Prawo i finanse

Tych roślin nie możesz posadzić na działce ROD. Znienawidzonego drzewa nie ma na tej liście

Zagospodarowanie działki ROD to kwestia indywidualna, można na niej sadzić kwiaty, krzewy i drzewa ozdobne, a także prowadzić uprawy, a nawet niewielką hodowlę królików czy kur. Jednak istnieje „czarna lista” roślin, których uprawa na dzierżawionych terenach rekreacyjnych jest prawnie zakazana. Chcesz wiedzieć, jakich zasad musisz przestrzegać, szykując nowe nasadzenia? Sprawdziliśmy, co mówi polskie prawo, regulamin ROD oraz ogrodnicze doświadczenie  jakich roślin nie można sadzić na działce ROD, a których lepiej nie wybierać w trosce... o relację z sąsiadem.

Tych roślin nie możesz posadzić na działce ROD. Znienawidzonego drzewa nie ma na tej liście
Jakich roślin nie można sadzić na działce ROD? Lepiej poznać te gatunki, zanim zacznie się ich uprawę - unikniemy kary. Fot. anna0072/deccoria.pl

Spis treści: 

Jakich roślin nie można sadzić na działce ROD? 

Warunki zagospodarowania działki zlokalizowanej w obrębie Rodzinnych Ogródków Działkowych i dzierżawionej od regionalnego zarządu ROD są jasno przedstawione w obowiązującym regulaminie. Część zasad oparta jest bezpośrednio na przepisach prawa, co tym bardziej obliguje do ich przestrzegania. Jedną z istotnych kwestii związanych z planowaniem przestrzennym działki ROD są nasadzenia, które chcemy przeprowadzić. Okazuje się, że choć mamy w tej kwestii pewną dowolność, nie wszystko nam wolno. 

Jakich roślin nie można sadzić na działce ROD? W Polsce obowiązuje zakaz uprawy m.in. maku. To nie jedyna roślina, której hodowania zabrania prawo, a próby nawet niewielkiej, jednostkowej uprawy bez odpowiedniego zgłoszenia i pozwoleń traktowane są jak poważne wykroczenie. Jednak warto wiedzieć, że np. gatunków maków jest wiele, w tym dwuletnich oraz wieloletnich, które idealnie nadają się do uprawy w ogródku czy na działce ROD. Kluczowe jest zatem odróżnienie gatunków roślin bezpiecznych od nielegalnych, a także trujących oraz wybór tych odmian, których uprawa nie łamie prawa, regulaminu ROD oraz nikomu bezpośrednio nie zagraża.

Przeczytaj również: Uważaj, co siejesz i sadzisz. Czego nie wolno uprawiać na działce ROD? Co grozi za nieprzestrzeganie przepisów?

Co bezpiecznie sadzić na działce? 

W ramach prowadzenia upraw działkowych można bezpiecznie sadzić na własny użytek rozmaite warzywa, uprawiać owoce na grządkach lub pielęgnować krzewy i drzewa owocowe. Idealnie będą prezentowały się przemyślane kompozycje kwiatów ozdobnych. Wśród roślin, które warto posadzić, znajdują się na pewno: 

  • aronie, porzeczki i maliny, 
  • borówki i jagody, 
  • śliwy, jabłonki, czereśnie, 
  • krzewy agrestu.

Na rabatki kwiatowe, do obsadzenia ścieżek czy udekorowania linii ogrodzenia ogrodnicy chętnie wybierają peonie, różaneczniki, hortensje oraz kolorowe byliny długo kwitnące, jak np.: 

  • szałwia omszona, 
  • werbena patagońska, 
  • lawenda wąskolistna, 
  • liliowce, 
  • słonecznice, 
  • bodziszki, 
  • jeżówki, 
  • trytomy, 
  • floksy wieloletnie.

jad Znajdziemy dziesiątki roślin, których uprawa jest dozwolona, a one same prezentują się w ogrodzie niezwykle barwnie, podnosząc jego estetykę. Fot. jadwin/deccoria.pl

Jeśli chcemy, oprócz pachnących, kolorowych kwiatów i dekoracyjnych krzewów, prowadzić na działce ogródek warzywny, nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy obsadzili linie grządek marchewką, pomidorami i ogórkami. Dobrym wyborem będą również: rzodkiewka, sałaty, pory i selery, burakami, a także zasiane w specjalnie przygotowanych skrzyniach zioła przyprawowe. 

Istnieje jednak cała lista roślin, których lepiej nie sadzić na działce. Cis, wawrzynek wilczełyko, bluszcz pospolity, tojad mocny, glistnik jaskółcze ziele czy nawet konwalia majowa są bardzo trujące. Uprawianie gatunków inwazyjnych i agresywnie pnących, jak np. kolczurka klapowana, niecierpek himalajski czy rdestowiec ostrokończysty jest zabronione. Ograniczona przepisami jest również uprawa trojeści amerykańskiej oraz bożodrzewu gruczołowatego, które rozrastają się niekontrolowanie, uniemożliwiają wzrost innych gatunków w pobliżu, a także stanowią realne zagrożenie dla elementów architektury ogrodowej (niszczą fundamenty, instalacje podziemne, ścieżki i chodniki).

Jakie są kary za nieprzestrzeganie regulaminu ROD? 

Rozsiane lub nierozsądnie przesadzone rośliny inwazyjne trudno wyplenić – niekiedy całkowite pozbycie się ich graniczy z cudem. Jednak walka z dominującym gatunkiem, który zarasta ogród w mgnieniu oka, to nie jedyny problem. Za posadzenie zabronionych gatunków i prowadzone nielegalnie uprawy grożą kary finansowe oraz poważne konsekwencje prawne. A jakie są kary za nieprzestrzeganie regulaminu ROD?  

Otóż działania niezgodne z regulaminem ROD, zagrażające bezpieczeństwu innych działkowców oraz utrudniające współfunkcjonowanie w obrębie ROD, mogą prowadzić do wypowiedzenia umowy dzierżawy działki. Dlatego też warto dobrze zapoznać się z obowiązującymi zasadami, związanymi nie tylko z wyborem gatunków roślin do posadzenia, lecz także z samą techniką sadzenia – zachowaniem odległości od granicy działki oraz zabudowań czy np. określonej wysokości.

zaka Nie wszystkie rośliny niepożądane są zakazane. Wiele gatunków agresywnych można sadzić na działce, ale musimy zastanowić się, czy warto narażać nasz ogród na niszczenie w wyniku dominacji jednego gatunku. Fot. celan/Alicja Rabiko-Woźniak/deccoria.pl

Co ciekawe, wielu znienawidzonych roślin na „czarnej liście ogrodowej” nie znajdziemy. Tak na przykład sumak octowiec, znany działkowcom doskonale pod nazwą „zemsta sąsiada”, to drzewo dozwolone, choć niepożądane. Jest wyjątkowo atrakcyjne zarówno w sezonie letnim, jak i jesienią, gdy zaczyna się przebarwiać. Tyle że posadzony w żyznej ziemi sumak rozrasta się w szalonym tempie, wytwarzając płytko osadzone plątaniny odrostów korzeniowych, których ekspansja na teren sąsiedniej działki to norma. Rezygnacja z posadzenia tej rośliny może ocalić nie tylko nasz ogród, lecz także relację sąsiedzką.

Źródło: deccoria.pl; pzd.pl; Ustawa z dnia 11 sierpnia 2021 r. o gatunkach obcych w: Dz.U. 2021 poz. 1718 oraz Dz.U. 2022 poz. 2649.

Przeczytaj również:

Te rośliny przyciągają kleszcze. Nie sadź, a jeśli już masz w ogrodzie, pozbądź się ich

Ogrodzenie działki ROD. Płot, żywopłot - co musisz wiedzieć, zanim postawisz lub posadzisz

10 najdłużej kwitnących roślin w ogrodzie. Kolorowy ogród aż do późnej jesieni

Ogród dla leniwych. Wybieramy rośliny łatwe w uprawie do cienia i do słońca

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.