Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Prawo i finanse

Odgrodzenie działki – przepisy i formalności. Czy ogrodzenie działki trzeba zgłaszać?

Planujesz ogrodzić swoją działkę i zastanawiasz się, od czego zacząć? Bez odpowiedniego przygotowania możesz narazić się na nieoczekiwane koszty i kłopoty prawne. Dowiedz się wszystkiego o budowie ogrodzeń i zapewnij sobie prywatność, bezpieczeństwo oraz estetyczną barierę dla cudzych spojrzeń zgodnie z obowiązującym prawem.

Odgrodzenie działki – przepisy i formalności. Czy ogrodzenie działki trzeba zgłaszać?
Czy na ogrodzenie działki trzeba mieć zgodę? Sprawdziliśmy, a jakich przypadkach powinieneś o nią wystąpić do właściwych organów lokalnych. Fot. Iwona Adamek/Deccoria.pl

Spis treści:

Czy na ogrodzenie działki trzeba mieć zgodę?

Zgodnie z przepisami prawa budowlanego nie potrzebujesz żadnej zgody ani pozwolenia na postawienie ogrodzenia o wysokości do 2,2 m na własnej działce. Możesz swobodnie ogrodzić posesję, o ile płot nie przekroczy tej ściśle określonej wartości. Jednak w niektórych sytuacjach konieczne będzie uzyskanie dodatkowej zgody na realizację planu ogrodzenia lub poinformowanie o ich wdrażaniu odpowiednich organów. Sprawdź, czy któraś z poniższych sytuacji cię dotyczy, zanim rozpoczniesz budowę.

  1. Jeśli planujesz ogrodzenie wyższe niż 2,2 m, należy zgłosić ten zamiar do starostwa powiatowego. Organ ma 21 dni na wniesienie ewentualnego sprzeciwu.

  2. Zgodnie z kodeksem cywilnym przy budowie ogrodzenia na granicy z sąsiadem wskazane jest uzyskanie jego zgody, ponieważ płot, mur lub inna przyjęta forma odgrodzenia będzie przeznaczona do wspólnego użytku. Warto sporządzić pisemną umowę określającą podział kosztów i zasady użytkowania, aby nie było wątpliwości, kto odpowiada podczas realizacji projektu za konkretne etapy budowy.

  3. Jeżeli działka przylega do drogi publicznej, uzgodnienie lokalizacji ogrodzenia z zarządcą drogi może być konieczne, aby nie naruszyć wytyczonych odgórnie linii rozgraniczających.

  4. Na terenach objętych ochroną konserwatorską lub miejscowym planem zagospodarowania może obowiązywać wymóg uzyskania dodatkowych zgód dotyczących wyglądu czy materiałów. Warto to dokładnie sprawdzić, zanim podejmiesz jakiekolwiek dalsze działania.

Podsumowując, nie potrzebujesz zezwoleń na ogrodzenie do 2,2 m w klasycznej formie, postawione na własnej działce. Jednak w niektórych przypadkach warto uzyskać zgodę sąsiada lub odpowiednich organów, aby uniknąć potencjalnych problemów prawnych.

Przeczytaj również: Wspólne ogrodzenie z sąsiadem. Czy sąsiad musi zgodzić się na postawienie płotu?

Ogrodzenie działki – przepisy i formalności w 2024 roku

Obowiązujące przepisy prawne nakładają na inwestorów pewne wymagania techniczne, związane z budową ogrodzeń wokół domów i niezagospodarowanych jeszcze działek. Oto najważniejsze z nich:

  • ogrodzenia nie mogą stwarzać zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi i zwierząt; nie można używać na nich ostrych zakończeń, drutu kolczastego czy tłuczonego szkła na wysokości poniżej 1,8 m;
  • ogrodzenia nie mogą utrudniać komunikacji czy ograniczać widoczności na skrzyżowaniach dróg; przy tych ostatnich często wymaga się ścięcia narożników ogrodzenia.

Dla własnego bezpieczeństwa i komfortu, a także utrzymania czystej relacji z sąsiadami warto w przypadku budowy ogrodzenia na granicy działek spisać dodatkową umowę, która jasno określi:

  • podział kosztów budowy między sąsiadami (pamiętaj jednak, że sąsiad może, ale nie musi partycypować w kosztach);
  • zasady użytkowania i utrzymania ogrodzenia w należytym stanie;
  • listę materiałów planowanych do użycia podczas budowy oraz ostateczny wygląd ogrodzenia, zaakceptowany przez obie zainteresowane strony.

Ogrodzenie między sąsiadami

Budowa ogrodzenia na granicy działek wymaga szczególnej uwagi i wypracowania wzajemnego porozumienia. Nawet jeśli sąsiad nie chce dzielić się kosztami, warto poinformować go o planach budowy, ich specyfikacją techniczną oraz zmianami, które wynikną w związku z postawieniem określonego typu ogrodzenia. Zgodnie z kodeksem cywilnym, płot na granicy sąsiadujących ze sobą działek będzie przeznaczony do wspólnego użytku, więc wskazana jest obustronna zgoda na jego powstanie w określonym miejscu, czasie i formie.

Pamiętaj, że przepisy nie określają minimalnej odległości ogrodzenia od granicy działki sąsiada. Możesz je postawić bezpośrednio przy linii granicznej, o ile nie naruszysz innych przepisów, na przykład dotyczących widoczności czy wygody komunikacyjnej. Budując ogrodzenie między własną działką a sąsiednią, zachowaj tzw. otwartą komunikację. Spisana umowa i wzajemne porozumienie pomogą uniknąć wszelkich nieporozumień oraz z pewnością odegrają istotną rolę w utrzymaniu dobrej relacji.

Ogrodzenie działki od strony drogi i ulicy

Jeśli twój teren przylega do drogi publicznej, przy budowie ogrodzenia koniecznie zwróć uwagę na kilka istotnych kwestii. Lokalizacja ogrodzenia powinna być uzgodniona z zarządcą drogi, aby nie naruszyć linii rozgraniczających. Nie możesz też postawić ogrodzenia na terenie pasa drogowego. Ogrodzenie od strony ulicy nie może przekraczać linii rozgraniczających drogę, nawet jeśli przebiegają one w obrębie granicy twojej działki. Z kolei furtka i brama wjazdowa na posesję powinny otwierać się na teren działki, a nie na chodnik czy jezdnię.

Uzgodnienie lokalizacji i parametrów ogrodzenia z zarządcą drogi pozwoli uniknąć sytuacji, w której będziesz musiał przenosić lub rozbierać już wybudowane przęsła. Pamiętaj, że przepisy mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim użytkownikom dróg. Zachowaj szczególną ostrożność podczas prac w pobliżu jezdni i chodników. Zabezpiecz teren budowy, aby nie stwarzać zagrożenia dla pieszych i pojazdów. Stosuj się do zaleceń zarządcy drogi, a prace powinny przebiegać płynnie i bez zbędnych opóźnień czy utrudnień.

Ogrodzenie w zgodzie z naturą

Zanim podejmiesz się realizacji planu budowy płotu, muru czy innego typu ogrodzenia wokół swojego terenu, dobrze przemyśl wpływ budowy na środowisko naturalne. Okazuje się, że istnienie wiele zależności pomiędzy tworzeniem projektów budowlanych, również tych związanych z elementami małej architektury czy ogrodzeniem, a ich relacją z krajobrazem.

ogro Budujesz wysokie ogrodzenie wokół domu? Zadbaj o estetykę projektu. Możesz postawić na minimalizm lub wkomponować w nie rośliny gęsto rosnących, dzięki czemu przełamiesz surowość projektu i stworzysz formę bliższą naturze. Fot. admin/deccoria.pl

  1. Jeśli twoja działka leży na terenie objętym ochroną przyrody, na przykład w parku krajobrazowym, mogą obowiązywać cię specjalne wytyczne i rygorystyczne zasady dotyczące stawiania ogrodzeń. Wszystko po to, by nie przeszkadzać np. w migracji zwierząt.
  2. Masz na działce drzewa lub krzewy pod ochroną? Możesz potrzebować specjalnego zezwolenia na ich usunięcie.
  3. Pomyśl o wykorzystaniu materiałów z odzysku lub tych przyjaznych dla środowiska, na przykład drewna z certyfikowanych upraw.
  4. Gęste oraz lite ogrodzenia utrudniają przemieszczanie się zwierząt. Lepszym rozwiązaniem są ogrodzenia ażurowe lub takie ze specjalnym prześwitem na dole.
  5. Przy projektowaniu nasadzeń, które znajdą się wzdłuż ogrodzenia, wybieraj rośliny rodzime, pasujące do lokalnego środowiska naturalnego, nieinwazyjne i nietoksyczne.

Gdy zadbasz o przestrzeganie przepisów prawa, w tym zasad ochrony środowiska, zyskasz nie tylko bezpiecznie zaprojektowane ogrodzenie, lecz także satysfakcję z dobrych, proekologicznych zmian, w których aktywnie uczestniczysz. Do tego unikniesz kłopotów prawnych czy, co gorsza, grzywny za np. samowolę budowlaną, o czystej, przyjaznej relacji z sąsiadem nie wspominając. To się po prostu opłaca.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Budowa ogrodzenia - jakie są formalności? Jaka jest maksymalna wysokość płotu bez pozwolenia?

Dlaczego nie można sadzić tui bezpośrednio przy ogrodzeniu? Zanim posadzisz, przeczytaj nasz poradnik

Jakie rośliny posadzić przy ogrodzeniu betonowym? Przygotowanie terenu pod rabatę, najlepsze krzewy i rośliny do posadzenia

Ogrodzenie działki ROD. Płot, żywopłot - co musisz wiedzieć, zanim postawisz lub posadzisz

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.