Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Prawo i finanse

Co grozi za brak świadectwa energetycznego budynku? Kto wystawia obowiązkowe świadectwo i za ile?

W związku z nowelizacją Prawa budowlanego, właścicieli nieruchomości czekają spore zmiany. Od kwietnia 2023 roku obowiązkowe będzie uzyskanie świadectwa charakterystyki energetycznej dla budynku mieszkalnego. Zdobycie takiego dokumentu to z reguły wydatek rzędu kilkuset złotych, a za jego brak będą nakładane wysokie kary.

Co grozi za brak świadectwa energetycznego budynku? Kto wystawia obowiązkowe świadectwo i za ile?
Wiosną 2023 r. w życie wejdzie nowelizacja przepisów Prawa budowlanego dotycząca m.in. obowiązku sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej. Fot.Bartlomiej Magierowski/EastNews/gov.pl

Spis treści:

Świadectwo energetyczne budynku, nazywane też certyfikatem lub paszportem energetycznym, to dokument, który wskazuje na ilość energii, jaką rocznie zużywa budynek. Znajdują się w nim obliczenia, dotyczące m.in. ilości energii używanej do centralnego ogrzewania, pogrzania wody, wentylacji i klimatyzacji, a w przypadku budynku użyteczności publicznej także oświetlenia.      

Świadectwo energetyczne budynku – zmiany w 2023 roku

Świadectwa charakterystyki energetycznej obowiązują w Polsce od kilku lat. Dotychczas obowiązywały wyłącznie właścicieli budynków, wybudowanych po 2009 roku. Teraz ma się to zmienić. Dużą zmianą, którą ma wprowadzić w 2023 roku nowelizacja Prawa Budowlanego, będzie obowiązek sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej dla budynków indywidualnych czy wielorodzinnych wybudowanych przed 2009 rokiem.

Obowiązek posiadania certyfikatu energetycznego obejmie właścicieli, którzy sprzedają lub wynajmują swoją nieruchomość. Co ważne, będzie to dotyczyć tylko nowych umów najmu (zawartych po wejściu nowelizacji prawa w życie). To jednak nie wszystko. Nowe świadectwo trzeba będzie wyrobić także w przypadku modernizacji budynku, która będzie miała wpływ na zużycie energii (np. ocieplenie budynku lub jego rozbudowa).    

Świadectwo charakterystyki energetycznej jest ważne przez 10 lat lub do czasu modernizacji lokalu (jeżeli ta wpłynęła na zużycie energii). Warto również zaznaczyć, że z konieczności wyrobienia paszportu energetycznego zwolnieni będą osoby dysponujące lokalem poniżej 50 metrów kwadratowych oraz budynki służące celom religijnym.  

świadectwo energetyczne budynku Świadectwo charakterystyki energetycznej jest ważne przez 10 lat pod warunkiem, że w domu nie dokonano termomodernizacji. Fot.123RF.com

Ile kosztuje świadectwo energetyczne budynku?

Konieczność sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej budynku wiąże się z pewnymi wydatkami – od kilkuset do nawet tysiąca złotych. Koszt uzyskania dokumentu zależy od wielu czynników, m.in.:

  • wielkości budynku i jego przeznaczenia – tańsze będzie przygotowanie świadectwa charakterystyki energetycznej mieszkania niż domu czy budynku wielorodzinnego;

  • konstrukcji przegród zewnętrznych i wewnętrznych;

  • zastosowanych instalacji;

  • stopnia skomplikowania bryły budynku – jeżeli budynek ma prosty rozkład pomieszczeń i nieskomplikowaną bryłę, koszt dokumentu będzie niższy;

  • lokalizacji obiektu;

  • dostępności dokumentacji technicznej.

Szacuje się, że średni koszt wykonania certyfikatu energetycznego dla mieszkania to około 400 zł, dla domu jednorodzinnego – 500-600 zł, a dla budynku wielorodzinnego to nawet tysiąc złotych.  

Co grozi za brak świadectwa energetycznego budynku?

Zgodnie z ustawą obowiązek posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej spoczywa na właścicielu lub zarządcy danego budynku. Za niedołączenie dokumentu w przypadku sprzedaży czy wynajmu nieruchomości, grozi nałożenie kary grzywny, której granica nie jest jeszcze ustalona. Prawdopodobnie wyniesie nawet kilka tysięcy złotych.

Kara grozi również osobom, które sporządzą świadectwo niezgodnie z ustawowymi wymaganiami. Poprawność danych zawartych w dokumencie mogą zweryfikować urzędnicy podczas kontroli nieruchomości.      

Kto wystawia świadectwo charakterystyki energetycznej?

Świadectwa charakterystyki energetycznej mogą wystawiać tylko i wyłącznie fachowcy z odpowiednimi uprawnieniami. Zgodnie z art. 17 Ustawy o charakterystyce energetycznej budynków są to osoby, które:

  • posiadają pełną zdolność do czynności prawnych;

  • nie były skazane prawomocnym wyrokiem za przestępstwo przeciwko mieniu, wiarygodności dokumentów, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi lub za przestępstwo skarbowe;

  • ukończyły studia wyższe lub studia podyplomowe o odpowiednim kierunku, związanym z charakterystyką energetyczną budynków, budownictwem energetycznym, odnawialnymi źródłami energii oraz wykonywaniem audytów energetycznych budynków.

Przeczytaj również: 

Dotacja na termomodernizację domu. Jak dostać nawet 135 tys. zł na remont?

Ocieplenie domu styropianem. Ile to kosztuje, kto może dostać dofinansowanie?

Kolejna rewolucja w budowie domów i mieszkań. Na czym polega kooperatywa mieszkaniowa i jak na niej zaoszczędzić?

Wpływ ogrzewania na zdrowie. Tak reaguje organizm na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.