Prawo i finanse

Nowy podatek od ogrzewania gazem lub węglem. Kto i od kiedy musi zapłacić?

Osoby, które do ogrzewania domu wykorzystują węgiel, ekogroszek lub gaz będą musiały zapłacić nowy podatek. To efekt wprowadzenia przez Unię Europejską systemu ETS, który ma na celu zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. Dotychczas tę opłatę pobierano jedynie w przemyśle, teraz przepisy uderzą po kieszeniach zwykłych obywateli. Kto i od kiedy zapłaci podatek od ogrzewania? Ile wyniesie?

Nowy podatek od ogrzewania gazem lub węglem. Kto i od kiedy musi zapłacić?
Właściciele, którzy do ogrzewania domów wykorzystują węgiel lub gaz zapłacą nowy podatek. Ile wyniesie? Fot.123RF.com

Spis treści:

Co to jest system ETS?

System ETS (ang. Emission Trading System) to mechanizm handlu emisjami, który został stworzony w celu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Głównym celem ETS jest zmniejszenie emisji dwutlenku węgla oraz innych gazów, które przyczyniają się do zmian klimatu.

Aktualnie za emisję dwutlenku węgla płaci tylko przemysł. Przedsiębiorstwa otrzymują określoną liczbę uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Firmy, które emitują mniej niż przyznane limity, mogą sprzedać nadmiarowe uprawnienia na rynku. Z kolei przedsiębiorstwa, które przekraczają limity, muszą nabyć dodatkowe uprawnienia lub ponieść kary.

Kto zapłaci nowy podatek od ogrzewania?

Nowy system ETS 2 wiąże się z rozszerzeniem grupy podatników, które emitują dwutlenek węgla do atmosfery. Opłatę za emisję CO2 będą musieli uregulować także posiadacze spalinowych środków transportu oraz niezeroemisyjnych budynków. Oznacza to, że osoby ogrzewające gospodarstwa domowe paliwami kopalnymi, czyli węglem, ekogroszkiem lub gazem, będą objęte nowym podatkiem od ogrzewania.

Nowe przepisy dotyczą blisko ośmiu milionów Polaków. Według danych Centralnej Emisyjności Budynków z 2023 roku ponad 3,2 mln gospodarstw domowych ogrzewa dom gazem, a 4,6 mln węglem. Pobieranie dodatkowej opłaty od gospodarstw domowych ogrzewających budynki paliwami kopalnymi ma zachęcić do zmiany systemu ogrzewania i szukania ekologicznych rozwiązań.

Przeczytaj również: Czy ogrzewanie podłogowe jest droższe niż klasyczne kaloryfery?

Od kiedy wchodzi nowy podatek od ogrzewania?

ETS 2 ma wejść w życie w 2027 roku. Unia Europejska wcześniej proponowała, by zmiany dotyczące emisji CO2 zostały wprowadzone już od 2024 roku. Jednak wycofano się z tego pomysłu, gdyż byłoby to za wcześniej. W tak krótkim czasie nie udałoby się wyeliminować większości pojazdów spalinowych, a także budynków, które emitują dwutlenek węgla do atmosfery.

przegląd pieca gazowego Nowy podatek ma zostać doliczany do ceny paliwa, co oznacza, że ceny węgla i gazu pójdą w górę. Fot.123RF.com

Ile wyniesie nowy podatek od ogrzewania?

Nowy podatek od ogrzewania sprawi, że ceny energii wzrosną. Jedna tona emisji gazów cieplarnianych będzie kosztować właściciela gospodarstwa domowego około 45 euro. Biorąc pod uwagę, że średniej wielkości gospodarstwo domowe emituje około sześciu ton CO2 na rok, daje to 270 euro, czyli około 1170 zł.

Nowy podatek ma zostać doliczany do ceny paliwa, co oznacza, że ceny węgla i gazu pójdą w górę. W celu ochrony gospodarstw, które może dotknąć ubóstwo energetyczne, czyli tych, których nie stać na alternatywy dla paliw kopalnianych, utworzono Społeczny Fundusz Klimatyczny. Szacunkowy budżet tego programu to prawie 87 miliardów euro i będzie on obowiązywał od 2026 roku do 2032 roku.

Źródło: Interia, Deccoria, Unia Europejska.

Przeczytaj również: 

Zwalniają z płacenia podatku od nieruchomości. W niektórych miastach już trzeba się zgłosić

Jak wybrać piec gazowy? To musisz wiedzieć, zanim kupisz kocioł do c.o

Co wybrać na elewację domu? Kostka, płytki czy lamele – wady i zalety, cena

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.