Prawo i finanse

Zakaz podlewania 2023. Gdzie nie można podlewać ogródków i trawnika, jaka grozi kara za łamanie przepisów?

W wielu regionach Polski od wielu tygodni nie było deszczu. W odpowiedzi na ten problem niektóre samorządy wprowadzają ograniczenia w użytkowaniu wody. Za nieprzestrzeganie zakazów grozi kara grzywny. Gdzie nie można podlewać ogródków i trawnika? Koniecznie przeczytaj, zanim dostaniesz spory mandat.     

Zakaz podlewania 2023. Gdzie nie można podlewać ogródków i trawnika, jaka grozi kara za łamanie przepisów?
Gdzie obowiązuje zakaz podlewania ogródków i trawników? Sprawdź. Fot.123RF/Piotr Jedzura/EastNews

Spis treści:

Susza w Polsce

Zjawisko suszy w Polsce nasila się od lat. Poziom wód drastycznie spada, w lasach rośnie zagrożenie pożarowe, a wilgotność gleby w wielu regionach naszego kraju jest na bardzo niskim poziomie. Dotyczy to głównie mniejszych miejscowości. Według danych Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej (SMSR) największe niedobory wody dla roślin uprawnych występują na terenach Pojezierza Mazurskiego i Pomorskiego, a także na Kujawach (od -180 do -209 mm). Taki problem odnotowano również na obszarze Polski środkowej (od -150 do -179 mm).   

W okresie raportowania od 11 kwietnia do 10 czerwca 2023 roku aż w 14 województwach odnotowano suszę rolniczą. Są to:

  • kujawsko-pomorskie,
  • warmińsko-mazurskie,
  • wielkopolskie,
  • zachodniopomorskie,
  • pomorskie,
  • podlaskie,
  • łódzkie,
  • lubuskie,
  • mazowieckie,
  • dolnośląskie,
  • lubelskie,
  • opolskie,
  • świętokrzyskie,
  • śląskie.

Przeczytaj również: Pracownicy wodociągów rozpoczęli kontrole domów. Kara może wynieść nawet 10 tys. zł

Zakaz podlegania 2023 – gdzie obowiązuje?

Aby zminimalizować ryzyko całkowitego braku wody, wiele gmin wprowadza zakaz podlewania wodą wodociągową ogródków przydomowych i trawnika. Dotyczy to również napełniania basenów i mycia samochodów na własnej posesji. Taki zakaz wprowadzono chociażby w Brześciu Kujawskim (województwo kujawsko-pomorskie) od 6 czerwca do 31 sierpnia 2023 roku w godzinach 18-22. Władze gminy Supraśl w powiecie białostockim również zakazały używania wody w ciągu dnia do podlewania przydomowych ogródków i trawników (od godziny 6 do godziny 22). Zakaz obowiązuje do końca czerwca 2023 roku. Z brakiem wody mierzą się też samorządowcy z gminy Obryte (województwo mazowieckie), którzy zdecydowali się na wyłączenie wodociągów w godzinach 15-18.

Warto jednak zaznaczyć, że w niektórych gminach obowiązuje tylko apele o racjonalnym wykorzystaniu wody z sieci wodociągowej, ograniczając do minimum w godzinach 8-22. Z kolei zbyt dużo obciążenie sieci skutkuje obniżeniem ciśnienia wody lub nawet okresowym brakiem.  

zakaz podlewania 2023 W niektórych gminach wprowadzono zakaz podlewania wodą z wodociągów ogródków i trawników. Fot.123RF.com

Kto wprowadza zakaz podlewania, ograniczenia zużycia wody?      

Zakaz podlewania oraz ograniczenia zużycia wody mogą wprowadzić gminy. Takie uprawnienia wynikają z art. 40 ust. 3 ustawy o samorządzie gminnym. Zgodnie z tym przepisem w zakresie nieuregulowanym w odrębnych ustawach lub innych przepisach powszechnie obowiązujących rada gminy może wydawać przepisy porządkowe, jeśli jest to niezbędne dla ochrony życia lub zdrowia obywateli oraz dla zapewnienia porządku, spokoju i bezpieczeństwa publicznego. Warto pamiętać, że przed wprowadzeniem oficjalnego zakazu wiele samorządów apeluje o rozważne korzystanie z wody pitnej z sieci wodociągowej, a także ograniczenie do niezbędnego minimum wykorzystywania wody do innych celów niż socjalno-bytowe.

W przypadku wprowadzania zakazu podlewania szczegółowe informacje można znaleźć na stronach gmin, a także na gov.pl. W tym przypadku woda z wodociągów może być wykorzystana tylko i wyłącznie do zaspokajania najważniejszych potrzeb (m.in. picia czy czynności higienicznych).

Kary za podlewanie ogródków i trawników

Za nieprzestrzeganie zakazu podlewania ogródków i trawników wodą z sieci wodociągowej grozi kara grzywny lub kara nagany. Wysokość mandatu wynosi 500 zł. Zdecydowanie wyższe kary przewidziano za bezprawne podłączenie się do hydrantu (np. w celu nawadniania trawnika). Wówczas trzeba będzie zapłacić aż 5000 zł. Wynika to z ustawy z dnia 7 czerwca 2001 roku o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków.  

Źródła: System Monitoringu Suszy Rolniczej/ Art. 40 ust. 3 ustawy o samorządzie gminnym/ Ustawa z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków    

Przeczytaj również: Podlewanie roślin w ogrodzie - najważniejsze zasady. Czy podlewać w czasie deszczu?

Krety w ogrodzie. Jest na nie sposób, ale pod jednym warunkiem na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.