Artykuły

Pracownicy wodociągów rozpoczęli kontrole domów. Kara może wynieść nawet 10 tys. zł

Wody opadowe muszą być odpowiednio usuwane z nieruchomości. Pracownicy lokalnych wodociągów rozpoczynają kontrole legalności ich odprowadzania. Tych, którzy robią to niezgodnie z prawem, czekają drakońskie kary. Sprawdź, komu inspektorzy mogą dać 10 tys. zł grzywny i czy jest możliwość uniknięcia takiej kary.

Pracownicy wodociągów rozpoczęli kontrole domów. Kara może wynieść nawet 10 tys. zł
Sprawdź, kto powinien obawiać się kontroli wód wodociągowych i jak uniknąć grzywny. Fot.123RF/Arkadiusz Ziolek/East News
REKLAMA

Spis treści:

Kontrole domów właśnie ruszyły, ale jest to również ważna informacja dla tych, którzy dopiero planują budowę domu. Szczególnie jeśli nieruchomości nie można podłączyć do sieci kanalizacyjnej. Lepiej wybudować szambo czy przydomową oczyszczalnię ścieków? Oba rozwiązania pozwolą uniknąć 10 tys. zł kary.

Czego dotyczy kontrola wód opadowych?

Kwestia wód opadowych dotyczy każdego właściciela nieruchomości. Zgodnie z przepisami prawa są one traktowane jak ścieki i tak również powinny być odprowadzane. Oprócz tego właściciele posesji podlegają ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Tego właśnie będą dotyczyły kontrole, czyli legalności odprowadzania wód opadowych przez właścicieli nieruchomości na terenie gminy. Będą one przeprowadzane przez pracowników lokalnych wodociągów, a kary przewidziane za uchybienia mogą wynieść tyle, co koszt ekskluzywnych wakacji w ciepłych krajach.

Kto ma obowiązek przyłączenia się do kanalizacji?

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach właściciele posesji muszą zapewnić utrzymanie czystości i porządku poprzez przyłączenie nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej. Prawo zakłada również sytuacje, gdy budowa takiej sieci jest nieuzasadniona lub niemożliwa. W takim przypadku posesja musi zostać wyposażona w zbiornik bezodpływowy na nieczystości ciekłe bądź też przydomową oczyszczalnię ścieków bytowych. W obu przypadkach właściciel nieruchomości musi, poprzez odpowiednią firmę, zapewnić wywożenie zebranych ścieków.

W przepisach powyższej ustawy zostało wprowadzone jedno wyjście dla osób, które nie muszą przyłączać posesji do sieci kanalizacyjnej. Chodzi o przydomową oczyszczalnię ścieków. Oczywiście musi ona zostać wybudowana i eksploatowana zgodnie z przepisami prawa.

Przeczytaj również: Program Moja Woda 2023. Od kiedy składać wniosek? Jak dostać dofinansowanie do zbiornika na deszczówkę?

Do czego przyłączyć deszczówkę — szamba czy przydomowej oczyszczalni?

Jeśli w pobliżu nieruchomości nie ma sieci kanalizacyjnej, do której można się podłączyć, właściciel posesji ma dwie możliwości: szambo albo przydomowa oczyszczalnia ścieków. Oczywiście w obu przypadkach koszty budowy infrastruktury, a następnie jej eksploatacji spoczywają na właścicielu nieruchomości. Na etapie budowy korzystniejsze może wydawać się szambo, gdyż jego zakup jest tańszy, niż w przypadku oczyszczalni. Jednak do przydomowych oczyszczalni ścieków można uzyskać dofinansowanie z samorządu.

Drugą kwestią jest eksploatacja i w tym przypadku znacznie wygrywa oczyszczalnia. Szambo trzeba regularnie wywozić, a za to opłaty pobiera zewnętrzna firma. Wybierając przydomową oczyszczalnię ścieków, ten problem odpada, a w niektórych przypadkach woda jest tak dobrej jakości, że można ją wykorzystać np. do podlewania ogrodu, co generuje kolejne zyski. Ostateczną kwestią jest ekologia i w tym przypadku oczyszczalnia znacznie wygrywa.

kontrola wód opadowych W przypadku, gdy w pobliżu nieruchomości nie ma kanalizacji, rozwiązaniem jest budowa szamba. Fot.Stanislaw Bielski/EastNews

Jakich dokumentów żądają kontrolerzy podczas inspekcji?

Pracownicy wodociągów podczas kontroli będą zwracać szczególną uwagę na właścicieli tych nieruchomości, które nie są przyłączone do sieci kanalizacyjnej. W takim przypadku mogą zażądać okazania:

  • umowy na opróżnianie zbiornika bezodpływowego lub osadnika w przydomowej oczyszczalni ścieków, zawartej z przedsiębiorcą uprawnionym do wywożenia i transportu nieczystości na terenie gminy;
  • dokumentów wystawionych każdorazowo przez firmę (faktur, paragonów, rachunków) po wykonaniu usługi.

W tym drugim przypadku na dokumencie musi znaleźć się co najmniej adres nieruchomości oraz informacja o ilości odebranych nieczystości ciekłych. Warto również pamiętać, że właściciel posesji ma obowiązek przechowywania powyższych dokumentów przez 12 miesięcy.

Podłączenie nieruchomości do sieci kanalizacyjnej inspektorzy mogą sprawdzić bez konieczności kontroli w terenie. W takim przypadku weryfikowana będzie przede wszystkim zgodność przyłączenia z prawem.

Jaką karę można dostać podczas kontroli wód opadowych?

Nie w każdym przypadku pracownicy wodociągów nałożą karę na właściciela nieruchomości. Dzieje się tak szczególnie w sytuacjach, gdy posesja od niedawna może być przyłączona do sieci kanalizacyjnej, jednak jej właściciel uchyla się od tego obowiązku. Wtedy gmina może dać czas, by przyłączyć nieruchomość do sieci.

Jednak najwyższy wymiar kary wynosi aż 10 000 złotych. Może ona zostać nałożona na podstawie ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Art. 9 ust. 1 brzmi „zabrania się wprowadzania wód opadowych i wód drenażowych do kanalizacji sanitarnej”. Jeśli podczas kontroli zostanie wykryta właśnie taka nieprawidłowość, inspektor może nałożyć karę właśnie w takiej wysokości.

Przeczytaj również: Dodatek osłonowy 2023. Ile wynosi, kto dostanie, do kiedy składać wniosek?

"Rolnicy": "Sadownikiem trzeba się urodzić" na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Pracownicy wodociągów rozpoczęli kontrole domów. Kara może wynieść nawet 10 tys. zł"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.