Spis treści:
- Jak działa gniazdko z USB?
- Jakie są rodzaje gniazdek z ładowarek podtynkowych?
- Jakie zalety i wady mają gniazdka z USB?
- Jak zamontować gniazdko z dodatkowymi portami?
- Ile kosztuje gniazdko z USB?
- Czy warto kupić gniazdko z USB?
Jak działa gniazdko z USB?
Cała elektronika umożliwiająca przekazywanie prądu z instalacji elektrycznej do urządzeń znajduje się w adapterze ładowarki. Gniazdko z portem USB eliminuje ten etap przesyłu, przejmując na siebie wszystkie zadania adaptera.
Początkowo montowane przede wszystkim w biurach, gniazdka z portami USB coraz częściej pojawiają się w naszych domach. Ilość sprzętu ładowanego w taki sposób i indywidualne potrzeby klientów były przyczyną pojawienia się przeróżnych rodzajów gniazdek USB na sklepowych półkach. Jakie kategorie kontaktów z USB możemy wyróżnić?
Jakie są rodzaje gniazdek z portem USB?
Gniazdka z USB lub inaczej ładowarki podtynkowe, możemy podzielić na kilka różnych sposobów. Tak jak ich standardowe odpowiedniki, występują w formie gniazd naściennych, a także gniazd meblowych czy przeznaczonych do wpuszczenia w blat biurka.
Możemy też zastosować podział uwzględniający rodzaj wejść w gniazdku. Na rynku dostępne są modele stricte USB, gdzie wewnątrz ramki znajdują się tylko takie porty. Łatwo dostępne są również modele hybrydowe, gdzie gniazda USB i klasyczne gniazda sieciowe typu E znajdują się obok siebie.
Sprawdź też: Jak sprawdzić, co zużywa najwięcej prądu? Jak oszczędzać prąd, by nie przekroczyć limitu 2000 kWh
Oczywiście mamy do wyboru przeróżne kombinacje, jeżeli chodzi o ilość portów w jednej ramce i możliwość tworzenia połączeń szeregowych (ramki na kilka gniazdek w rzędzie).
Przy okazji, wskazówka. Jeżeli zależy ci na szybkim ładowaniu w gniazdku z USB o kilku portach - odłącz pozostałe ładowarki. Ta, która jest najważniejsza, będzie miała do dyspozycji więcej amperów i w konsekwencji naładuje telefon czy inne urządzenie znacznie szybciej.
Jakie zalety i wady mają gniazdka z USB?
Gniazdka elektryczne z portem USB są popularne ze względu na swoją funkcjonalność, jednak jak każdy produkt, mają swoje zalety i wady, które warto znać przed podjęciem decyzji o zakupie. Dlaczego warto wymienić część gniazdek na nowe, wyposażone w port USB?
- Oszczędność miejsca. Port USB bezpośrednio w gniazdku to koniec z wystającymi ładowarkami. Adapter i usztywniona część kabla potrafią odstawać nawet 10 cm od ściany. W dodatku możemy też pozbyć się z szuflad starych ładowarek i kabli od dawno nieużywanych telefonów.
- Wygoda. Wejście na USB obok biurka czy łóżka to ważne udogodnienie. Porty bezpośrednio w ścianie eliminują potrzebę nocnego poszukiwania właściwej ładowarki przy zgaszonym świetle i przepinania kabli na listwie czy w gniazdku.
- Kompatybilność. Większość ładowarek podtynkowych nadaje się do ładowania wszelkich urządzeń zasilanych w ten sposób. Do optymalnego ładowania wystarczy kabel z odpowiednią końcówką pasującą do telefonu czy laptopa.
- Łatwa instalacja. Montaż gniazdka z portem USB nie różni się od montażu zwykłego gniazdka elektrycznego. Szczegółową instrukcję znajdziesz poniżej.
Nie zapominając o licznych zaletach, powinniśmy też zdawać sobie sprawę z możliwych minusów używania gniazdek z USB. Tym bardziej że przy odrobinie uwagi możemy się przed nimi uchronić. Jakie wady mogą mieć porty USB wbudowane w gniazdka?
- Zużycie energii. Urządzenia niektórych producentów nie wyłączają zasilania po zakończeniu ładowania urządzenia. Może to prowadzić do zużycia energii i większych rachunków za prąd.
Sprawdź też: Kto ile zapłaci za prąd w 2023 roku? Jakie są nowe taryfy i czy oszczędzanie prądu się opłaci? - Wymagania dotyczące mocy. Niektóre urządzenia wymagają więcej mocy do ładowania i port USB musi te wymagania spełniać. Warto sprawdzić specyfikację gniazdka, aby wszystkie nasze sprzęty ładowały się prawidłowo.
Jak zamontować gniazdko z USB?
Na początku należy zwrócić uwagę na wymagania techniczne gniazdek, szczególnie napięcie i moc. Standardowe napięcie dla portów USB wynosi 5V, ale warto sprawdzić, czy dane gniazdko spełnia te wymagania. Moc portów USB może się różnić w zależnoci od modelu, ale w większości przypadków wynosi od 2,5 do 3 amperów. Jak krok po kroku zamontować gniazdko z USB?
- Odetnij zasilanie w gniazdku, które będziesz wymieniał. Upewnij się, że w żadnym przewodzie nie ma prądu za pomocą próbnika napięcia.
- Odkręć obudowę i tarczę gniazdka.
- Wymontuj gniazdo z puszki, odepnij przewody.
- Podłącz przewody do nowej puszki dla gniazda z portem USB. Jak podpinamy trzy kable do gniazdka?
- przewód fazowy (brązowy, czarny lub szary) do złącza po lewej stronie gniazda oznaczonego literą L;
- przewód neutralny (niebieski) do złącza po prawej stronie - N;
- przewód ochronny (żółto-zielony) do bolca uziemiającego oznaczonego symbolem PE. - Upewnij się, że przewody zostały odpowiednio odizolowane. Szczególnie w zaciskach bezgwintowych długość odkrytego przewodu jest bardzo ważna dla zapewnienia odpowiedniego styku.
- Umieść gniazdo wewnątrz puszki.
- Przykręć ramkę i osłonę gniazdka.
Jak widać, montaż ładowarki podtynkowej nie różni się właściwie niczym od instalacji zwykłego gniazdka elektrycznego. Pamiętaj, że nawet przy najprostszych pracach elektrycznych z prądem nie ma żartów.
Najmniejszy błąd może prowadzić do porażenia. Zawsze odcinaj zasilanie przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań i zachowuj zasady bezpieczeństwa.
Ile kosztuje gniazdko z USB?
Najprostszy kontakt elektryczny bez żadnych dodatkowych portów to wydatek rzędu kilku złotych. Droższe modele nie przekraczają ceną 20-25 złotych. Gniazdka z portami USB są droższe. Na ich cenę wpływa wykorzystanie dodatkowych rozwiązań i konieczność montażu dodatkowych części elektronicznych. To po prostu bardziej zaawansowana technologia.
Czytaj również: Wniosek o zamrożenie cen prądu. Jakie dokumenty trzeba złożyć, by płacić mniej za prąd w 2023 roku?
W zależności od rodzaju, ilości wejść, specyfikacji i producenta gniazdka elektryczne z wejściem na USB to na ten moment wydatek od 40 do 100 złotych.
Czy warto kupić gniazdko z USB?
Jeżeli masz w domu kilka urządzeń ładowanych na USB, z których korzystasz regularnie to wyposażenie domu czy mieszkania w taki rodzaj kontaktu będzie właściwym wyborem. Sprzętu ładowanego przez USB przybywa i nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie ten system został zastąpiony przez inny. Pojawiają się nowe końcówki (np. USB-C), ale druga strona kabla pozostaje niezmienne od lat.
Zakup gniazdek z USB powinni też rozważyć wszyscy pracownicy zdalni, którzy większą część dnia spędzają przy biurku, korzystając z różnych urządzeń. Listwa z portami USB wpuszczona w blat lub zamontowana na ścianie tuż obok to ogromne ułatwienie i koniec problemów z plączącymi się nieustannie zwojami kabli od przeróżnych ładowarek.
Czytaj także:
Czy na praniu można oszczędzić? Wystarczy zmienić jeden nawyk
Porysowana płyta indukcyjna. Jak domowymi sposobami usunąć zarysowania?
Elektrośmieci – wyrzucić czy oddać? Nie każdy wie, że można dostać nawet 5 tys. złotych mandatu