest podłączenie najczęściej używanych urządzeń do listwy z wyłącznikiem, a dopiero jej do gniazdka. Wyłącznik może mieć zainstalowany timer i nie będziesz w ogóle musiał o tym pamiętać.

Jeśli zdecydujesz się na tradycyjne akcesoria na klik, wówczas po prostu po zakończeniu sesji ładowania telefonu, naciśnij przycisk, który wyłączy listwę. Rozważ podłączenie do niej nie tylko ładowarki do telefonu, lecz także zasilaczy innych urządzeń np. komputera czy telewizora. Utrzymywane w trybie stand-by potrafią pożerać naprawdę dużo prądu, choć widać to dopiero po otrzymaniu rachunku. Codzienne nawyki wpływają na poziom zużycia energii elektrycznej, dlatego warto je zmieniać, szukając mniejszych i większych oszczędności, zwłaszcza że ceny energii wciąż rosną.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Gniazdka z portem USB. Wady, zalety i sposób montażu

Co zużywa najwięcej prądu w domu? Triki z piekarnikiem, zmywarką, czajnikiem, które pozwolą oszczędzać

Te urządzenia zawsze odłączaj od prądu. Różnice w rachunkach zobaczysz już po miesiącu

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.