Prawo i finanse

Zarzucają bloki ulotkami. Uważaj, możesz wpaść w pułapkę

Mieszkając w bloku, w skrzynce nieraz znaleźliśmy ręcznie napisaną ulotkę z uroczym rysunkiem i informacją, że młoda rodzina, małżeństwo lub student kupi mieszkanie. Oferta wydaje się kusząca, za gotówkę, bez agencji. Niestety, to tylko prosta droga do sprzedania mieszkania flipperom. Co to jest flipping i na czym polega? Nie daj się oszukać.

Zarzucają bloki ulotkami. Uważaj, możesz wpaść w pułapkę
Dostałeś ulotkę "Młoda rodzina kupi mieszkanie"? Nie daj się oszukać. Fot.ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Spis treści:

Co to jest jest flipping?

Flipping mieszkaniowy jest to kupowanie mieszkań po niższej cenie, aby następnie móc je odsprzedać drożej. To pojęcie, które pojawiło się w Polsce około 2016 roku. Działanie ma na celu szybkie zarobienie pieniędzy, gdyż inwestycje trwają około 20 tygodni.

Osoby zajmujące się flippingiem, obierają sobie za cel mieszkania, które kupią z drugiej ręki, od zwykłego mieszkańca, a nie dewelopera. W obszarze ich zainteresowań będą więc lokale wymagające remontu lub takie, na które właściciel posiada kredyt.

Podczas flippingu mieszkaniowego kupione mieszkanie jest remontowane lub uatrakcyjniane, a następnie sprzedawane po najwyższej możliwej cenie. Niejednokrotnie lokum nie jest sprzedawane, a dzielone na pokoje, które kupujący wynajmuje. Pieniądze zarobione na obrocie przekazywane są na dalsze, tego typu inwestycje.

Jak działają flipperzy?

Flipperzy kupując mieszkania, wykorzystują niewiedzę osób, które zgłaszają się z chęcią sprzedania lokalu. Często nie mają one pojęcia, ile naprawdę warta jest ich własność. Cena, którą inwestor zaoferuje i zapłaci, jest zdecydowanie zaniżona, w porównaniu do prawdziwej wartości mieszkania. Jest także niższa niż kwota, za którą je później odsprzeda.

Flipperzy mogą wykorzystywać trudną sytuację życiową sprzedającego. W ofertach kupna inwestorów często pojawia się informacja o zainteresowaniu mieszkaniami z kredytem, które odkupią za gotówkę. Chętnie wybierane są też lokale, które były oferowane na licytacjach komorniczych.

Ostatnim działaniem flippera, które ma sprawić, że chętniej i taniej odsprzedamy mu mieszkanie, jest granie na emocjach. Informacje o chęci kupna umieszczają na ulotkach, które są ręcznie napisane lub tak wyglądają. Często stylizowane są na pismo dziecka, które chce pomóc rodzicom w znalezieniu domu. Podmiotem może być też młode małżeństwo, szukające taniego miejsca do zamieszkania lub student.

Tak wybrana narracja wzbudza pozytywne emocje i chęć pomocy. Aby dodatkowo ocieplić wizerunek fikcyjnych kupujących, dołączane są również oferty pomocy w osiągnięciu wymarzonej sylwetki, sprzątaniu czy innych czynnościach życia codziennego. Niewiele osób jednak wie, że pod tym płaszczykiem kryje się chciwy flipper.

ulotka Flipping mieszkaniowy polega na odkupieniu mieszkania po tańszej, przez korzystanie z technik manipulacji. Fot. Marek BAZAK/East News

Jak nie dać się oszukać flipperom?

Choć ulotki inwestorów mogą być mylące, to można się uchronić przed oszustami. Nie damy się oszukiwać flipperom, jeśli przed sprzedażą mieszkania zapoznamy się z aktualnymi cenami na rynku. Wtedy zwiększymy swoją świadomość na temat tego, ile naprawdę może być warte lokum. Będziemy wiedzieć też, że cena, którą proponuje inwestor, jest zaniżona.

Ofiarą flippera można paść także, gdy kupujemy mieszkanie. Tu również istotne jest zorientowanie się w cenach. W efekcie z większą świadomością możemy negocjować i nie dać się oszukać.

Źródło: deccoria.pl

Zobacz również:

Wynajmujesz mieszkanie? Sprawdź, kiedy właściciel musi zwrócić ci wyższą kaucję

Kupujesz mieszkanie lub dom? Sprawdź, co lepiej zapłacić - zadatek czy zaliczkę?

Pierwszy raz kupujesz dom? 10 rzeczy, które musisz wiedzieć, by nie stracić pieniędzy

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.