Artykuły

Wniosek o zamrożenie cen prądu. Jakie dokumenty trzeba złożyć, by płacić mniej za prąd w 2023 roku?

Zgodnie z rządową ustawą, ceny prądu w 2023 roku dla gospodarstw domowych mają zostać zamrożone. Trzeba jednak spełnić określone warunki, m.in. zmieścić się w limicie zużycia energii elektrycznej oraz złożyć odpowiednie oświadczenie, aby te limity mogły być większe. Podpowiadamy, jakie dokumenty są niezbędne, by płacić mniej za prąd w 2023 roku.  

Wniosek o zamrożenie cen prądu. Jakie dokumenty trzeba złożyć, by płacić mniej za prąd w 2023 roku?
Sprawdź, jakie formalności trzeba spełnić żeby skorzystać z wyższych limitów zużycia prądu. Fot.123RF/Marek BAZAK/East News
REKLAMA

Spis treści:

Progi zamrażające ceny prądu 2023

Sejm przyjął ustawę przewidującą zamrożenie cen energii elektrycznej w 2023 roku w ramach tzw. Tarczy Solidarnościowej. Przewiduje ona tani prąd dla gospodarstw domowych, które nie przekroczą limitu 2000 kWh, który jest zbliżony do średniego zużycia energii w gospodarstwie domowym w 2020 roku. Warto jednak zaznaczyć, że w niektórych przypadkach limit zużycia prądu podniesiono do 2600 i 3000 kWh.

Poniżej przedstawiamy obowiązujące limity dla zamrożenia cen prądu w 2023 roku:

 • 2000 kWh – dla wszystkich gospodarstw domowych;

 • 2600 kWh – dla gospodarstw domowych z osobami niepełnosprawnymi;

 • 3000 kWh – w przypadku rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników (prowadzących gospodarstwa rolne i działy specjalne produkcji rolnej).

Zamrożenie cen prądu – kto musi składać wniosek?

Podstawowy limit 2000 kWh nie wymaga składania oświadczenia. Aby jednak skorzystać z wyższych limitów zużycia energii elektrycznej do 2600 i 3000 kWh, należy złożyć specjalny wniosek o zamrożenie cen prądu.   

Poniżej wyjaśniamy, jakie dokumenty są niezbędne, aby zostać objętym wyższym progiem zamrażającym ceny prądu w 2023 roku.

Przeczytaj również: Co zrobić, żeby nie przekroczyć 2000 kWh. Zobacz, jak możesz oszczędzić prąd

Wniosek o zamrożenie cen prądu – co jest potrzebne?

W celu skorzystania z zamrożenia cen prądu do limitów 2600 i 3000 kWh musimy wykazać, że mamy do niego prawo. Ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku dokładnie określa, jakie dokumenty będą musieli dostarczyć ci, którzy chcą skorzystać z wyższego limitu.   

 • Rolnicy

Aby skorzystać z zamrożenia cen prądu do limitu 3000 kWh, rolnicy są zobowiązani do złożenia oświadczenia wraz z:

 • numerem decyzji o wymierzeniu za 2022 r. podatku rolnego dla gruntów, na których zlokalizowane są oprócz budynku mieszkalnego również inne obiekty budowlane posiadające urządzenia i instalacje korzystające ze wspólnego rozliczania zużytej energii elektrycznej należące do gospodarstwa rolnego lub na których prowadzi się dział specjalny produkcji rolnej;

 • nazwą organu podatkowego, który wydał decyzję;

 • załączeniem kopii tej decyzji.

zamrożenie cen prądu Rząd wprowadza większe limity zamarzające ceny prądu w wysokości 2600 i 3000 kWh. Fot.123RF.com

 • Rodziny wielodzietne (troje i więcej dzieci)

W przypadku rodzin wielodzietnych należy podać numer Karty Dużej Rodziny oraz załączyć kopię tej Karty. Ponadto w celu weryfikacji danych, zawartych w oświadczeniu, zakład energetyczny może żądać przedstawienia do wglądu oryginalnej Karty Dużej Rodziny.   

 • Osoby niepełnosprawne

Gospodarstwa domowe z osobami niepełnosprawnymi muszą przedstawić orzeczenie o niepełnosprawności, ale nie załączając do oświadczenia kopii. Limit 2600 kWh przysługuje osobie posiadającej jedno z poniższych orzeczeń:

 • o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności;

 • o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych lub zamieszkującego wspólnie z osobą posiadającą, w dniu wejścia w życie ustawy, orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności;

 • o niepełnosprawności wydane osobie poniżej 16 roku życia;

 • o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych – w punkcie poboru energii.

Pamiętaj, że wniosek o zamrożenie cen prądu składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń. Składający wniosek jest zobowiązany do zawarcia w nim klauzuli o następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia wynikającej z art. 233 § 6 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny.”

Gdzie i jak złożyć wniosek o zamrożenie cen prądu?

Wnioski o zamrożenie cen prądu oraz kopie dokumentów należy złożyć w spółce energetycznej, w której gospodarstwo się rozlicza. Można to zrobić na kilka sposobów: w formie papierowej osobiście w siedzibie przedsiębiorcy energetycznego, za pośrednictwem poczty lub w postaci elektronicznej z wykorzystaniem profilu zaufanego lub podpisu elektronicznego.  

Do kiedy złożyć wniosek o zamrożenie cen prądu?

W celu uzyskania wyższych limitów na energię elektryczną w 2023 roku wszystkie dokumenty należy złożyć do 30 czerwca 2023 roku. Jeśli tego nie zrobimy, będzie nam przysługiwał tylko podstawowy limit zużycia prądu do 2000 kWh. W tym przypadku za każdą kolejną zużytą kWh będziemy rozliczane według nowych, wyższych cen.   

Przeczytaj również: Nowy dodatek elektryczny do pomp ciepła i ogrzewania elektrycznego. Kto dostanie 1000 i 1500 zł?

Reklama

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Wniosek o zamrożenie cen prądu. Jakie dokumenty trzeba złożyć, by płacić mniej za prąd w 2023 roku?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.